رابطه بین موی سفید و عفونت ویروسی سیستم ایمنی بدن

 
تحقیق جدید بر روی موش ها نشان می دهد که موی خاکستری می تواند مربوط به عفونت ویروسی در سیستم ایمنی بدن باشد.
یک تحقیق جدید نشان می دهد که خاکستری شدن مو ممکن است نشأت گرفته از سیستم ایمنی(IS) شخص باشد.
برای سال ها,موی خاکستری در ارتباط با سن پیری بود,اما موی  برخی افراد در سن جوانی و زودهنگام سفید می شود. یا عده دیگری نیز اظهار داشته اند که موی آنها پس از یک نوع تراژدی یا فشار روزانه زندگی سفید شده است.
لکن,یک تحقیق جدید نشان می دهد که سفید شدن مو ممکن است نشأت گرفته از سیستم ایمنی شخص باشد.
آیا موی خاکستری به معنای عفونت است؟
یک تست انجام شده بر روی موش ها در مؤسسات ملی سلامت و دانشگاه آلباما,بیرمنگام نشان داد که عکس العمل ایمنی بیش فعال می تواند به خاکستری شدن مو منجر گردد.تحقیق روشن ساخت که یک مولکول دخیل در رنگ پوست و مو, ژن های ایمنی معین را نیز کنترل می کند. مؤلفین تحقیق بیان داشتند که موقعی بدن فردی از سوی ویروسی تحت حمله قرار می گیرد,سیستم ایمنی درونی بدن جنگ با آن ویروس را آغاز می کند.
*مهاجم خارجی
سلول ها در بدن دارای توانائی جهت مشخص کردن هر نوع مهاجم خارجی و نشان دادن عکس العمل با تولید اینترفرون ها(نوعی از پروتئین‌ها  که سلول‌های میزبان را آلوده به ویروس آزاد ساخته و موجب تحریک سیستم ایمنی و افزایش مقاومت بدن می‌شوند) می باشند که در حال علامت دادن به مولکول ها هستند.
اینترفرون ها سپس به سلول های دیگر برای اقدام در مقابل عفونت ویروسی علامت می دهند.
رنگ مو در ارتباط با سلول های بنیادی ملانوسیت (سلول تولید کننده رنگدانه در پوست، مو، و چشم است که رنگ این اعضا را تعیین می‌کند)موجود در فولیکول های مو است.وقتی شخصی موهای خود را از دست می دهد و دوباره رشد می کنند,سلول های بنیادی ملاسونیت بعنوان منبعی برای تولید ملاسونیت بکار می روند که این سلول ها رنگدانه ای بنام ملانین(رنگدانه اصلی پوست و مو است که در سلولهای ملانوسیت ساخته می شود)  تولید می کنند.بدون از این سلول ها ,مو خاکستری می شود.
پژوهشگرانی که این پژوهش را انجام دادند موی خاکستری در موش ها را تست کردند,که بدان طریق آنها ارتباط بین سیستم ایمنی درونی بدن و فاکتور MITFیعنی  پروتئینی را مشخص کردند که اینترفرون را نیز تحت کنترل نگهه می دارد.
برای موش ها,اگر کنترل MITFها بر روی عکس العمل اینترفرون در سلول های بنیادی ملاسونیت از دست می رفت,موی آنها خاکستری می شد.
*سیستم ایمنی درونی
آزمایش نیز نشان داد که موقعی سیستم ایمنی درونی فعال می شد,موی خاکستری را در موش هایی  که از قبل مستعد آن بودند افزایش می داد.
پژوهشگر برجسته تحقیق,ملسا ال.هریس تأکید کرد که این نتایج از تحقیق بر روی موش ها حاصل شدند.بنابراین,قبل از اینکه بتوان تصور کرد که در انسان ها نیز اینگونه اتفاق می افتد تحقیق بیشتری مورد نیاز است.هریس اظهار داشت,"تمام این کار بر روی موش ها انجام شد, و بنابرابن ما مردد هستیم که بدون از آزمایشات بیشتر از آن نتایج خیلی زیادی در مورد انسان استنباط کنیم.
لکن ,تحقیق جدید تا حدودی امید به بهبود را در بیماران رنگدانه ای همانند مبتلایان به پیسی یعنی وضعیتی که موجب می شود تا تیکه های پوست بی رنگ شوند زنده می کند.
(Source: Tech Times)
ترجمه و تلخیص;غریب واحدی پور
 

جهت یابی پرندگان با میدان مغناطیسی زمین

  
چگونه پرندگان می توانند میدان مغناطیسی زمین را مشخص کنند
پژوهشگران یک کشف کلیدی راجع به قطب نمای مغناطیسی درونی پرندگان انجام داده اند.زیست شناسان یک پروتئین تکی را شناسائی کرده اند که بدون از آن پرندگان احتمالا"قادر به تعیین مسیر خود با استفاده از میدان مغناطیسی زمین نیستند.
پژوهشگران در دانشگاه لوند سوئیس به یک کشف کلیدی راجع به قطب نمای مغناطیسی درونی پرندگان دست یافته اند.زیست شناسان پروتئین منفردی را شناسایی کرده اند که بدون از آن پرندگان احتمالا" قادر به یافتن مسیر خود با استفاده از میدان مغناطیسی زمین نیستند.گیرنده هایی که میدان مغناطیسی زمین را حس می کنند احتمالا" در چشمان پرندگان قرار دارند.اکنون,پژوهشگران در دانشگاه لوند پروتئین های متفاوت در چشمان فنچ راه راه(سهره گورخری)را مورد بررسی قرار داده و کشف کردند که یکی از آنها متفاوت از دیگران است:فقط پروتئین Cry4یک سطح مختلفی را در سراسر روز و در شرایط نوری مختلف حفظ می کند.Cry4متعلق به گروهی از پروتئین ها بنام کرایپتوکروم ها است.آنها بطور نرمال ساعت بیولوژیکی را تنظیم می کنند,اما برای حس مغناطیسی نیز احساس می شود که مهم هستند.با این تحقیق,اکنون می دانیم که هر کدام از کرایپتوکروم های پرندگان چه کاری انجام می دهند."Cry4یک گیرنده مغناطیسی ایده ال است چون سطح پروتئین در چشم ها ثابت است.این چیزی است که از یک گیرنده ای انتظار می رود که قطع نظر از زمان روزانه مورد استفاده قرار می گیرد,"
آتیکس پینسون-رادریگز یکی از پژوهشگران تحقیق توضیح می دهد که,نتیجه آن است که این پروتئین ویژه ای است که به حس مغناطیسی برای عملکرد کمک می کند,در حالیکه سطح سایر  کرایپتو کروم ها  در بدن در اوقات مختلف روزانه تغییر می کند,در عوض از ساعت بیولوژیکی مراقبت می کند.سال گذشته آتیکس و همکارش ملاحظه کردند که نه فقط پرندگان مهاجر با استفاده از یک قطب نمای مغناطیسی جهت یابی می کنند.حتی پرندگان مستقری که در بهار و تابستان مهاجرت نمی کنند یک حس مغناطیسی دارند و با استفاده از قطب نمای مغناطیسی درونی جهت یابی می کنند.او اکنون این را یک گام جلوتر می برد:"این یافته ها و نتایج سال قبل عیان می سازد که سایر حیوانات,شاید همه آنها,دارای گیرنده های مغناطیسی هستند و می توانند درون میدان های مغناطیسی از آنها استفاده کنند." 
تعدادی زیادی از پژوهشگران در حال تلاش جهت ترسیم نقشه تفصیلی چگونگی کشف و استفاده از میدان مغناطیسی زمین توسط حیوانات هستند.آنچه که روشن است آن است که این کار دربرگیرنده واکنش های شیمیایی است که بر میدان های مغناطیسی زمین اثر می گذارد.مطابق با اظهار نظر آتیکس از این دانش می توان هنگام توسعه سیستم های ناوبری جدید استفاده کرد.
(Source: Science Daily)
ترجمه و تلخیص:غریب واحدی پور
 

آینده روشن برای تکنولوژی سلول خورشیدی

مهار انرژی ناشی ازخورشید,که انرژی فوق العاده قدرتمندی را از مرکز منظومه خورشیدی ساطع می کند,یکی از اهداف کلیدی برای دستیابی به یک منبع انرژی پایدار است.
انرژی نور می تواند بطور مستقیم با استفاده از دستگاههای برقی بنام سلول های خورشیدی به برق تبدیل شود.تا این تاریخ,اکثر سلول های خورشیدی از سیلیکون یعنی ماده ای ساخته می شوند که جذب کننده خیلی خوب نور است.
اما تولید پنل های سیلیکونی خیلی پر هزینه است.
دانشمندان در حال کار بر روی یک ماده جایگزین,ساخته شده از سازه های پراواسکایت هستند.پراواسکایت درست یک ماده معدنی یافت شده در زمین ترکیب شده از کلسیم,تیتانیم و اکسیژن در یک آرایش مولکولی ویژه است.مواد با آن ساختار کریستال یکسان سازه های پراواسکایت نامیده می شوند.سازه های پراواسکایت بعنوان لایه فعال مهار کننده نور یک سلول خورشیدی به خوبی عمل می کنند زیرا بطور مؤثر نور را جذب می کنند باستثنای اینکه خیلی ارزانتر از سیلیکون هستند.
آنها همچنین می توانند با استفاده از تجهیزات نسبتا" ساده به درون تجهیزات یکپارچه شوند.برای مثال,آنها می توانند در حلال حل شوند و بصورت روکش بطور مستقیم بر روی لایه اسپری شوند.مواد ساخته شده از سازه های پراواسکایت می توانند بطور بالقوه دستگاههای سلول خورشیدی را متحول کنند,اما آنها یک سری مشکلات جدی دارند: اغلب خیلی ناپایدار هستند,با قرار گرفتن در معرض حرارت  نیز خراب می شوند.
 این مشکلات موجب تأخیر در استفاده از پتانسیل تجاری آنها گردیده است.واحد علوم سطحی و مواد انرژی در مؤسسه تکنولوژی و علوم اوکیناوا دانشگاه تحصیلات تکمیلی (OIST)راهبری شده توسط پرفسور یابینگ چی با استفاده از مواد پراواسکایت جدید دستگاههایی ساخته است که پایدار,پر بازده و برای تولید نسبتا" ارزان هستند,بدین طریق راه کاربرد آنها در سلول های خورشیدی آینده هموار می شود.کار آنها در مواد انرژی پیشرفته منتشر شد.پژوهشگران فوق دکترا جالی یینگ و زانگهو لو نقش عمده ای در انجام این کار داشتند.
(Source: sciencedaily.com)
ترجمه و تلخیص;غریب واحدی پور
 

قسمت دوم و آخر;کاشت ایمپلنت های مغزی تقویت حافظه

موقعیت در سال2002وقتی حساس شد که سازمان غذا و داروی ایالات متحده(FDA)تحریک عمیق مغز را بعنوان درمانی برای بیماری پارکینسون یعنی یک اختلال فاسد کننده عصب که تقریبا" 10میلیون نفر را در سراسر دنیا تحت تأثیر قرار داده است تصویب کرد.در این روش درمانی که  دستگاهی شبیه تنظیم کننده ضربان قلب جریان های الکتریکی کوچک را به درون مغز هدایت می کند,ثابت شده است که به میزان خیلی زیادی در کنترل رعشه ها و عدم انعطافی که از علائم بیماری پارکینسون هستند اثر داشته است.علاوه بر بیماری پارکینسون,اکنون تحریک عمیق مغز برای درمان اختلال وسواس عملی-فکری,افسرد گی و صرع استفاده می شود.دکتر هزر برلین یک دانشمند شناختی در دانشکده پزشکی آیکان در Mt. Sinaiکه بطور وسیعی بر روی بیماران مبتلا به اختلالات شناختی کار کرده است گفت,"ما بیمارانی را می بینیم که تا 40و حتی 70درصد بهبود می یابند که خیلی خوب است."حتی مطابق با استانداردهای آن موفقیت ها,با این وجود اخیرترین پیشرفت ها در ایمپلنت های حافظه قابل ملاحظه است.برای اولین مرتبه,محققین نشان داده اند که نه فقط مسدود کردن جریان های الکتریکی بی نتیجه در مغز ممکن است, بلکه یکی از بالاترین عملکردهای مغز یعنی توانائی برای رمزگشایی از خاطرات جدید و بازیابی بعدی آنها هم امکان پذیر است. 
*کالبد شناسی یک تقویت کننده مغز
برای جلوگیری از نگرانی های اخلاقی بروز کرده در پی ایده  مداخله در مغز انسان,تیم های ویک فرست و پن استیت در حال عملی ساختن تحقیقات خود بر روی افراد مبتلا به صرع هستند که قبلا" برای دریافت ایمپلنت های مغز مقرر شده بودند.تیم کاهانا از طریق آن ایمپلنت ها سیگنال های معز 25سوژه تحت آزمایش را در حالی خواندند که آنها تست حافظه یادآوری یک کلمه ای ساده را انجام می دادند.دانشمندان نواحی مغزی را مشاهده کردند که مربوط به رمزگشایی ضعیف مغز بودند و سپس ضربه های کوچک الکتریسیته را برای توقف گزینشی فعالیت در آن نواحی ارسال کردند,بدان وسیله به نواحی دیگر با عکس العمل حافظه ای درست امکان دادند که برجسته شوند.وقتی که سوژه ها بعدها تست شدند,نمرات تست حافظه آنها 15درصد جهش مثبت داشت.
کاهانا می گوید,"ممکن است زیاد بنظر نرسد,اما 15درصد معادل با 18سال سن مغز است."با افزودن اینکه, این عمل شبیه برگرداندن حافظه یک فرد 43ساله به وضعیتی است که در 25سالگی داشت.
او می گوید,"ما فی نفسه در تلاش برای درمان بیماری نیستیم,بلکه حتی الامکان  در تلاش برای نگهداشتن سیستم عصبی در وضعیتی نزدیک به بهینه هستیم."در بیمارستان Baptistویک فورست,همپسن و همدستان او حتی از روش بی باکانه تری استفاده کردند.آنها حافظه 20نفر از سوژه ها را با دسترسی مستقیم به درون هیپو کامپ یعنی ساختاری مشابه اسب دریایی درون اعماق مغز که عموما" بعنوان جایگاه حافظه در نظر گرفته می شود, همچنانکه سوژه ها یک تست حافظه کوتاه مدت را تکمیل می کردند دستکاری کردند.پژوهشگران سیگنال های الکتریکی مربوط به جواب های درست را ثبت کردند.سپس همپسن و همراه او آزمایش مجزایی را انجام دادند که در آن همان سیگنال های ثبت شده یکسان را به مغز دادند.وقتی که پس از آن تست های حافظه از مردان و زنان گرفته شد,نمرات آنها تا 35درصد افزایش یافت.
(Source: msn.com)
ترجمه و تلخیص:غریب واحدی پور
 

ورود به سایتسخنی پند آموز

کودکانی که بحد افراطی یا از طریق بمباران اسباب بازی یا حفاظت  در مقابل ناراحتی هیجانی مورد مراقبت قرار می ِگیرند در نوجوانی با احتمال بیشتری کسل,غمگین و بدگمان و غرغرو می شوندتحقیق بیانگر آن است که شما می توانید مزاج وخلق و خوی خود را به کودکانتان نه ضرورتا" از طریق ژن ها,بلکه از طریق رفتار و سبک کودک پرورانه خود انتقال دهید
روزانه پس از کار جهت شارژ مجدد ذهنی برای روز بعد به زمانی برای جدا شدن از کارنیاز داریم.بنابراین,سعی کنید خط روشنی بین زمان کار و زمان شخصی برای کاستن از نگرانی های مربوط به شغل ایجاد کنید
سعی کن آنقدر کامل باشی
که بزرگترین تنبیه تو برای دیگران،
گرفتن خودت از آنها باشد...!
 
 
 
 پائولو کوئیلو
 
Victor Hugo said,"Short as life is,we make it shorter still by the careless waste of time"
ویکتور هوگو گفت,زندگی کوتاه هست,با این وجود ما بی دقتی در اتلاف وقت آن را کوتاه تر می کنیم
یادداشت اینشتین که متجاوز از 100سال قبل در هتلی در ترکیه بجای انعام به پیش خدمت داد و پیش بینی کرد که روزی ارزش آن بمراتب بیش از ارزش یک انعام معمولی است.جالب است بدانید که اخیرا" 1.3میلیون دلار بفروش رفت:
A calm and humble life will bring more happiness than the pursuit of success and the constant restlessness that comes with it
یک زندگی آرام و محقر شادی بیشتری از تلاش برای موفقیت و بیقراری مستمر تؤام با آن در پی دارد
ENGLISH PROVERB
The way to a man's heart is through his stomach
ضرب المثل انگلیسی
راه قلب یک مرد از شکم او می گذرد
 ....به جای این‌که از هیچ نتیجه‌گیری کنید یا در ذهن خود حدس بزنید چه اتفاقی افتاده، یک لحظه صبر کنید. یک نفس عمیق بکشید و جلوی قضاوتی که از درونتان می‌جوشد را بگیرید. در مورد نتایج سخت‌گیر باشید و در مورد فرد، سهل‌گیر
No matter how old you are,you always want your mother's love and acceptance.I guess I'm hoping one day I'll get it back
Hilary Grossman
مهم نیست که چند سال دارید,همیشه محتاج عشق و پذیرش مادر هستید,حدس می زنم که روزی دوباره آن را بدست خواهم آورد
 
You cannot create experience.You must undergo it.
Albert Camus
تجربه را نمی توانید خلق کنید,باید آن را تحمل کنید
طلایی ترین بخش سخنان روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل
 
سفیران ما،شاعران و عارفان و حکیمان‌مان هستند ما با حافظ جهان  رافتح کرده ایم چه نیازی دیگر،به فتح جدید داریم
 
 
If you want to shine like a sun,first burn like a sun
A.PJ.Abdul Kalam
اگر می خواهید همانند یک خورشید بدرخشید,ابتدا مانند یک خورشید بسوزید
 
There is no greater heaven the heart of a loving mother
Bangambiki Habyarimana
هیچ بهشتی بزرگتر از قلب یک مادر مهربان نیست
 
We must take sides.Neutrality help the oppressor,never the victim.Silence encourages the tormentor ,never the tormented
Elie Wiesel
ماباید جبهه گیری کنیم.بی تفاوتی کمک به ظالم است و هر گز به نفع قربانی نیست.سکوت عذاب دهنده را تشویق می کند و هرگز به نفع عذاب دیده نیست
 
If you tell the truth,you don't have to remember anything
Mark Twain
اگر حقیقت را بگوئید,مجبور نیستید که چیزی را بخاطر آورید
Last week,Masoud Nikdel,an Iranian artist,covered himself in mud and sat motionless on the stairways of Milad Tower for three hours to show his worries about water crisis
نوشته فوق زیر نویس عکس آغشته به شل و گل مسعود نیکدل هنر پیشه کشورمان در صفحه اجتماعی 28سپتامبر 2015روزنامه تهران تایمز است که برای نشان دادن دغدغه های خود برای بحران آب با این وضعیت به مدت3ساعت همانند مجسمه بر روی پلکان برج میلاد و در معرض دید عموم نشست
If you want to shine like a sun,first burn like a sun
A.PJ.Abdul Kalam
اگر می خواهید همانند یک خورشید بدرخشید,ابتدا مانند یک خورشید بسوزید
 There is no greater heaven the heart of a loving mother
Bangambiki Habyarimana
هیچ بهشتی بزرگتر از قلب یک مادر مهربان نیست
We must take sides.Neutrality help the oppressor,never the victim.Silence encourages the tormentor ,never the tormented
Elie Wiesel
ماباید جبهه گیری کنیم.بی تفاوتی کمک به ظالم است و هر گز به نفع قربانی نیست.سکوت عذاب دهنده را تشویق می کند و هرگز به نفع عذاب دیده نیست
If you tell the truth,you don't have to remember anything
Mark Twain
اگر حقیقت را بگوئید,مجبور نیستید که چیزی را بخاطر آورید.
 
Nothing is softer or more flexible than water,yet nothing can resist it
Lao Tzu
هیچ چیزی نرم تر یا قابل انعطاف تر از آب نیست,با این وجود هیچ چیزی نیز قادر به مقاومت در برابر آن نیست
ذهن های بزرگ به ایده ها,ذهن های متوسط به رویدادها و ذهن های ضعیف به دیگران می اندیشند
People tend to forget their duties but remember their rights
Indira Gandhi
مردم تمایل دارند که وظایف خود را فراموش کنند اما حقوق شان را بخاطر آورند.
Wise men speak because they have something to say;Fools because they have to say something
Plato
عاقلان سخن می گویند چون سخنی برای گفتن دارند;نادانان سخن می گویند برای اینکه حرفی زده باشند
 
How wrong is it for a woman to expect the man to build the world she wants,rather than to create it herself
Virginia Woolf
چقدر اشتباه است که زنی بجای اینکه دنیای مطلوبش را خودش خلق کند,از مردی انتظار داشته باشد که آن را  برای او بسازد
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.
Mark Twain
مهربانی زبانی است که کر می شنود و کور می بیند.

A man who stands for nothing will fall for anything
Malcolm X
مردی که هیچ عقیده ای ندارد برای هر چیزی شخصیت خود را تنزل می دهد
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination
Albert Einstein
علامت واقعی هوش دانش نیست,بلکه تخیل است
A developed country is not a place where the poor have cars,It's where the rich use
public transportation
"Gustavo Peter,the mayor of Bogota in Colombia"
کشور توسعه یافته جائی نیست که فقرایش خودرو دارند ,بلکه جائی است که ثروتمندانش از وسیله نقلیه عمومی استفاده می کنند
 كسي كه قدرت را با پول بخرد عدالت را هم به پول ميفروشد 
قدرت باد آورده آثار مخرب تري از ثروت باد آورده دارد . 
 
"شادروان دكتر ناصر كاتوزيان
پدر علم حقوق ایران"
نگاه طعمه ای به مسئولیت که در واقع یک امانت است برای رسیدن به ثروت و امتیازات خاص موجب کوچک و حقیر شمردن فرد می شود.
"رهبرمعظم انقلاب"
Choose a job you love,and you will never have to work a day in your life
 
Confucius
"شغلی را که دوست داری انتخاب کن,در آن صورت در تمام عمر خود حتی یک روز مجبور به کار کردن نیستی"

I don't believe in love at first sight because my mother started loving me before seeing

me

Luffina Lourduraj

"من عاشق شدن در نگاه اول را باور ندارم زیرا مادرم عشق ورزیدن به مرا قبل از دیدنم آغاز کرد."

تنها راه جلوگیری از انتقاد,هیچ کاری انجام ندادن,هیچ چیزی نگفتن و هیچ کسی نبودن است."ارسطو"

بهترین آمادگی برای فردا  حداکثر تلاش و بهترین عملکرد امروز است.

در هوای ابری دیگران رنگین کمان باشید

 زندگی را جدی نگیرید.زیرا از آن زنده بیرون نمی آیید.

25درصد زندگی اتفاقات  و 75درصد  آن عکس العمل به این اتفاقات است.