قسمت پنجم و آخر؛سلامت روان در محیط کار


مشکل سلامت روان در مقایسه با سلامت بدنی همراه با برچسبی است که گفتگوی آزاد  و بدون از شرم و خجالت راجع به آن را مشکل می سازد.برخی افراد به احساس استرس،افسردگی،اضطراب یا روان زخم بعنوان نوعی نقص شخصیت یعنی چیزی که مایه خجالت و شرمساری است می نگرند.اما حقیقت آن است که ۸۰درصد ما در برخی مراحل زندگی یک عارضه سلامت روان قابل تشخیص را تجربه خواهیم‌ کرد.بنابراین،خواه از آن آگاه باشید یا نباشید،امکان دارد رئیس تان مستقیم یا از طریق فردی خیلی نزدیک به خودش یک مشکل سلامت روان را تجربه کرده یا خواهد کرد.
این وضعیت در هیچ زمانی واقعی تر از اکنون نبوده است.استرس و دگرگونی اپیدمی کووید۱۹مشکلات سلامت روان را بسرعت افزایش داده است.بطریقی که تعداد کمی از ما مصون باقی مانده ایم.با این وجود،خوشبختانه،تعداد بیشتر و بیشتری از مردم برای به اشتراک گذاشتن آنچه که تجربه کرده اند احساس توانمندی می کنند،در نتیجه به کاهش برچسب  بدنامی برای آنچه که عوارض انسان نرمال است کمک می کنند.
*گفتگو با رئیس
سلامت روان و سوء مصرف مواد هر سال برای شرکت ها بیلیون ها دلار هزینه دارد،بنابراین کارفرمایتان در هر زمانی  که می تواند علاقه مند به گوش دادن و برداشتن گام هایی برای بهبود محیط کار است .
حد وحدودی که برای فاش سازی انتخاب می کنید،تا حد زیادی به شخصیت کارفرما،سطح اعتماد در روابط با او و سطوح راحتی خودتان بستگی دارد.اگر رئیس عامل مشکل مانند قلدری،اذیت یا خلق محیط غیر معمول است، به مافوق او یا کسی در بخش منابع انسانی شرکت نزدیک شوید.
موارد ذیل نیز می تواندکمک می کند:
۱)زمان مناسب را برای گفتگو انتخاب کنید.زمان آرامی در کار برای نزدیکی به کارفرمای خود بیابید،هنگامی که با احتمال بیشتری آرام و بدون از استرس است.برای مثال،این زمان ممکن است بجای اینکه در حین ساعات اوج کار یا قبل از یک ضرب العجل فشار آور باشد آخر هفته  یعنی موقعی باشد که کارها رو به کاهش می گذارند.سعی کنید زمانی را برنامه ریزی کنید که هر دو بدون از حواس پرتی باشید و قطع گفتگو غیر محتمل باشد.
["ارتباط اثربخش"را در سایت توتم نیوز بخوانید.]
۲)بر عملکرد کاری خود متمرکز شوید.بجای اینکه بطور ساده شکایت های خود را فهرست کنید،برای رئیس خود توضیح دهید که چگونه شرایط ویژه در حال اثر گذاری بر توانائی شما برای عملکرد در کارتان هستند.برای مثال،می توانید شرح دهید که چگونه تغییرات ناگهانی در وظایف و مسئولیت هایتان سطوح زیاد استرس را خلق کرده و حملات پانیک تان را بدتر کرده است.
۳)هر وقت ممکن باشد راه حل های واقعی پیشنهاد دهید.
تغییراتی را پیشنهاد دهید که رئیس تان می تواند جهت کمک به بهبود عملکرد کاری شما انجام دهد.برای مثال،اگر نیاز دارید درمانگر خود را ببینید بدون از اینکه دیر سر کار حاضر شوید،در اینصورت جستجوی ساعات کار قابل انعطاف یا برای کار در خانه در روزهای معین هفته می تواند یک راه حل عملی باشد.یا اگر بواسطه کمبود نیرو زیاد کار کرده اید برای اطمینان از آنکه عقب نمانید پیشنهاد دهید تا وظایف با اولویت پایین را که می توانید از قلم  بیندازید یا به دیگری محول کنید.
۴)بخاطر داشته باشید که در تعداد قدرت وجود دارد.اگر هر یک از همکاران نیز تحت قلدری  وآزار و اذیت قرار گرفته یا  از محیط کار منفی رنج می کشد، بعنوان یک گروه به حضور کارفرما رسیدن می تواند به صدایتان وزن بدهد.
۵)رئیس خودتان را درک کنید.این ها برای همه ما،اوقات طاقت فرسا و استرس آفرینی هستند.اپیدمی چگونگی کار کردن را خیلی تغییر داده است و بنظر می رسد که در همه اوقات"نرمال جدید" در حال تغییر است.بنابراین،از رئیس خود انتظار نداشته باشید که بلافاصله جواب همه سوالات را داشته باشد.بلکه به او شانسی بدهید تا راجع به آنچه گفته اید بیندیشد،اما مطمئن شوید که زمانی برای یک جلسه پیگیری تنظیم کنید.
*از حقوق قانونی خود مطلع باشید
بسته به کشور یا وضعیت اقامت،امکان دارد که  برای دریافت مساعدات معقول جهت کمک به انجام وظایف کاری یک حق قانونی داشته باشید.در حالیکه همیشه بهتر است که بجای تن صدای مقابله ای ،روش گفتگوی صلح آمیزی را با کارفرمای خود برگزینید،اما جستجوی جایگاه قانونی خود می تواند به قدرت و نفوذتان برای هریک از درخواست های معقول تان بیفزاید.
مولفین؛کارشناسان ارشد علوم انسانی لارنس رابینسون و ملیندا اسمیت
 منبع؛ https://www.helpguide.org
ترجمه و تلخیص :غریب واحدی پور

قسمت چهارم؛سلامت روان در محیط کار


۵)سعی کنید ارتباط برقرار کرده و همکاری کنید.بعنوان انسان،ما مشتاق ارتباط هستیم.پرورش روابط حمایتی متقابل با همکاران،همکاری بعنوان یک تیم و سرگرم شدن با همدیگر می تواند به بهبود استرس و تقویت خلق و خو در سر کار کمک کند.اگر به همکاران نزدیک نیستید،تلاش کنید که منابع را بر روی پروژه ها ترکیب کنید،نزدیک تر به همدیگر کار کنید و در حین اوقات استراحت و خارج از محیط کار اجتماعی تر باشید.
۶)ساخت قابلیت انعطاف،هر چه قابلیت انعطاف بیشتری داشته باشید،بهتر قادرید که احساسات استرس ،اضطراب و نومیدی را که می توانند بر اثر مشکلات کاری بوجود آیند تحمل کنید،ساخت قابلیت انعطاف نیز می تواند در شکست های زندگی شخصی یا حرفه ای کمک کند و به حفظ یک چشم انداز مثبت مدد رساند.بجای یک ویژگی مردانه بودن،قابلیت انعطاف ویژگی است که نیازمند تلاش برای ساخت و نگهداری در طول زمان است.
*سلامت روان و کار در خانه
از زمان شروع اپیدمی کووید۱۹اکثر افراد به کار در خانه مشغول شده اند.درحالیکه رهائی از ایاب و ذهاب روزانه و هزینه های مربوطه می تواند خوشنود کننده باشد،اما موانع زیادی برای دورکاری وجود دارد که می تواند موجب اتلاف سلامت روان گردد.
خیلی از افراد با دور شدن از  محیط کار،احساس انزوا و از دست دادن پشتیبانی و محروم شدن از جنبه های اجتماعی حضور در میان همکاران می کنند.ادامه زندگی و کار روزانه در مکان مشابه ای می تواند خیلی استرس آفرین باشد،بویژه اگر مکان کوچکی هم باشد،در حال مراقبت از بچه های کوچک نیز باشید،یا اعضای دیگر خانواده هم در حال کار از خانه باشند.جلسات مجازی پی در پی بی پایان،ساعات کاری طولانی تر و احساس نیاز برای گوش به زنگ بودن مداوم می تواند موجب اتلاف زمان،خلق و خو و چشم انداز گردد.
خواه بصورت تمام وقت یا فقط نوبتی در خانه کار کنید،برای تضمین حفاظت از سلامت روان و ساختن آن بصورت تجربه ای پر بازده تر و لذت بخش تر ،گام هایی برای برداشتن وجود دارد.
۱)یک برنامه کار روتین روزانه را حفظ کنید.موقعی که در خانه کار می کنید،بنیان نهادن یک مرز بین زمان کار و خانه می تواند خیلی مشکل باشد،بنابراین خیلی از افراد ساعات خیلی طولانی تری کار می کنند.برای حفظ یک حس نرمال بودن ،سعی کنید ساعات ادارای منظم روزانه  را با شروع و پایان در ساعت معینی از روز حفظ کنید.برخی افراد قدم زدن قبل از شروع کار در صبح و سپس دوباره پس از خاتمه کار در غروب را سودمند می دانند.چنین روشی می تواند کنک کند تا از نظر روانی از مد کار به خانه و بالعکس انتقال یابید.
۲)استراحت ها را زمان بندی و مرزها را تنظیم کنید.
فقط بدین خاطر که میز کارتان در خانه است،به معنای آن نیست که همیشه باید در دسترس باشید،برای مثال،زمانی جهت استراحت با دوری از صفحه کامپیوتر و خوردن ناهار کنار بگذارید و سپس موقعی کار روزانه انجام شد گوشی و کامپیوتر خودتان را خاموش کنید.سعی کنید زمانی بین جلسات مجازی بگذارید بطوریکه آنها خیلی طاقت فرسا حس نشوند.
۳)یک فضای کاری اختصاصی ایجاد کنید.حتی اگر اتاق مجزایی ندارید که بتوانید برای دفتر کار خانگی استفاده کنید.برای مثال،سعی کنید بجای اینکه بر روی میز آشپزخانه کار کنید،فضایی را رزرو کنید که بتوانید از آن فقط برای کار استفاده کنید،در اینصورت،حفظ برنامه روتین و جداسازی زندگی خانوادگی و کاری را آسانتر می یابید.
۴)به جستجوی فرصت هایی برای کار در بیرون از خانه بپردازید.اگر فرصت با مردم بودن را از دست داده اید،کار در یک کتابخانه یا کافی شاپ  یا اجاره کردن یک فضای کار جمعی را بیازمائید.
۵)زمان دیدار چهره به چهره با همکاران را زمان بندی کنید.برای مقابله با حس انزوا، جلسات منظم یا رویدادهای اجتماعی را  تنظیم کنید که بتوانید همکارانتان را بصورت شخصی ببینید و جویای احوال آنها شوید.اگر روزنامه نگار هستید،در رسانه های مجازی سراغ سایر روزنامه نگاران بروید و نشست های چهره به چهره را برنامه ریزی کنید.
*چگونه با کارفرمای خود راجع به سلامت روان گفتگو کنید
اگر وضعیت احساسی تان در حال اثر گذاری بر روی توانائی شما برای انجام کار است،امکان دارد تصمیم بگیرید که زمان گفتگو با رئیس است،بویژه اگر  محیط کارتان عامل بوجود آورنده مشکل باشد.اما،خیلی از افراد بطور قابل درکی از گفتگو با دیگران بویژه سرپرستان یا کارفرمایان راجع به سلامت روان خودشان محتاط هستند.ممکن است بترسندکه بطور منفی قضاوت شوند،شهرت آنها آسیب ببیند یا حرفه شان دچار زیان گردد.
 ادامه دارد
 منبع؛ https://www.helpguide.org
ترجمه و تلخیص :غریب واحدی پور

قسمت سوم؛سلامت روان در محیط کار


آزار و اذیت یا قلدری
هنگامی که در محیط کار قلدری،بد رفتاری یا آزار و اذیت رخ می دهد،این شرایط می تواند محیطی خصومت آمیز خلق کند و اثر زیان باری بر خلق و خو،چشم انداز و سلامت و بهزیستی کلی فرد داشته باشد.خواه بخاطر جنسیت،نژاد،گرایش جنسی،یا مذهب مورد هدف قرار بگیرید ممکن است بطور پیوسته در حالت ترس باشید،یا هر وقت امکان پذیر باشد ناچار به گرفتن مرخصی استعلاجی شوید یا حتی قطع نظر از عواقب مالی خواهان ترک شغل گردید.
در حالیکه ممکن است برای توقف قلدری و آزار و اذیت احساس ناتوانی کنید،بویژه موقعی که مقصر یک رئیس یا همکار عالی رتبه باشد، اما گام هایی برای بدست آوردن کنترل دوباره وجود دارد.رفتار منفی را مستند سازید،از همکارانی که شاهد ماجرا هستند درخواست کمک کنید و سپس به کسی ارشدتر از قلدر یا توهین کننده خواه  یک مدیر،رئیس یا  فرد دلسوزی از منابع انسانی باشد نزدیک شوید."قلدری و زورگیری سر کار "را در سایت توتم نیوز بخوانید.
*آیا در پی رفع مشکلات با خود تجویزی هستید؟
موقعی که احساسات تنش،ترس،نومیدی یا اندوه شروع به اثر گذاری بر زندگی کاری تان می کند،اغلب تلاش برای یافتن آسانترین روش جهت غلبه  خودتان بر این احساسات می تواند وسوسه انگیز باشد. برای خیلی از افراد،خود درمانی به معنای مصرف یک قرص یا سرکشیدن یک نوشیدنی است.در حالیکه خود درمانی مشکلات می تواند گاهی اوقات تا حدودی موجب تسکین کوتاه مدت گردد ،ولی با گذر زمان مشکلات بیشتری خلق می کند.
برای تغییر روشی که احساس می کنید،خواه به سمت الکل،داروهای غیر قانونی،داروهای تجویزی یا حتی غذا  روی آورید،روش های سالم تر و حتی موثرتر بهبود خلق و خو و غلبه بر مشکلات نیز وجود دارد."خود درمانی افسردگی،اضطراب و استرس"را در سایت توتم نیوز بخوانید.
*چگونه از سلامت روانی خود سر کار مراقبت کنید
هنگامی که بواسطه تقاضاهای کاری احساس استرس و فشار طاقت فرسا می کنید،دور شدن از کار با مرخصی استعلاجی یا شخصی می تواند به شارژ مجدد کمک کرده و مانع فرسودگی روانی گردد.لکن،اگر یک مشکل سلامت روان دائم مانند افسردگی یا اضطراب دارید،به زمانی بیش از فقط چند روز استراحت نیاز دارید.
مراقبت از سلامت روان در محیط کار نه فقط راجع به مواجه شدن با مشکلات سلامت روان آنی و فوری است،بلکه راجع به بهبود بهزیستی هم هست.حتی اگر اکنون با یک چالش سلامت روان مواجه نیستید،برداشتن گام هایی برای مراقبت از سلامت احساسی می تواند به ساخت قابلیت انعطاف،بهبود عملکرد کاری و مهیا سازی ابزارهایی برای غلبه بهتر بر عدم اطمینان و چالش های آینده کمک کند.در این زمینه توصیه های ذیل می توانند کمک کنند:
 ۱)خاموش کردن کامپیوتر مربوط به کار،خواه در حال کار بصورت حضور در محیط کار یا دورکاری باشید،برقراری بالانسی سالم بین کار-زندگی حائز اهمیت است.این به معنای استراحت های منظم در سراسر روز و خاموش سازی دستگهای دیجیتال مربوط به کار همانند کامپیوتر پس از پایان روز کاری است.بجای قابل دسترس بودن طی ۲۴ساعت، ۷روز هفته جهت پاسخ گوئی به مکالمات کاری،ایمیل ها،یا سایر پیام ها،تمرکز بر دوستان ،خانواده و صرف وقت برای ریلکس سازی،شارژ مجدد و لذت بردن از خویشتن مهم است.
۲)تمرین تکنیک های ریلکس سازی
ریلکس سازی و شارژ مجدد نیازمند چیزی بیش از فقط لمبیدن بر روی کاناپه در جلوی تلویزیون است.برای کاهش اثرات زیان بار استرس و حفاظت از سلامت روان،نیاز دارید که واکنش ریلکس سازی بدنتان را فعال سازید.این می تواند بوسیله تمرین یک تکنیک ریلکس سازی مانندمدیتیشن،تنفس عمیق ،ورزش موزون و یوگا صورت گیرد.
۳)از خودتان مراقبت کنید.خواب کافی شب،رژیم غذایی سالم و مغذی و ورزش منظم می تواند تغییر عظیمی در سلامت روان تان در کار و فراتر از آن خلق کند.این ها جنبه هایی از زندگی تان هستند که در محیط کار بیشتر از خیلی جنبه های دیگر  بر آنها کنترل دارید.هرچه تلاش بیشتری صرف خود مراقبتی کنید،احساس بهتری خواهید داشت.
۴)یافتن معنا و مقصود در کار،حتی اگر کارتان را دوست نداشته نباشید،هنوز هم می توانید در کاری که انجام می دهید روش هایی برای اقتباس معنا و مقصود بیابید.برای مثال،سعی کنید بر چگونگی کمک به دیگران ،تامین محصول یا سرویسی مهم یا لذت بردن از ارتباط با همکاران تمرکز کنید.جستجوی فرصت هایی برای کسب آموزش بیشتر یا شرکت در کلاس های حین کار هم  می تواند به یافتن معنای بیشتر در کار کمک کند.
"یافتن حرفه مناسب" در سایت توتم نیوز را بخوانید.
 ادامه دارد
 منبع؛ https://www.helpguide.org
ترجمه و تلخیص :غریب واحدی پور

قسمت دوم؛سلامت روان در محیط کار

 
۱)تنزل در عملکرد کاری،سر کار،در خانه و جامعه برای عملکرد در ارتباط با وظایف روزانه خود دچار چالش هستید.
۲)اشکال در تمرکز و تفکر،در خصوص تمرکز بر وظایف مشکلاتی دارید یا در مورد حافظه ،تفکر یا حتی تغییرات در الگوهای کلام دشواری هایی را تجربه می کنید.
۳)تغییرات در اشتها یا الگوهای خواب،در کشمکش با مرض بیخوابی،خواب خیلی زیاد،تغییرات ناگهانی در میزان خورد و خوراک،یا اتکای بیشتر و بیشتر به مواد و الکل برای غلبه بر این مشکلات هستید.
۴)تغییرات در خلق و خو،احساس نومیدی،بیچارگی،عصبی بودن،یا تجریه نوسانات خلق و خوی خارج از منش شخصی یا حتی تفکرات خودکشی
۵)از دست دادن علاقه به فعالیت ها،علاقه  خود را به جنبه هایی  از کار که قبلا" لذت می بردید از دست می دهید،عاداتی را که دوست داشتید ترک می کنید یا از دوستی ها و فعالیت های اجتماعی کناره گیری می کنید.این وضعیت می تواند توام با خونسردی و بی علاقگی قابل ملاحظه باشد.
۶)ترس یا ناآرامی،نسبت به دیگران در سر کار یا در اجتماع خیلی احساس بدگمانی می کنید،یا در موقعیت های معین بطور ناگهانی عصبی و دچار ترس می شوید.
۷)حساسیت زیاد،بیشتر نسبت به مناظر و صداها حساس هستید و سعی می کنید که از هر موقعیتی که بیش از اندازه تحریک کننده است اجتناب ورزید.
۸)رفتار غیر معمول،احساس می کنید که از محیط خودتان جدا شده اید،رفتاری خارج از منش،غیر معمول و بدون از کنترل دارید،چیزهایی را که واقعی نیستند می بینید یا می شنوید.
۹)دردها و رنج های بی دلیل،همانند سردردها،آشفتگی شکم یا درد ماهیچه
*غلبه بر مشکلات سلامت روان مربوط به کار
هنگامی که استرس،آزار و اذیت،یا مشکلات سلامت روان بطور منفی بر عملکرد،روابط و کارکرد بدنی تان در کار اثر بگذارد،ممکن است احساس جدایی،اضمحلال و تحت فشار قرار گرفتن کرده و در کشمکش یافتن جایی برای کمک باشید.اما شما تنها نیستید.
گزارشات اخیر بیانگر آن است که هرسال حدود یکی از هر پنج نفر بزرگسال ایالات متحده دارای مشکل سلامت روان هستند و ۷۰درصد اثرات استرس را تجربه می کنند.در حالیکه اکثر افراد هرگز به جستجوی کمک نمی پردازند،امروز گام هایی وجود دارند که می توانید برای بهبود چگونگی احساس خود بردارید.
استرس
در حالیکه مقداری استرس می تواند انرژی و تمرکز مورد نیاز را برای به سرانجام رساندن ضرب العجل ها و چالش های کاری فراهم کند،اما مقدار زیاد استرس می تواند موجب اتلاف بهره وری و سلامتی گردد.موقعی که بطور مداوم نگران بیکار شدن،اجبار به کار برای ساعات طولانی تر و طولانی تر  یا تمام اوقات تحت فشار کاری باشید،خلق و خو،زندگی شخصی و عملکرد شغلی تان زیان می بیند.
مهم نیست که اکنون کارتان چقدر استرس زا است،روش هایی برای کاهش فشار ،پایین آوردن میزان استرس و بدست آوردن دوباره یک حس کنترل وجود دارد.مبحث "استرس کاری"را در سایت توتم نیوز بخوانید.
افسردگی
احساس غم و دلتنگی گاهی اوقات نرمال است،اما احساسی شبیه قرار گرفتن در یک حفره سیاه ،بیچارگی و نومیدی می تواند یک علامت افسردگی باشد.هنگامی که افسرده هستید،احساس می کنید که خیلی بی میل، بی حال و نومید هستید بطریقی که بر توانائی تان برای کار،خورد و خوراک،خواب و یافتن لذت و خوشی در زندگی اثر می گذارد.حتی صبح ها خارج شدن از رختخواب می تواند بنظر طاقت فرسا شود.
اما اکنون هر قدر که اوضاع غم افزا بنظر برسد،گام هایی هستند که می توانید برای تقویت خلق و خو،غلبه بر احساسات غم و نومیدی و کسب مجدد یک حس امید بردارید. مبحث "افسردگی "را در سایت توتم نیوز بخوانید.
اضطراب
شبیه استرس،در مجموع اضطراب بد نیست.بلکه اضطراب در حد قابل مدیریت،می تواند جهت مواجه شدن با یک موقعیت چالش برانگیز،مانند مصاحبه شغلی یا سخنرانی مهم کمک کننده باشد.اما موقعی با نگرانی پیوسته،تفکرات منفی یا یک حس تنش یا وحشت طاقت فرسا بستوه می آیید،چنین وضعیتی می تواند در زندگی روزانه و توانایی انجام وظیفه کاری مداخله کند.اضطراب می تواند فرد را از نظر احساسی تخلیه کند،موجب عصبی شدن و بیقراری گردد،و بیخوابی،سردردها،شکم دردها و تنش های ماهیچه را تحریک کند.
نوع اختلال اضطرابی که با آن مواجه هستید هر چه که باشد،روش های برای متوقف کردن تفکرات مضطرب کننده و یافتن آرامش دوباره وجود دارد."اختلالات اضطراب و حملات اضطراب "را در سایت توتم نیوز بخوانید.
 ادامه دارد
 منبع؛ https://www.helpguide.org
ترجمه و تلخیص :غریب واحدی پور

سخنی پند آموز

   راهنمایی برای بیداری روحانی
ایمان ترجیح حقیقت حتی اگر به زیان شما باشد بر دروغ است حتی اگر به نفع تان باشد.
امام علی(ع)
Faith is preferring truth,even if it is to your loss ,to falsehood ,even if it is to your interest
Imam Ali (AS)
 
 
 
 راهنمایی برای بیداری روحانی
خداوند هرگز در دعا و برکت را بدون از باز کردن در اجابت نمی گشاید.
امام علی(ع)
God never opens the door of benediction without opening the door of fulfillment
Imam Ali (AS)
راهنمایی برای بیداری روحانی
بهترین ویژگی ها برای زنان غرور،ترس و حرص است که می توانند بدترین ویژگی های مردان باشند.
امام علی(ع)
The best qualities in women are pride ,fear and greed,which may be considered the worst in men
Imam Ali (AS)
راهنمایی برای بیداری روحانی
مخالفت تفکر و اندیشه را فرسوده می سازد.
امام علی(ع)
  Opposition wears out thought
Imam Ali (AS)
راهنمایی برای بیداری روحانی
اوه،پسرم از تنگدستی تو بیم دارم،برای تنگدستی به خدا پناه ببر،برای اینکه تنگدستی دین را ضعیف می کند.
امام علی(ع)
   O,son I fear indigence for you,take refuge unto God,for indigence weakens religion
Imam Ali (AS)
راهنمایی برای بیداری روحانی
پیغام شما مفسر عقل و حکمت شما است،و نوشته های شمافصیح ترین پیغام شما هستند.
امام علی(ع)
  Your messenger is an interpreter of your wisdom ,and your written words are the moat eloquent message that comes from you
Imam Ali (AS)
 کسی که استیفای حق خود را به تاخیر می اندازدسزاوار سرزنش نیست اما کسی که حقش را ربوده و نام بدی بدست آورده است باید سرزنش شود.
امام علی(ع)
One who delays getting his right is not blameworthy,but he how robs another of his right and wins a bad name is to be blamed
Imam Ali (AS)
 
  راهنمایی برای بیداری روحانی
 موقعی فردی به دیگری می گوید که"چقدر خوش شانس است"،روزگار بلادرنگ او را به روز سیاه می نشاند.
امام علی(ع)
When someone say to another "How lucky you are",time will at once bring him a black day
Imam Ali (AS)
 راهنمایی برای بیداری روحانی
 قابل تحسین ترین عمل یک مرد بزرگ طبع آقا منش بستن چشم بر روی خطاهای دیگران و صحبت نکردن راجع به آنها است.
امام علی(ع)
The most admirable act of a magnanimous man is to shut his eys to others' faults and not speak of them
Imam Ali (AS)
 راهنمایی برای بیداری روحانی
از خشم و تجاوز یک مرد اصیل گرسنه و یک مرد فرومایه سیر خود را برحذر دارید.
امام علی(ع)
Be ware of the wrath and assault of a hungry noble man and a satiated ignoble one
Imam Ali (AS)
 
 
 راهنمایی برای بیداری روحانی
مشکلی که شما را غمناک می کند بهتر از خوشی است که موجب خودپسندی و از دست دادن لطف خدا می گردد؛برای اینکه اولی بدن را شبیه سوهانی می ساید و دومی روح را بتدریج می سوزاند.
امام علی(ع)
A trouble that saddens is better than a blessing that rouses your selfishness and loses  your God's favor;for,the former grinds your body like a rasp,and the latter burns your spirit little by little.
Imam Ali (AS)
  راهنمایی برای بیداری روحانی
یکی از علائم عالم انتقاد از سخنان و اندیشه های خود و آگاهی از نقطه نظرات متفاوت است
امام حسین(ع)
One of the signs of a scholar is criticizing his/her own words and thoughts and being aware of different viewpoints
Imam Hussein (AS)       
راهنمایی برای بیداری روحانی
شان فرد با سکوت تقویت می شود و دوستان او با جوانمردی و انصاف فراوان می شوند‌
                          امام علی(ع)

GUIDE TO SPIRITUAL AWAKENING
One's dignity is enhanced with silence ,and one's friends become plentiful with fairness and chivalry
Imam Ali (AS)
راهنمایی برای بیداری روحانی
کسی که خودش را با رخت نجابت می پوشاندعیوب یا رازهایش را برای مردم آشکار نمی کند.
امام علی(ع)
He who is covered with the garment of decency will not reveal his defect or his secrets to people
Imam Ali (AS)
                    
        راهنمایی برای بیداری روحانی
کسی که عاشق می شود نباید سرزنش شود.
                          امام علی(ع)

GUIDE TO SPIRITUAL AWAKENING
One who falls in love should not be reproached
Imam Ali (AS)
      راهنمایی برای بیداری روحانی
تنگدستی یک مرگ عظیمی است
                          امام علی(ع)

GUIDE TO SPIRITUAL AWAKENING
Indigence is  a great death
Imam Ali (AS)
 
راهنمایی برای بیداری روحانی
اگر صبور نیستید،وانمود کنید که هستید،برای اینکه تعداد کمی از مردم به روش یک گروه عادت نمی کنند.
امام علی(ع)
If you are not patient,appear to be so,for,there are few people who do not get accustomed to the way of a group.
Imam Ali (AS)
 
 
 
راهنمایی برای بیداری روحانی
کسی که خود را در معرض اتهام قرار می دهد نباید فردی را  که به او مظنون است سرزنش کند
امام علی(ع)
He who exposes himself to accusation must not blame the person who suspects him
Imam Ali (AS)
 
 
راهنمایی برای بیداری روحانی
زبان یک جانور وحشی است که اگر به حال خود رها شود آسیب می رساند و خون می ریزد.
امام علی(ع)
The tongue is a wild beast which,Left to itself,Will wound and shed blood
Imam Ali (AS)
راهنمایی برای بیداری روحانی
کسی که راز خود را پنهان می کند،زندگی خود را کنترل می کند.
امام علی(ع)
He who hides his own secret,controls his own life.
Imam Ali (AS) 
 
 راهنمایی برای بیداری روحانی
خودپسندی حسادت در مقابل خردمندی است.
امام علی(ع)
Selfishness is an envious agent against wisdom.
Imam Ali (AS)
 راهنمایی برای بیداری روحانی
بزرگترین خطا، خطایی است که از آن در وجود خود غفلت می کنید،اما آن را در دیگران می بینید‌
امام علی(ع)
The greatest fault is a fault which you ignore in yourself,but see it in others
Imam Ali (AS)
  راهنمایی برای بیداری روحانی
مردم بچه های این دنیای پیر هستند،بنابراین هیچ کس برای تعلق به این مادر نباید سرزنش شود.
امام علی(ع)
The people are the children of this old world,so no one should be blamed for his attachment to his mother
Imam Ali (AS)
 
 راهنمایی برای بیداری روحانی
قلب دفتر چشمان است.
امام علی(ع)
  The heart is the book of the eyes
Imam Ali (AS)
 
 
 راهنمایی برای بیداری روحانی
آنچه را که می توانیدبا آن خرسند باشید،کافی است.
امام علی(ع)
What you can be content with,is enough
Imam Ali (AS)
راهنمایی برای بیداری روحانی
درخت دارای تنه سبز و تازه شاخه های زیادی دارد و یک مردی که خلق و خوی خوبی دارد هم دوستان زیادی بدست خواهد آورد.
امام علی(ع)
A tree with a green and fresh trunk has many branches ,and a man of good temper gains many friends
Imam Ali (AS)           
راهنمایی برای بیداری روحانی
موقعی که از کاری می ترسید،به انجام آن مشغول شوید،برای اینکه اثر ترس خیلی شدیدتر از خود ترس است   امام علی(ع)
GUIDE TO SPIRITUAL AWAKENING
When you fear an action,engage  in it ,for the  effect of fear is much more intense than fear  itself.
Imam Ali (AS)
راهنمایی برای بیداری روحانی
هنگامی که خداوند مخلوقی را تحقیر و پست می کند،او را از هنر و دانش محروم می کند.
                          امام علی(ع)
GUIDE TO
SPIRITUAL AWAKENING
 When God abases a creature,He deprives him of art and knowledge 
Imam Ali (AS)
راهنمایی برای بیداری روحانی
یک پند وعبرت بدست آمده پس از تلف شدن یک دارایی از خود دارایی با ارزش تر است.
امام علی(ع)
A counsel gained after lost property is much more precious than the property itself
Imam Ali (AS)       راهنمایی برای بیداری روحانی
کسی که می خواهد عزت و احترام خود را نگهدارد ،باید از مخالفت با فرومایه خودداری کند.
امام علی(ع)
He who wishes to keep his honor ,should abstain from opposing the ignoble
Imam Ali (AS)
 راهنمایی برای بیداری روحانی
پیروزی را کسانی در نهایت حتی اگر خیلی طول بکشد به چنگ می آورند که صبور و مصر باشند.
امام علی(ع)
Victory is won eventually by those who are patient and persistent,even if it takes a long time
Imam Ali (AS)
 
 
 راهنمایی برای بیداری روحانی
کسی که می خواهد عزت خود را حفظ کند،باید از مخالفت با فرومایه اجتناب ورزد.
امام علی(ع)
 He who wishes to keep his honor,should abstain from opposing the ignoble
Imam Ali (AS)                
راهنمایی برای بیداری روحانی
کار کمی که ادامه یابد بهتر از کار خیلی زیادی است که موجب خستگی و فرسودگی می شود.
امام علی(ع)
A little work which lasts is better than excessive work which produces fatigue.
Imam Ali (AS)
 
  راهنمایی برای بیداری روحانی
دانش را از هر جایی که ممکن است بدست آورید.
ارزش هر کسی بسته به چیزی است که می داند.
                          امام علی(ع)

GUIDE TO
SPIRITUAL AWAKENING
Obtain knowledge wherever possible ...
The worth of everyone depends on what he knows.
Imam Ali (AS)
 
                   راهنمایی برای بیداری روحانی
موقعی که عقل و خرد کامل می شود،سخن کاهش می یابد
                          امام علی(ع)

GUIDE TO
SPIRITUAL AWAKENING
When wisdom reaches perfection,words diminish
 Imam Ali (AS)
راهنمایی برای بیداری روحانی
از دوستی با احمق دوری کنید او سعی می کنید شما را با رفتارش جذب کرده و مشابه خودش سازد.
امام علی(ع)
Beware of making friends with a fool for he tries to attract you by his behavior and make you like himself
Imam Ali (AS)
 
 
 
 
همانطوریکه خداوند برای جاهل آموختن را اجبار کرده است،آموزش دادن را هم برای دانایان یک وظیفه قرار داده است.
امام علی(ع)
As God has made it binding for the ignorant
to learn, he has made it a duty for the learned
to instruct.
Imam Ali (AS)                
 ایده های بزرگ از ضمیر ناخودآگاه سرچشمه می گیرند.این در هنر،علم و تبلیغات صادق است.اما ضمیر ناخودآگاه باید بصیر و مطلع باشد،و گرنه ایده تان نامربوط خواهد بود.
ذهن خودآگاه خود را با اطلاعات انباشته کنید وسپس فرآیند تفکر منطقی خود را رها کنید
 راهنمایی برای بیداری روحانی
او که خودش را یک رهبر بحساب می آورد باید قبل از اینکه دیگران را آموزش دهد به تربیت و آموزش خود بپردازد، و ابتدا با یک شیوه صحیح افکار و کردارش را تربیت کرده و آنها را با زبانش نوازش دهد.و کسی که معلم خویش است از معلم دیگران بودن بیشتر شایسته احترام است
                          امام علی(ع)

GUIDE TO
SPIRITUAL AWAKENING
He who considers himself a leader must train
himself before training others, and with a proper
method first educate their thoughts and deeds and
caressj2  them with his tongue. One who is his own
teacher is more worthy of respect than being a
teacher of others.
 Imam Ali (AS)                                          
   راهنمای بیداری روحانی
او که حرص و ولع را بعنوان شعار زندگی خود برمی گزیند مورد تنفر مردم قرار می گیرد،و او که محنت و اندوه خود را آشکار می کند،خود را نزد همه تحقیر می کند،و او که تحت کنترل زبان خویش است از منظر دیگران و خود هیچ ارزشی ندارد. امام علی(ع)
GUIDE TO SPIRITUAL AWAKENING He who adopts cupidity as motto in life will be disliked by people, and he who reveals his distress, abases himself before all, and he who is ruled by his tongue has no worth in his own eyes and those of others. Imam Ali (AS)               
 
اثربخش ترین رهبر کسی است که نیازهای روانی پیروان خود را رفع می کند.
                    دیوید اگیلوی پدر تبلیغات مدرن
 
 
 
 
من به آگهی نه بعنوان شکلی از هنر یا سرگرمی،بلکه بعنوان یک واسطه اطلاعات می نگرم.موقعی که یک آگهی می نویسم ،نمی خواهم به من بگوئید که آن را خلاقانه می بینید،می خواهم آن را خیلی جالب بدانید که محصول را بخرید. دیوید اگیلوی پدر تبلیغات مدرن
 
 
 
 
 
 اگر هر یک از ما کسانی را بکار گیریم که کوچکتر از ما هستند ،به یک شرکت کوتوله ها مبدل می شویم.اما اگر هر یک از ما کسانی را بکار گیریم که بزرگتر از ما هستند، شرکتی از غول ها خواهیم داشت‌.
                 "دیوید اگیلوی پدر تبلیغات مدرن"                          
                                                "راهنمای بیداری روحانی" 
   خدایا،مرا بهتر از خودم می شناسید و من خودم را بهتر از دیگران می شناسم.خدایا،جایگاه مرا رفیع تر از آنچه که دیگران تصور می کنند‌ گردانید،و گناهان مرا که دیگران از آنها مطلع نیستند ببخشائید،و ضعف هایم را بپوشانید. امام علی (ع)
 
 
 
 
 
" راهنمایی بیداری روحانی"
 
 
حسادت نامطبوع است؛و ترس یک علامت نقص و کاستی است.تهیدستی مرد هوشمند را در بحث و مشاجره لال می کند،و یک شخص نیازمند در زادگاه خود غریبه است. بیچارگی و نومیدی بلا ومصیبت بزرگی است؛پایمردی و بردباری شجاعت است؛پرهیز و امساک توانگری است،و دینداری و پارسائی یک زره فولادی است که بدن و روح را در مقابل گناهان حفاظت می کند. امام علی (ع)
راهنمای بیداری روحانی
از افزودن نگرانی سال خود به دغدغه روزانه تان بپرهیزید.رنج بردن از یک نگرانی روزانه کفایت می کند‌.اگر فقط یکسال از عمرتان باقی مانده باشد،بدانید که برای هر روز آن خداوند سهم جدیدی به شما ارزانی می کند،و اگر بیش از یکسال عمر نکنید،چرا نگران موضوعی باشید که مربوط به شما نیست؟هیچ کسی قادر نیست سهم شما را ببرد ،و هیچ کس نمی تواند اغفالتان کرده و سهم تان را برباید.آنچه که برای شما مقدر شده است در زمان مناسب به شما می رسد.
امام علی(ع)شاید هرگز بطور واقعی متوجه قدرت برتر خود نشده باشید،احتمالا" بخاطر اینکه ماهیتی است که هر روز بدون از حتی فکر کردن راجع به آن در کار از آن استفاده می کنید.فقط نمی دانستید که آن را چه بنامید.اما وجود دارد،و دیگران موقعی که جهت حفظ موقعیت لازم باشد  جهت بکار گرفتن قدرت برترتان به شما تکیه می کنند.
 
 
صد البته ,هنگامی جوانی با فاصله جغرافیایی بسیار دور برای خلاصی از وسوسه های درونی تحریک کننده برای خودکشی,دغدغه های خود را با من در میان می گذارد و بسیاری موارد دیگر باز همان حس بسیار ارزشمند تر از پاداش مادی روح وجانم را سیراب می سازد,در حالیکه همواره نیز ندایی از درون مرا مخاطب خود ساخته و می گوید که این همه جز به مدد "بهره غیبی"میسر نبوده و نیست!!
آرامش نمی تواند از ستایش,موقعیت بیرونی یا هر تعریف سنتی از موفقیت حاصل گردد.بلکه از درون فرد سرچشمه گرفته و زاییده صداقت,عشق و راستی است
کودکانی که بحد افراطی یا از طریق بمباران اسباب بازی یا حفاظت  در مقابل ناراحتی هیجانی مورد مراقبت قرار می ِگیرند در نوجوانی با احتمال بیشتری کسل,غمگین و بدگمان و غرغرو می شوندتحقیق بیانگر آن است که شما می توانید مزاج وخلق و خوی خود را به کودکانتان نه ضرورتا" از طریق ژن ها,بلکه از طریق رفتار و سبک کودک پرورانه خود انتقال دهید
روزانه پس از کار جهت شارژ مجدد ذهنی برای روز بعد به زمانی برای جدا شدن از کارنیاز داریم.بنابراین,سعی کنید خط روشنی بین زمان کار و زمان شخصی برای کاستن از نگرانی های مربوط به شغل ایجاد کنید
سعی کن آنقدر کامل باشی
که بزرگترین تنبیه تو برای دیگران،
گرفتن خودت از آنها باشد...!
 
 
 
 پائولو کوئیلو
 
Victor Hugo said,"Short as life is,we make it shorter still by the careless waste of time"
ویکتور هوگو گفت,زندگی کوتاه هست,با این وجود ما بی دقتی در اتلاف وقت آن را کوتاه تر می کنیم
یادداشت اینشتین که متجاوز از 100سال قبل در هتلی در ترکیه بجای انعام به پیش خدمت داد و پیش بینی کرد که روزی ارزش آن بمراتب بیش از ارزش یک انعام معمولی است.جالب است بدانید که اخیرا" 1.3میلیون دلار بفروش رفت:
A calm and humble life will bring more happiness than the pursuit of success and the constant restlessness that comes with it
یک زندگی آرام و محقر شادی بیشتری از تلاش برای موفقیت و بیقراری مستمر تؤام با آن در پی دارد
ENGLISH PROVERB
The way to a man's heart is through his stomach
ضرب المثل انگلیسی
راه قلب یک مرد از شکم او می گذرد
 ....به جای این‌که از هیچ نتیجه‌گیری کنید یا در ذهن خود حدس بزنید چه اتفاقی افتاده، یک لحظه صبر کنید. یک نفس عمیق بکشید و جلوی قضاوتی که از درونتان می‌جوشد را بگیرید. در مورد نتایج سخت‌گیر باشید و در مورد فرد، سهل‌گیر
No matter how old you are,you always want your mother's love and acceptance.I guess I'm hoping one day I'll get it back
Hilary Grossman
مهم نیست که چند سال دارید,همیشه محتاج عشق و پذیرش مادر هستید,حدس می زنم که روزی دوباره آن را بدست خواهم آورد
 
You cannot create experience.You must undergo it.
Albert Camus
تجربه را نمی توانید خلق کنید,باید آن را تحمل کنید
طلایی ترین بخش سخنان روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل
 
سفیران ما،شاعران و عارفان و حکیمان‌مان هستند ما با حافظ جهان  رافتح کرده ایم چه نیازی دیگر،به فتح جدید داریم
 
 
If you want to shine like a sun,first burn like a sun
A.PJ.Abdul Kalam
اگر می خواهید همانند یک خورشید بدرخشید,ابتدا مانند یک خورشید بسوزید
 
There is no greater heaven the heart of a loving mother
Bangambiki Habyarimana
هیچ بهشتی بزرگتر از قلب یک مادر مهربان نیست
 
We must take sides.Neutrality help the oppressor,never the victim.Silence encourages the tormentor ,never the tormented
Elie Wiesel
ماباید جبهه گیری کنیم.بی تفاوتی کمک به ظالم است و هر گز به نفع قربانی نیست.سکوت عذاب دهنده را تشویق می کند و هرگز به نفع عذاب دیده نیست
 
If you tell the truth,you don't have to remember anything
Mark Twain
اگر حقیقت را بگوئید,مجبور نیستید که چیزی را بخاطر آورید
Last week,Masoud Nikdel,an Iranian artist,covered himself in mud and sat motionless on the stairways of Milad Tower for three hours to show his worries about water crisis
نوشته فوق زیر نویس عکس آغشته به شل و گل مسعود نیکدل هنر پیشه کشورمان در صفحه اجتماعی 28سپتامبر 2015روزنامه تهران تایمز است که برای نشان دادن دغدغه های خود برای بحران آب با این وضعیت به مدت3ساعت همانند مجسمه بر روی پلکان برج میلاد و در معرض دید عموم نشست
If you want to shine like a sun,first burn like a sun
A.PJ.Abdul Kalam
اگر می خواهید همانند یک خورشید بدرخشید,ابتدا مانند یک خورشید بسوزید
 There is no greater heaven the heart of a loving mother
Bangambiki Habyarimana
هیچ بهشتی بزرگتر از قلب یک مادر مهربان نیست
We must take sides.Neutrality help the oppressor,never the victim.Silence encourages the tormentor ,never the tormented
Elie Wiesel
ماباید جبهه گیری کنیم.بی تفاوتی کمک به ظالم است و هر گز به نفع قربانی نیست.سکوت عذاب دهنده را تشویق می کند و هرگز به نفع عذاب دیده نیست
If you tell the truth,you don't have to remember anything
Mark Twain
اگر حقیقت را بگوئید,مجبور نیستید که چیزی را بخاطر آورید.
 
Nothing is softer or more flexible than water,yet nothing can resist it
Lao Tzu
هیچ چیزی نرم تر یا قابل انعطاف تر از آب نیست,با این وجود هیچ چیزی نیز قادر به مقاومت در برابر آن نیست
ذهن های بزرگ به ایده ها,ذهن های متوسط به رویدادها و ذهن های ضعیف به دیگران می اندیشند
People tend to forget their duties but remember their rights
Indira Gandhi
مردم تمایل دارند که وظایف خود را فراموش کنند اما حقوق شان را بخاطر آورند.
Wise men speak because they have something to say;Fools because they have to say something
Plato
عاقلان سخن می گویند چون سخنی برای گفتن دارند;نادانان سخن می گویند برای اینکه حرفی زده باشند
 
How wrong is it for a woman to expect the man to build the world she wants,rather than to create it herself
Virginia Woolf
چقدر اشتباه است که زنی بجای اینکه دنیای مطلوبش را خودش خلق کند,از مردی انتظار داشته باشد که آن را  برای او بسازد
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.
Mark Twain
مهربانی زبانی است که کر می شنود و کور می بیند.

A man who stands for nothing will fall for anything
Malcolm X
مردی که هیچ عقیده ای ندارد برای هر چیزی شخصیت خود را تنزل می دهد
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination
Albert Einstein
علامت واقعی هوش دانش نیست,بلکه تخیل است
A developed country is not a place where the poor have cars,It's where the rich use
public transportation
"Gustavo Peter,the mayor of Bogota in Colombia"
کشور توسعه یافته جائی نیست که فقرایش خودرو دارند ,بلکه جائی است که ثروتمندانش از وسیله نقلیه عمومی استفاده می کنند
 كسي كه قدرت را با پول بخرد عدالت را هم به پول ميفروشد 
قدرت باد آورده آثار مخرب تري از ثروت باد آورده دارد . 
 
"شادروان دكتر ناصر كاتوزيان
پدر علم حقوق ایران"
نگاه طعمه ای به مسئولیت که در واقع یک امانت است برای رسیدن به ثروت و امتیازات خاص موجب کوچک و حقیر شمردن فرد می شود.
"رهبرمعظم انقلاب"
Choose a job you love,and you will never have to work a day in your life
 
Confucius
"شغلی را که دوست داری انتخاب کن,در آن صورت در تمام عمر خود حتی یک روز مجبور به کار کردن نیستی"

I don't believe in love at first sight because my mother started loving me before seeing

me

Luffina Lourduraj

"من عاشق شدن در نگاه اول را باور ندارم زیرا مادرم عشق ورزیدن به مرا قبل از دیدنم آغاز کرد."

تنها راه جلوگیری از انتقاد,هیچ کاری انجام ندادن,هیچ چیزی نگفتن و هیچ کسی نبودن است."ارسطو"

بهترین آمادگی برای فردا  حداکثر تلاش و بهترین عملکرد امروز است.

در هوای ابری دیگران رنگین کمان باشید

 زندگی را جدی نگیرید.زیرا از آن زنده بیرون نمی آیید.

25درصد زندگی اتفاقات  و 75درصد  آن عکس العمل به این اتفاقات است.