قسمت چهارم و آخر؛پیشگیری از فرسودگی روانی و درمان


وقفه روزانه در استفاده از تکنولوژی، روزانه  مدت زمانی را  بطور کامل از تکنولوژی جدا باشید.لپ تاپ  را کنار بگذارید،گوشی همراه را خاموش کنید،و چک کردن ایمیل یا رسانه های اجتماعی را متوقف سازید.
جنبه خلاقیت خود را پرورش دهید.خلاقیت پادزهری قوی برای فرسودگی روانی است.چیز جدیدی را بیازمائید،یک پروژه سرگرم کنده را آغاز کنید یا یک سرگرمی مورد علاقه خود  را دوباره از سر بگیرید.فعالیت هایی را برگزینید که هیچ ربطی به کار یا آنچه که موجب استرس می شود نداشته باشد.
زمانی برای ریلکس سازی در نظر بگیرید.تکنیک های ریلکس سازی مانند یوگا،مدیتیشن،و نفس عمیق واکنش سست سازی و تمدد اعصاب بدن یعنی وضعیت پر آسایشی را فعال می کنند که در تضاد با واکنش استرسی است.
بقدر کافی بخوابید.احساس خستگی می تواند فرسودگی روانی را از طریق وادار کردن فرد به تفکر غیر منطقی بدتر سازد.با خواب شب کافی خونسردی خود را در موقعیت های استرس زا حفظ کنید.
*توانائی ماندن بر کار و تکلیف را تقویت کنید
اگر در دنبال کردن این توصیه ها برای پیشگیری یا غلبه بر فرسودگی روانی دچار مشکل هستید،روش های تقویت و بهبود هوش هیجانی می توانند در این زمینه کمک کنند.
بیاموزید که چگونه استرس را در زمان حال و بطور لحظه ای کاهش دهید.
 احساسات و تفکرات رنج آور را مدیریت کنید.
برای برداشتن گام هایی که می توانند استرس و فرسودگی روانی را تسکین دهند خودتان را تحریک کرده و برانگیزانید.
روابط خود را در کار و خانه بهبود دهید.
دوباره شادی و معنایی را که زندگی و کار را با ارزش می سازند کشف کنید.
شادی و سلامتی کلی خود را افزایش دهید.
توصیه۴؛ورزش را یک اولویت سازید
حتی اگر چه موقعی دچار افسردگی روانی هستید ورزش آخرین کاری است که احساس می کنید دوست دارید،اما  پادزهری قوی برای استرس و فرسودگی روانی است.همچنین کاری است که می توانید درست همین اکنون برای تقویت خلق و خوی خود انجام دهید.
در هر روز به مدت ۳۰دقیقه یا بیشتر ورزش کنید یا آن را به نوبت های ۱۰دقیقه ای کوتاه تجزیه کنید.یک پیاده روی ۱۰دقیقه ای می تواند خلق و خویتان را برای ۲ساعت بهبود دهد.
ورزش موزونی که دست ها و پاها را با هم حرکت می دهید روشی عظیم برای بهبود خلق و خو،افزایش انرژی،تقویت تمرکز و ریلکس سازی ذهن و بدن است.قدم زدن،دویدن،بدنسازی،شنا،هنرهای رزمی یا حتی رقص را بیازمائید.
برای ماکزیمم سازی کاهش استرس،در حین ورزش،بجای ادامه تمرکز بر تفکرات خود،بر بدن و چگونگی حس کردن حرکات آن برای مثال حس ضربه پاها بر زمین یا باد بر روی پوست تمرکز کنید.
توصیه ۵:سطوح  خلق و خو  و انرژی خود را با یک رژیم سالم  تقویت کنید
چیزی که درون بدنتان می گذارید می تواند در تمام مدت روز اثر عظیمی بر روی سطوح انرژی و خلق و خویتان داشته باشد.
مصرف شکر و کربوهیدرات های سرخ شده را حداقل کنید .ممکن است هوس خوردن اسنک های شکری یا غذاهای تسکین دهنده مانند پاستا و سرخ کردنی های فرانسوی کنید،اما این غذاهای محتوی کربو هیدرات زیاد بسرعت منجر به سقوطی در انرژی و خلق و خو می شوند.
مصرف زیاد غذاهایی مانند کافئین، چربی های ناسالم و غذاهای دارای هورمون و نگهدارنده های شیمیایی که می توانند اثر مضری بر خلق و خو داشته باشند را کاهش دهید.
برای تقویت و بهبود خلق و خو غذاهایی بخورید که اسیدهای چرب امگا ۳بیشتری داشته باشند.
بهترین منابع اسیدهای چرب امگا ۳ماهی های چرب(ماهی قزل آلا،شاه ماهی،ماهی خال مخالی،ماهی کولی،ماهی ساردین)،جلبک دریایی،بذر کتان و گردکان(گردو)می باشند.
از مصرف نیکوتین اجتناب ورزید.موقعی که دچار استرس هستید ممکن است سیگار کشیدن بنظر آرام کننده باشد.اما نیکوتین یک محرک قوی است و به افزایش و نه کاهش اضطراب منتهی می شود.
در حد اعتدال الکل بنوشید،الکل بطور موقت نگرانی و آضطراب  را کاهش می دهد،اما با محو شدن اثر آن می تواند موجب اضطراب خیلی زیاد گردد.
مولفین؛کارشناس ارشد علوم انسانی ملیندا اسمیت،دکتر جین سیگل و لارنس رابینسون
آخرین بروز رسانی اکتبر ۲۰۲۰
 منبع؛ https://www.helpguide.org
ترجمه و تلخیص :غریب واحدی پور

قسمت سوم؛پیشگیری از فرسودگی روانی و درمان


روابط اجتماعی بیشتری با همکاران خود داشته باشید
توسعه دوستی با همکاران می تواند اثرات بد افسردگی شغلی را کاهش دهد.برای مثال،موقعی زمان استراحتی دارید،بجای معطوف ساختن توجه به گوشی هوشمند،سعی کنید با همکاران وقت بگذرانیدیا رویدادهای اجتماعی را پس از کار با هم برنامه کنید.
ارتباط خودتان با افراد منفی را محدود کنید.سپری کردن وقت با افراد دارای تفکر منفی که هیچ کاری انجام نمی دهند،اما شکوه و غرولند می کنند فقط خلق و خو و  دور نمای کلی شما را تضعیف می کند.اگر مجبور به کار با یک فرد منفی هستید،سعی کنید مدت زمان با همدیگر
 بودن را محدود سازید.
با یک جنبش یا گروه اجتماعی که از نظر شخصی برای شما معنا دارند ارتباط برقرار کنید.ملحق شدن به یک گروه حامی،اجتماعی یا مذهبی به شما فضایی برای گفتگو با افراد دارای تفکر مشابه در خصوص چگونگی رسیدگی به استرس روزانه و ساخت دوستان جدید ارزانی می کند.اگر حوزه کاری شما دارای یک انجمن حرفه ای است،می توانید در جلسات حضور یابید و با کسانی تعامل کنید که در حال غلبه بر فشارهای  کاری مشابه ای هستند.
دوستان جدید بیابید.اگر احساس می کنید که هیچ کسی را برای همدلی و در خواست کمک و توصیه ندارید،هرگز برای ساخت دوستی های جدید و توسعه شبکه اجتماعی خود خیلی دیر نیست.
*قدرت بخشش
سودمند بودن برای دیگران لذت بیکران درپی دارد و می تواند کمک کند تا استرس را بطرز قابل توجهی کاهش داده و قلمروی اجتماعی خودتان را وسیع تر سازید.
در حالیکه موقع مواجه شدن با استرس زجر آور عدم پذیرش مسئولیت خیلی زیاد حائز اهمیت است،اما کمک به دیگران نباید مستلزم صرف زمان و تلاش خیلی زیادی باشد.حتی کارهای کوچکی مانند یک سخن محبت آمیز یا تبسم دوستانه می توانند به خودتان احساس بهتر بدهند و کمک کنند تا استرس  خود و طرف مقابل کاهش یابند.
توصیه ۲؛روش نگاه خودتان به کار را دوباره طرح ریزی کنید
خواه شغلی با مشغولیت خیلی زیاد یا خسته کننده و ناخشنود کننده داشته  باشید،موثرترین روش مبارزه با فرسودگی شغلی رها کردن آن و یافتن شغلی است که در عوض آن را دوست داشته باشید.البته،برای خیلی از ما تغییر شغل یا حرفه بعید است راه حلی عملی باشد،فقط قدرشناس شغلی هستیم که با دستمزد آن صورت حساب های خود را بپردازیم.با این وجود ، موقعیت تان هر چه باشد برای  بهبود حالت روانی خود گام هایی برای برداشتن  وجود دارند.
سعی کنید در کار خود مقداری ارزش بیابید.برای مثال،حتی در برخی شغل های کسل کننده اغلب  می توانید بر اینکه چگونه نقش تان به دیگران کمک می کند یا سرویس و محصولی را که عرضه می کنید خیلی مورد نیاز دیگران است  تمرکز کنید.به جنبه هایی از شغل خود توجه کنید که از آنها لذت می برید،حتی اگر گفتگو با همکارانتان هنگام ناهار باشد‌.تغییر نگرش نسبت به شغل  می تواند برای بدست آوردن دوباره یک حس هدفمندی و کنترل کمک کند.
بالانس را در زندگی خود بیابید.اگر از شغل خود متنفرید، معنا و خشنودی را جای دیگری در زندگی ،خانواده ،دوستان ،سرگرمی ها یا کار داوطلبانه خود جستجو کنید.بر بخش هایی از زندگی خود تمرکز کنید که برای شما خوشی و لذت به ارمغان می آورند.
در محیط کار دوستانی بسازید.برخورداری از روابط قوی در محیط کار می تواند به کاهش یکنواختی و مقابله با اثرات فرسودگی روانی کمک کند.داشتن دوستانی برای گفتگو و جوک گفتن در طول روز می تواند به کاهش استرس ناشی از شغل طاقت فرسا یا ناخشنود کننده،بهبود عملکرد شغلی،یا بطور ساده گذر از یک روز سخت کمک کند.
استراحت کاری بگیرید،اگر فرسودگی روانی اجتناب ناپذیر است،سعی کنید که یک استراحت کاری کامل بگیرید.به مرخصی بروید،از تمام روزهای استعلاجی خود استفاده کنید،تقاضای دوری از کار بصورت موقتی کنید ،هر کاری برای دور کردن خود از موقعیت انجام دهید.از زمان دوری از کار برای شارژ مجدد نیروی درونی و دنبال کردن سایر شیوه های بهبود استفاده کنید.
توصیه۳؛ارزیابی مجدد اولویت ها
فرسودگی روانی یک علامت غیر قابل انکاری در خصوص عدم کار کرد عامل مهمی در زندگی است.زمانی صرف تفکر راجع به امیدها،اهداف و رویاهای خود کنید‌.آیا در حال غفلت از چیزی هستید که بدرستی برای شما مهم است؟این زمان تفکر می تواند فرصتی برای کشف مجدد چیزی باشد که واقعا" شما را شاد می کند و نیز کند کردن سرعت و دادن زمانی به خویشتن برای استراحت،تفکر و بهبودی باشد.
مرزها را تنظیم کنید.فعالیت خود را بیش از توان تان گسترش ندهید.بیاموزید که چگونه به درخواست هایی در خصوص زمان خودتان "نه"بگوئید.اگر این را مشکل می یابید،به خودتان یادآوری کنید که گفتن"نه"به شما امکان می دهد تا به تعهداتی که پذیرفته اید "آری"بگوئید.
ادامه دارد
 منبع؛ https://www.helpguide.org
ترجمه و تلخیص :غریب واحدی پور

قسمت دوم؛پیشگیری از فرسودگی روانی و درمان


استرس فوریت و فعالیت خیلی زیاد،اما فرسودگی روانی نومیدی و درماندگی ایجاد می کند.
در استرس از دست دادن انرژی،لکن در فرسودگی روانی از دست دادن انگیزش،ایده ال ها  و امید و جود دارد.
استرس به اختلالات اضطراب،ولی فرسودگی روانی به کناره گیری و افسردگی منتهی می شود.
در استرس آسیب اصلی بدنی،اما در فرسودگی روانی احساسی است.
استرس ممکن است زودهنگام شما را بکشد،حال آنکه فرسودگی روانی زندگی را بنظر بی ارزش می سازد.
*علت های فرسودگی روانی
فرسودگی روانی اغلب از شغل سرچشمه می گیرد.اما هر کسی که احساس می کند بیش از اندازه کار کرده و کمتر به او ارزش داده می شود،از کارگر اداری سخت کوشی که سال ها مرخصی نرفته است تا مادر خانه نشین خسته و مضطربی که از بچه ها نگهداری می کند،کارهای خانه را انجام  داده واز  پدر یا مادر سالخورده ای  هم مراقبت می کند، در معرض خطر فرسودگی روانی قرار دارد.
اما فرسودگی روانی منحصرا" بر اثر کار استرس زا یا مسئولیت های خیلی زیاد بوجود نمی آید.در فرسودگی روانی فاکتورهای دیگری شامل سبک زندگی و ویژگی های شخصیتی نیز نقش دارند.در حقیقت،آنچه که در زمان بیکاری و استراحت انجام می دهید و چگونگی نگریستن به دنیا می توانند در ایجاد استرس زجر آور و مضمحل ساز به اندازه تفاضاهای کار یا خانه ایفای نقش کنند.
*علت های فرسودگی روانی مربوط به کار
احساس عدم کنترل  و یا کنترل کم بر کار
فقدان تصدیق یا انعام دادن به کار خوب
انتظارات شغلی غیر شفاف یا خیلی طاقت فرسا
انجام کار خیلی یکنواخت و بدون از چالش
کار در محیطی پر فشار و پرهرج و مرج
*علت های فرسودگی روانی مربوط به سبک زندگی
کار خیلی زیاد بدون از زمان کافی برای ارتباط اجتماعی یا ریلکس سازی
فقدان روابط صمیمی، حمایتی
پذیرش مسئولیت های خیلی زیاد بدون کمک کافی از دیگران
نداشتن خواب کافی
*ویژگی های شخصیتی که می توانند در فرسودگی روانی سهیم باشند
تمایلات کمال گرایانه؛هیچ چیزی هرگز بقدر کفایت خوب نیست.
نگرش بدبینانه نسبت به خود و  دنیا
نیاز به تحت کنترل گرفتن امور،بیزاری از تفویض اختیار به دیگران
میل به کسب موفقیت زیاد،تیپ شخصیتیA
*رسیدگی به فرسودگی روانی
خواه علائم هشدار فرسودگی روانی قریب الوقوع را تشخیص دهید یا آنکه قبلا" از نقطه فرو ریختگی عبور کرده  باشید،تلاش برای ادامه  زندگی با وجود خستگی و فرسودگی آنگونه که بوده اید فقط موجب زیان جسمانی و احساسی بیشتر می گردد.اکنون زمان توقف و تغییر جهت از طریق آموخنن چگونگی کمک به خویشتن جهت غلبه بر فرسودگی و احساس سلامتی و مثبت اندیشی دوباره است.
رسبدگی به فرسودگی روانی مستلزم روش"سهR"است (هر سه کلمه بیان کننده روش ها در انگلیسی با Rشروع می شوند )
۱)شناخت و تشخیص( Recognize)جستجوی دقیق علائم هشدار فرسودگی روانی
معکوس سازی( Reverse)،بی اثر سازی زیان فرسودگی روانی از طریق جستجوی کمک و مدیریت استرس
قابلیت انعطاف( Resilience)،ساخت قابلیت انعطاف خویشتن در مقابل استرس با مراقبت از سلامت احساسی و روانی
توصیه های ذیل برای پیشگیری یا رسیدگی به فرسودگی روانی می توانند کمک کنند تا بر اثرات آن غلبه کرده و انرژی،،تمرکز و حس بهزیستی خود را  دوباره بدست آورید.
توصیه ۱؛طلب پشتیبانی  و کمک از دیگران
موقعی که به فرسودگی روانی مبتلا می شوید،تصور می کنید که مشکلات رفع نشدنی هستند،هر چیزی  غم افزا بنظر می رسد،و مهیا سازی انرژی برای مراقبت و اقدام شخصی جهت کمک به خویشتن مشکل است‌.اما نسبت به آنچه فکر کنید کنترل خیلی بیشتری بر استرس دارید‌.گام های مثبتی برای برداشتن جهت رسیدکی به استرس زجر آور و بالانس دوباره زندگی تان وجود دارد.یکی از موثرترین روش ها ابراز علاقه به دیگران و شنیدن پند 
و توصیه آنها است.
ارتباط اجتماعی پادزهر طبیعی استرس است و گفتگوی چهره به چهره با یک شنونده خوب یکی از سریع ترین روش ها برای آرام کردن سیستم عصبی و رهائی از استرس است.شخصی که با او گفتگو می کنید نباید قادر به رفع عوامل استرس زای شما باشد؛ فقط باید شنونده خوبی باشد،کسی که بدون از حواس پرتی یا قضاوت با ملاطفت و توجه گوش می کند.
به صمیمی ترین نزدیکان خود مانند شریک زندگی،خانواده و دوستان ابراز علاقه کرده و نزدیک شوید.گشاده رویی موجب نمی شود تا باری بر دوش دیگران باشید.در حقیقت،اکثر دوستان و افراد محبوب از اینکه بقدر کفایت به آنها اعتماد دارید که محرمانه گفتگو کنید خوشحال می شوند،و این رفتار  فقط دوستی تان را تقویت می کند.سعی نکنید راجع به آنچه شما را افسرده می کند بیندیشید،بلکه بکوشید تا زمانی را که با افراد محبوب خود می گذرانید مثبت و لذت بخش سازید.
ادامه دارد
 منبع؛ https://www.helpguide.org
ترجمه و تلخیص :غریب واحدی پور

قسمت اول؛پیشگیری از فرسودگی روانی و درمان


اگر بواسطه استرس دائم احساس بیچارگی ،سر خوردگی، خستگی و تهی بودن کامل می کنید،امکان دارد در مسیر ابتلا به فرسودگی روانی باشید.بیاموزید که چه کاری می توانید انجام دهید تا از نو تعادل خود را بدست آورده و دوباره احساس اطمینان و امید واری کنید.
فرسودگی روانی چیست؟
فرسودگی یک حالت خستگی بیش از حد روانی،بدنی و احساسی ناشی از استرس طولانی مدت و خیلی زیاد است.این حالت موقعی رخ می دهد که احساس درهم شکستگی،تخلیه احساسی و ناتوانی برای اجابت مطالبات دائمی می کنید.با استمرار استرس ،شروع به از دست دادن علاقه و انگیزشی می کنید که در ابتدا موجب می شدند تا  نقش معینی را بعهده بگیرید.
فرسودگی روانی بهره وری را کاهش و انرژی را تضعیف می کند،و بطور فزاینده ای موجب احساس نومیدی،درماندگی،بدگمانی،عیبجوئی و بی میلی می گردد.در نهایت،امکان دارد احساس کنید که دیگر چیزی برای ارائه و بخشیدن ندارید.
اثرات منفی فرسودگی روانی به هر حوزه ای از زندگی شامل خانه،کار و زندگی اجتماعی سرایت می کند.فرسودگی روانی نیز می تواند موجب تغییرات طولانی مدتی در بدن  گردد که فرد را مستعد ابتلا به بیماری هایی مانند آنفلوانزا و سرماخوردگی می کنند.پرداختن بلادرنگ به فرسودگی روانی بخاطر عواقب زیاد آن حائز اهمیت است.
آیا در مسیر ابتلا به فرسودگی روانی هستید؟
در مسیر ابتلا به فرسودگی روانی هستید اگر:
۱)هر روزتان یک روز بدی است.
۲)دغدغه زندگی خانوادگی یا کاری خود را  مشابه اتلاف انرژی عظیم  می دانید.
۳)همیشه خسته و بدون از انرژی هستید.
۴)بخش عمده روز را صرف کارهایی می کنید که آنها را یا از نظر  ذهنی کسل کننده و بی روح ویا هم خرد کننده و زجرآور می دانید.
۵)احساس می کنید که هیچ کار قابل تقدیر یا اثربخشی انجام نمی دهید.
*علائم و اثرات فرسودگی روانی
اکثر ما روزهایی  احساس درماندگی،بار زیاد یا عدم قدرشناسی از خود می کنیم، همان مواقعی که خارج شدن از رختخواب مستلزم عزم هرکول است.لکن،اگر اکثر اوقات چنین احساسی دارید،ممکن است فرسودگی روانی داشته باشید.
فرسودگی روانی فرآیندی تدریجی است،یک شبه اتفاق نمی افتد،اما می تواند بتدریج درون شما رشد کند.در ابتدا علائم و اثرات آن ظریف هستند،اما با گذر زمان بدتر می شوند.به اثرات اولیه بعنوان علامت هشداری مبنی بر اینکه مشکلی وجود دارد ونیاز است که به آن پرداخته شود بنگرید.اگر دقت کنید و بطور فعال استرس خود را کاهش دهید،می توانید از یک فرو ریختگی عظیم جلوگیری کنید.اما اگر آنها را نادیده بگیرید،در نهایت به فرسودگی روانی دچار می شوید.
*علائم و اثرات جسمانی فرسودگی روانی
احساس خستگی و تهی و بدون انرژی بودن در اکثر اوقات
تضعیف سیستم ایمنی بدن،بیماری های ۷مکرر
درد ماهیچه یا سردردهای مکرر
تغییر در اشتها یا عادات خواب
*علائم و اثرات احساسی فرسودگی روانی
حس عجز و درماندگی و عدم اعتماد به نفس
احساس بیچارگی،قرار گرفتن در موقعیت بد و شکست
کناره گیری،احساس تنهایی در دنیا
از دست دادن انگیزه
بدگمانی فزاینده و چشم انداز منفی
کاهش خرسندی و حس پیشرفت و موفقیت
*علائم و اثرات رفتاری فرسودگی روانی
کنار کشیدن از مسئولیت ها
جدا کردن خویش از دیگران
به تعویق انداختن کارها،طولانی تر کردن انجام کارها
استفاده از غذا،مواد یا الکل برای غلبه بر مشکل
عجز و ناتوانی خود را به دیگران نسبت دادن
از قلم انداختن کار یا دور رسیدن و زود رفتن
*اختلاف بین استرس و فرسودگی روانی
فرسودگی روانی ممکن است نتیجه استرس سخت و بی رحمانه باشد،اما به معنای استرس خیلی زیاد نیست.استرس،روی هم رفته فشار های متعدد و خیلی زیادی هستند که انرژی روانی و بدنی خیلی زیادی مطالبه می کنند.لکن، کسانی که دچار استرس شده اند اگر بتوانند هر چیزی را تحت کنترل درآورند،احساس بهتری خواهند داشت.
از سوی دیگر فرسودگی روانی،در مورد بقدر کفایت نبودن است.فرسودگی روانی به معنای احساس پوچی و از نظر روانی تخلیه و بدون از انرژی بودن  و فقدان کامل انگیزش، ماورای نگرانی و دغدغه مند بودن است.کسانی که فرسودگی روانی را تجربه می کنند اغلب هیچ امیدی به تغییر مثبت در موقعیت های خودشان ندارند.اگر استرس خیلی زیاد احساسی مشابه غرق شدن در مسئولیت ها است،فرسودگی یک حس قرار گرفتن  در پایان همه چیز است.و در حالیکه از بودن تحت یک استرس خیلی زیاد آگاه هستید،ولی همیشه متوجه نمی شوید که فرسودگی روانی چه موقع اتفاق می افتد.
*استرس در مقابل فرسودگی روانی
استرس با تعهد و مشغولیت خیلی زیاد ولی فرسودگی روانی با رهایی از قید یا تعهد  توصیف می شود.
 در حالت استرس احساسات بیش از اندازه واکنشی هستند،حال آنکه در فرسودگی روانی احساسات افت کرده و کند می باشند.
ادامه دارد
 منبع؛ https://www.helpguide.org
ترجمه و تلخیص :غریب واحدی پور

سخنی پند آموز

 راهنمایی برای بیداری روحانی
اوه،پسرم از تنگدستی تو بیم دارم،برای تنگدستی به خدا پناه ببر،برای اینکه تنگدستی دین را ضعیف می کند.
امام علی(ع)
   O,son I fear indigence for you,take refuge unto God,for indigence weakens religion
Imam Ali (AS)
راهنمایی برای بیداری روحانی
پیغام شما مفسر عقل و حکمت شما است،و نوشته های شمافصیح ترین پیغام شما هستند.
امام علی(ع)
  Your messenger is an interpreter of your wisdom ,and your written words are the moat eloquent message that comes from you
Imam Ali (AS)
 کسی که استیفای حق خود را به تاخیر می اندازدسزاوار سرزنش نیست اما کسی که حقش را ربوده و نام بدی بدست آورده است باید سرزنش شود.
امام علی(ع)
One who delays getting his right is not blameworthy,but he how robs another of his right and wins a bad name is to be blamed
Imam Ali (AS)
 
  راهنمایی برای بیداری روحانی
 موقعی فردی به دیگری می گوید که"چقدر خوش شانس است"،روزگار بلادرنگ او را به روز سیاه می نشاند.
امام علی(ع)
When someone say to another "How lucky you are",time will at once bring him a black day
Imam Ali (AS)
 راهنمایی برای بیداری روحانی
 قابل تحسین ترین عمل یک مرد بزرگ طبع آقا منش بستن چشم بر روی خطاهای دیگران و صحبت نکردن راجع به آنها است.
امام علی(ع)
The most admirable act of a magnanimous man is to shut his eys to others' faults and not speak of them
Imam Ali (AS)
 راهنمایی برای بیداری روحانی
از خشم و تجاوز یک مرد اصیل گرسنه و یک مرد فرومایه سیر خود را برحذر دارید.
امام علی(ع)
Be ware of the wrath and assault of a hungry noble man and a satiated ignoble one
Imam Ali (AS)
 
 
 راهنمایی برای بیداری روحانی
مشکلی که شما را غمناک می کند بهتر از خوشی است که موجب خودپسندی و از دست دادن لطف خدا می گردد؛برای اینکه اولی بدن را شبیه سوهانی می ساید و دومی روح را بتدریج می سوزاند.
امام علی(ع)
A trouble that saddens is better than a blessing that rouses your selfishness and loses  your God's favor;for,the former grinds your body like a rasp,and the latter burns your spirit little by little.
Imam Ali (AS)
  راهنمایی برای بیداری روحانی
یکی از علائم عالم انتقاد از سخنان و اندیشه های خود و آگاهی از نقطه نظرات متفاوت است
امام حسین(ع)
One of the signs of a scholar is criticizing his/her own words and thoughts and being aware of different viewpoints
Imam Hussein (AS)       
راهنمایی برای بیداری روحانی
شان فرد با سکوت تقویت می شود و دوستان او با جوانمردی و انصاف فراوان می شوند‌
                          امام علی(ع)

GUIDE TO SPIRITUAL AWAKENING
One's dignity is enhanced with silence ,and one's friends become plentiful with fairness and chivalry
Imam Ali (AS)
راهنمایی برای بیداری روحانی
کسی که خودش را با رخت نجابت می پوشاندعیوب یا رازهایش را برای مردم آشکار نمی کند.
امام علی(ع)
He who is covered with the garment of decency will not reveal his defect or his secrets to people
Imam Ali (AS)
                    
        راهنمایی برای بیداری روحانی
کسی که عاشق می شود نباید سرزنش شود.
                          امام علی(ع)

GUIDE TO SPIRITUAL AWAKENING
One who falls in love should not be reproached
Imam Ali (AS)
      راهنمایی برای بیداری روحانی
تنگدستی یک مرگ عظیمی است
                          امام علی(ع)

GUIDE TO SPIRITUAL AWAKENING
Indigence is  a great death
Imam Ali (AS)
 
راهنمایی برای بیداری روحانی
اگر صبور نیستید،وانمود کنید که هستید،برای اینکه تعداد کمی از مردم به روش یک گروه عادت نمی کنند.
امام علی(ع)
If you are not patient,appear to be so,for,there are few people who do not get accustomed to the way of a group.
Imam Ali (AS)
 
 
 
راهنمایی برای بیداری روحانی
کسی که خود را در معرض اتهام قرار می دهد نباید فردی را  که به او مظنون است سرزنش کند
امام علی(ع)
He who exposes himself to accusation must not blame the person who suspects him
Imam Ali (AS)
 
 
راهنمایی برای بیداری روحانی
زبان یک جانور وحشی است که اگر به حال خود رها شود آسیب می رساند و خون می ریزد.
امام علی(ع)
The tongue is a wild beast which,Left to itself,Will wound and shed blood
Imam Ali (AS)
راهنمایی برای بیداری روحانی
کسی که راز خود را پنهان می کند،زندگی خود را کنترل می کند.
امام علی(ع)
He who hides his own secret,controls his own life.
Imam Ali (AS) 
 
 راهنمایی برای بیداری روحانی
خودپسندی حسادت در مقابل خردمندی است.
امام علی(ع)
Selfishness is an envious agent against wisdom.
Imam Ali (AS)
 راهنمایی برای بیداری روحانی
بزرگترین خطا، خطایی است که از آن در وجود خود غفلت می کنید،اما آن را در دیگران می بینید‌
امام علی(ع)
The greatest fault is a fault which you ignore in yourself,but see it in others
Imam Ali (AS)
  راهنمایی برای بیداری روحانی
مردم بچه های این دنیای پیر هستند،بنابراین هیچ کس برای تعلق به این مادر نباید سرزنش شود.
امام علی(ع)
The people are the children of this old world,so no one should be blamed for his attachment to his mother
Imam Ali (AS)
 
 راهنمایی برای بیداری روحانی
قلب دفتر چشمان است.
امام علی(ع)
  The heart is the book of the eyes
Imam Ali (AS)
 
 
 راهنمایی برای بیداری روحانی
آنچه را که می توانیدبا آن خرسند باشید،کافی است.
امام علی(ع)
What you can be content with,is enough
Imam Ali (AS)
راهنمایی برای بیداری روحانی
درخت دارای تنه سبز و تازه شاخه های زیادی دارد و یک مردی که خلق و خوی خوبی دارد هم دوستان زیادی بدست خواهد آورد.
امام علی(ع)
A tree with a green and fresh trunk has many branches ,and a man of good temper gains many friends
Imam Ali (AS)           
راهنمایی برای بیداری روحانی
موقعی که از کاری می ترسید،به انجام آن مشغول شوید،برای اینکه اثر ترس خیلی شدیدتر از خود ترس است   امام علی(ع)
GUIDE TO SPIRITUAL AWAKENING
When you fear an action,engage  in it ,for the  effect of fear is much more intense than fear  itself.
Imam Ali (AS)
راهنمایی برای بیداری روحانی
هنگامی که خداوند مخلوقی را تحقیر و پست می کند،او را از هنر و دانش محروم می کند.
                          امام علی(ع)
GUIDE TO
SPIRITUAL AWAKENING
 When God abases a creature,He deprives him of art and knowledge 
Imam Ali (AS)
راهنمایی برای بیداری روحانی
یک پند وعبرت بدست آمده پس از تلف شدن یک دارایی از خود دارایی با ارزش تر است.
امام علی(ع)
A counsel gained after lost property is much more precious than the property itself
Imam Ali (AS)       راهنمایی برای بیداری روحانی
کسی که می خواهد عزت و احترام خود را نگهدارد ،باید از مخالفت با فرومایه خودداری کند.
امام علی(ع)
He who wishes to keep his honor ,should abstain from opposing the ignoble
Imam Ali (AS)
 راهنمایی برای بیداری روحانی
پیروزی را کسانی در نهایت حتی اگر خیلی طول بکشد به چنگ می آورند که صبور و مصر باشند.
امام علی(ع)
Victory is won eventually by those who are patient and persistent,even if it takes a long time
Imam Ali (AS)
 
 
 راهنمایی برای بیداری روحانی
کسی که می خواهد عزت خود را حفظ کند،باید از مخالفت با فرومایه اجتناب ورزد.
امام علی(ع)
 He who wishes to keep his honor,should abstain from opposing the ignoble
Imam Ali (AS)                
راهنمایی برای بیداری روحانی
کار کمی که ادامه یابد بهتر از کار خیلی زیادی است که موجب خستگی و فرسودگی می شود.
امام علی(ع)
A little work which lasts is better than excessive work which produces fatigue.
Imam Ali (AS)
 
  راهنمایی برای بیداری روحانی
دانش را از هر جایی که ممکن است بدست آورید.
ارزش هر کسی بسته به چیزی است که می داند.
                          امام علی(ع)

GUIDE TO
SPIRITUAL AWAKENING
Obtain knowledge wherever possible ...
The worth of everyone depends on what he knows.
Imam Ali (AS)
 
                   راهنمایی برای بیداری روحانی
موقعی که عقل و خرد کامل می شود،سخن کاهش می یابد
                          امام علی(ع)

GUIDE TO
SPIRITUAL AWAKENING
When wisdom reaches perfection,words diminish
 Imam Ali (AS)
راهنمایی برای بیداری روحانی
از دوستی با احمق دوری کنید او سعی می کنید شما را با رفتارش جذب کرده و مشابه خودش سازد.
امام علی(ع)
Beware of making friends with a fool for he tries to attract you by his behavior and make you like himself
Imam Ali (AS)
 
 
 
 
همانطوریکه خداوند برای جاهل آموختن را اجبار کرده است،آموزش دادن را هم برای دانایان یک وظیفه قرار داده است.
امام علی(ع)
As God has made it binding for the ignorant
to learn, he has made it a duty for the learned
to instruct.
Imam Ali (AS)                
 ایده های بزرگ از ضمیر ناخودآگاه سرچشمه می گیرند.این در هنر،علم و تبلیغات صادق است.اما ضمیر ناخودآگاه باید بصیر و مطلع باشد،و گرنه ایده تان نامربوط خواهد بود.
ذهن خودآگاه خود را با اطلاعات انباشته کنید وسپس فرآیند تفکر منطقی خود را رها کنید
 راهنمایی برای بیداری روحانی
او که خودش را یک رهبر بحساب می آورد باید قبل از اینکه دیگران را آموزش دهد به تربیت و آموزش خود بپردازد، و ابتدا با یک شیوه صحیح افکار و کردارش را تربیت کرده و آنها را با زبانش نوازش دهد.و کسی که معلم خویش است از معلم دیگران بودن بیشتر شایسته احترام است
                          امام علی(ع)

GUIDE TO
SPIRITUAL AWAKENING
He who considers himself a leader must train
himself before training others, and with a proper
method first educate their thoughts and deeds and
caressj2  them with his tongue. One who is his own
teacher is more worthy of respect than being a
teacher of others.
 Imam Ali (AS)                                          
   راهنمای بیداری روحانی
او که حرص و ولع را بعنوان شعار زندگی خود برمی گزیند مورد تنفر مردم قرار می گیرد،و او که محنت و اندوه خود را آشکار می کند،خود را نزد همه تحقیر می کند،و او که تحت کنترل زبان خویش است از منظر دیگران و خود هیچ ارزشی ندارد. امام علی(ع)
GUIDE TO SPIRITUAL AWAKENING He who adopts cupidity as motto in life will be disliked by people, and he who reveals his distress, abases himself before all, and he who is ruled by his tongue has no worth in his own eyes and those of others. Imam Ali (AS)               
 
اثربخش ترین رهبر کسی است که نیازهای روانی پیروان خود را رفع می کند.
                    دیوید اگیلوی پدر تبلیغات مدرن
 
 
 
 
من به آگهی نه بعنوان شکلی از هنر یا سرگرمی،بلکه بعنوان یک واسطه اطلاعات می نگرم.موقعی که یک آگهی می نویسم ،نمی خواهم به من بگوئید که آن را خلاقانه می بینید،می خواهم آن را خیلی جالب بدانید که محصول را بخرید. دیوید اگیلوی پدر تبلیغات مدرن
 
 
 
 
 
 اگر هر یک از ما کسانی را بکار گیریم که کوچکتر از ما هستند ،به یک شرکت کوتوله ها مبدل می شویم.اما اگر هر یک از ما کسانی را بکار گیریم که بزرگتر از ما هستند، شرکتی از غول ها خواهیم داشت‌.
                 "دیوید اگیلوی پدر تبلیغات مدرن"                          
                                                "راهنمای بیداری روحانی" 
   خدایا،مرا بهتر از خودم می شناسید و من خودم را بهتر از دیگران می شناسم.خدایا،جایگاه مرا رفیع تر از آنچه که دیگران تصور می کنند‌ گردانید،و گناهان مرا که دیگران از آنها مطلع نیستند ببخشائید،و ضعف هایم را بپوشانید. امام علی (ع)
 
 
 
 
 
" راهنمایی بیداری روحانی"
 
 
حسادت نامطبوع است؛و ترس یک علامت نقص و کاستی است.تهیدستی مرد هوشمند را در بحث و مشاجره لال می کند،و یک شخص نیازمند در زادگاه خود غریبه است. بیچارگی و نومیدی بلا ومصیبت بزرگی است؛پایمردی و بردباری شجاعت است؛پرهیز و امساک توانگری است،و دینداری و پارسائی یک زره فولادی است که بدن و روح را در مقابل گناهان حفاظت می کند. امام علی (ع)
راهنمای بیداری روحانی
از افزودن نگرانی سال خود به دغدغه روزانه تان بپرهیزید.رنج بردن از یک نگرانی روزانه کفایت می کند‌.اگر فقط یکسال از عمرتان باقی مانده باشد،بدانید که برای هر روز آن خداوند سهم جدیدی به شما ارزانی می کند،و اگر بیش از یکسال عمر نکنید،چرا نگران موضوعی باشید که مربوط به شما نیست؟هیچ کسی قادر نیست سهم شما را ببرد ،و هیچ کس نمی تواند اغفالتان کرده و سهم تان را برباید.آنچه که برای شما مقدر شده است در زمان مناسب به شما می رسد.
امام علی(ع)شاید هرگز بطور واقعی متوجه قدرت برتر خود نشده باشید،احتمالا" بخاطر اینکه ماهیتی است که هر روز بدون از حتی فکر کردن راجع به آن در کار از آن استفاده می کنید.فقط نمی دانستید که آن را چه بنامید.اما وجود دارد،و دیگران موقعی که جهت حفظ موقعیت لازم باشد  جهت بکار گرفتن قدرت برترتان به شما تکیه می کنند.
 
 
صد البته ,هنگامی جوانی با فاصله جغرافیایی بسیار دور برای خلاصی از وسوسه های درونی تحریک کننده برای خودکشی,دغدغه های خود را با من در میان می گذارد و بسیاری موارد دیگر باز همان حس بسیار ارزشمند تر از پاداش مادی روح وجانم را سیراب می سازد,در حالیکه همواره نیز ندایی از درون مرا مخاطب خود ساخته و می گوید که این همه جز به مدد "بهره غیبی"میسر نبوده و نیست!!
آرامش نمی تواند از ستایش,موقعیت بیرونی یا هر تعریف سنتی از موفقیت حاصل گردد.بلکه از درون فرد سرچشمه گرفته و زاییده صداقت,عشق و راستی است
کودکانی که بحد افراطی یا از طریق بمباران اسباب بازی یا حفاظت  در مقابل ناراحتی هیجانی مورد مراقبت قرار می ِگیرند در نوجوانی با احتمال بیشتری کسل,غمگین و بدگمان و غرغرو می شوندتحقیق بیانگر آن است که شما می توانید مزاج وخلق و خوی خود را به کودکانتان نه ضرورتا" از طریق ژن ها,بلکه از طریق رفتار و سبک کودک پرورانه خود انتقال دهید
روزانه پس از کار جهت شارژ مجدد ذهنی برای روز بعد به زمانی برای جدا شدن از کارنیاز داریم.بنابراین,سعی کنید خط روشنی بین زمان کار و زمان شخصی برای کاستن از نگرانی های مربوط به شغل ایجاد کنید
سعی کن آنقدر کامل باشی
که بزرگترین تنبیه تو برای دیگران،
گرفتن خودت از آنها باشد...!
 
 
 
 پائولو کوئیلو
 
Victor Hugo said,"Short as life is,we make it shorter still by the careless waste of time"
ویکتور هوگو گفت,زندگی کوتاه هست,با این وجود ما بی دقتی در اتلاف وقت آن را کوتاه تر می کنیم
یادداشت اینشتین که متجاوز از 100سال قبل در هتلی در ترکیه بجای انعام به پیش خدمت داد و پیش بینی کرد که روزی ارزش آن بمراتب بیش از ارزش یک انعام معمولی است.جالب است بدانید که اخیرا" 1.3میلیون دلار بفروش رفت:
A calm and humble life will bring more happiness than the pursuit of success and the constant restlessness that comes with it
یک زندگی آرام و محقر شادی بیشتری از تلاش برای موفقیت و بیقراری مستمر تؤام با آن در پی دارد
ENGLISH PROVERB
The way to a man's heart is through his stomach
ضرب المثل انگلیسی
راه قلب یک مرد از شکم او می گذرد
 ....به جای این‌که از هیچ نتیجه‌گیری کنید یا در ذهن خود حدس بزنید چه اتفاقی افتاده، یک لحظه صبر کنید. یک نفس عمیق بکشید و جلوی قضاوتی که از درونتان می‌جوشد را بگیرید. در مورد نتایج سخت‌گیر باشید و در مورد فرد، سهل‌گیر
No matter how old you are,you always want your mother's love and acceptance.I guess I'm hoping one day I'll get it back
Hilary Grossman
مهم نیست که چند سال دارید,همیشه محتاج عشق و پذیرش مادر هستید,حدس می زنم که روزی دوباره آن را بدست خواهم آورد
 
You cannot create experience.You must undergo it.
Albert Camus
تجربه را نمی توانید خلق کنید,باید آن را تحمل کنید
طلایی ترین بخش سخنان روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل
 
سفیران ما،شاعران و عارفان و حکیمان‌مان هستند ما با حافظ جهان  رافتح کرده ایم چه نیازی دیگر،به فتح جدید داریم
 
 
If you want to shine like a sun,first burn like a sun
A.PJ.Abdul Kalam
اگر می خواهید همانند یک خورشید بدرخشید,ابتدا مانند یک خورشید بسوزید
 
There is no greater heaven the heart of a loving mother
Bangambiki Habyarimana
هیچ بهشتی بزرگتر از قلب یک مادر مهربان نیست
 
We must take sides.Neutrality help the oppressor,never the victim.Silence encourages the tormentor ,never the tormented
Elie Wiesel
ماباید جبهه گیری کنیم.بی تفاوتی کمک به ظالم است و هر گز به نفع قربانی نیست.سکوت عذاب دهنده را تشویق می کند و هرگز به نفع عذاب دیده نیست
 
If you tell the truth,you don't have to remember anything
Mark Twain
اگر حقیقت را بگوئید,مجبور نیستید که چیزی را بخاطر آورید
Last week,Masoud Nikdel,an Iranian artist,covered himself in mud and sat motionless on the stairways of Milad Tower for three hours to show his worries about water crisis
نوشته فوق زیر نویس عکس آغشته به شل و گل مسعود نیکدل هنر پیشه کشورمان در صفحه اجتماعی 28سپتامبر 2015روزنامه تهران تایمز است که برای نشان دادن دغدغه های خود برای بحران آب با این وضعیت به مدت3ساعت همانند مجسمه بر روی پلکان برج میلاد و در معرض دید عموم نشست
If you want to shine like a sun,first burn like a sun
A.PJ.Abdul Kalam
اگر می خواهید همانند یک خورشید بدرخشید,ابتدا مانند یک خورشید بسوزید
 There is no greater heaven the heart of a loving mother
Bangambiki Habyarimana
هیچ بهشتی بزرگتر از قلب یک مادر مهربان نیست
We must take sides.Neutrality help the oppressor,never the victim.Silence encourages the tormentor ,never the tormented
Elie Wiesel
ماباید جبهه گیری کنیم.بی تفاوتی کمک به ظالم است و هر گز به نفع قربانی نیست.سکوت عذاب دهنده را تشویق می کند و هرگز به نفع عذاب دیده نیست
If you tell the truth,you don't have to remember anything
Mark Twain
اگر حقیقت را بگوئید,مجبور نیستید که چیزی را بخاطر آورید.
 
Nothing is softer or more flexible than water,yet nothing can resist it
Lao Tzu
هیچ چیزی نرم تر یا قابل انعطاف تر از آب نیست,با این وجود هیچ چیزی نیز قادر به مقاومت در برابر آن نیست
ذهن های بزرگ به ایده ها,ذهن های متوسط به رویدادها و ذهن های ضعیف به دیگران می اندیشند
People tend to forget their duties but remember their rights
Indira Gandhi
مردم تمایل دارند که وظایف خود را فراموش کنند اما حقوق شان را بخاطر آورند.
Wise men speak because they have something to say;Fools because they have to say something
Plato
عاقلان سخن می گویند چون سخنی برای گفتن دارند;نادانان سخن می گویند برای اینکه حرفی زده باشند
 
How wrong is it for a woman to expect the man to build the world she wants,rather than to create it herself
Virginia Woolf
چقدر اشتباه است که زنی بجای اینکه دنیای مطلوبش را خودش خلق کند,از مردی انتظار داشته باشد که آن را  برای او بسازد
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.
Mark Twain
مهربانی زبانی است که کر می شنود و کور می بیند.

A man who stands for nothing will fall for anything
Malcolm X
مردی که هیچ عقیده ای ندارد برای هر چیزی شخصیت خود را تنزل می دهد
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination
Albert Einstein
علامت واقعی هوش دانش نیست,بلکه تخیل است
A developed country is not a place where the poor have cars,It's where the rich use
public transportation
"Gustavo Peter,the mayor of Bogota in Colombia"
کشور توسعه یافته جائی نیست که فقرایش خودرو دارند ,بلکه جائی است که ثروتمندانش از وسیله نقلیه عمومی استفاده می کنند
 كسي كه قدرت را با پول بخرد عدالت را هم به پول ميفروشد 
قدرت باد آورده آثار مخرب تري از ثروت باد آورده دارد . 
 
"شادروان دكتر ناصر كاتوزيان
پدر علم حقوق ایران"
نگاه طعمه ای به مسئولیت که در واقع یک امانت است برای رسیدن به ثروت و امتیازات خاص موجب کوچک و حقیر شمردن فرد می شود.
"رهبرمعظم انقلاب"
Choose a job you love,and you will never have to work a day in your life
 
Confucius
"شغلی را که دوست داری انتخاب کن,در آن صورت در تمام عمر خود حتی یک روز مجبور به کار کردن نیستی"

I don't believe in love at first sight because my mother started loving me before seeing

me

Luffina Lourduraj

"من عاشق شدن در نگاه اول را باور ندارم زیرا مادرم عشق ورزیدن به مرا قبل از دیدنم آغاز کرد."

تنها راه جلوگیری از انتقاد,هیچ کاری انجام ندادن,هیچ چیزی نگفتن و هیچ کسی نبودن است."ارسطو"

بهترین آمادگی برای فردا  حداکثر تلاش و بهترین عملکرد امروز است.

در هوای ابری دیگران رنگین کمان باشید

 زندگی را جدی نگیرید.زیرا از آن زنده بیرون نمی آیید.

25درصد زندگی اتفاقات  و 75درصد  آن عکس العمل به این اتفاقات است.