چه زمانی از روز بیشترین کالری را می سوزانیم؟


یک تحقیق اخیر نشان می دهد که طی ۲۴ساعت متابولیسم یک فرد یکسان نیست.در حقیقت،زمان هایی از روز وجود دارد که در حالیکه فرد تحرک ندارد ولی بدن مقدار کالری بیشتری مصرف می کند.
بنا به یک تحقیق جدید،توانائی سوختن انرژی یک فرد در طول روز نوسان دارد.
تحقیق منتشر شده در بیولوژی معاصر،نشان می دهد که ساعت درونی بدن ما امکان دارد از آنکه قبلا" فکر می کردیم در خصوص پردازش کالری ها کار بیشتری انجام دهد.
در حالیکه اواخر بعد از ظهر و اوایل غروب بی آنکه کاری انجام دهید نشسته اید ولی ممکن است بین اینگونه نشستن  با نشستن  صبح تفاوت زیادی احساس نکنید،اما یک فرد در اواخر هر روز ۱۰درصد کالری بیشتری مصرف می کند.
هر کسی صرفنظر از کاری که انجام می دهد کالری می سوزاند،حتی اگر در حال چرت زدن باشد.
بدن انسان به کالری نیاز دارد و از آن برای تامین انرژی که بدن برای کارکرد درست نیاز دارد استفاده می کند.
*جدا سازی
 محققین برای کسب آگاهی بیشتری راجع به قابلیت های سوخت کالری درونی بدن تحقیقی بر روی ۷نفر انجام دادند.شرکت کنندگان در یک آزمایشگاه جدا شده از فضای بیرون قرار گرفتند که هیچ پنجره،ساعت،تلفن یا اینترنتی نداشت.
یعنی اینکه هیچ نشانه هایی از اینکه چه زمانی از روز هستند نداشتند.
به هر شخصی زمانی برای رفتن به رختخواب و زمانی برای بیدار شدن اختصاص یافته بود و در تمام سه هفته تحقیق ،آن زمان ها هر روز چهار ساعت دیرتر تنظیم می شدند.
در اصل،این تغییر زمان با "هر هفته چرخیدن دور جهان"قابل مقایسه بود.چون بدن ها قادر نبودند درون یک ریتم قرار گیرند بخاطر اینکه هر روز  زمان های مختلفی  در حال خواب و بیداری بودند،آنها الگوهای خودشان را پرورش دادند.محققین   سرعت متابولیکی آنها در زمان های مختلف روز را برای تعیین اینکه چگونه بدن هایشان  در تمام ساعات کالری مصرف می کردند اندازه گیری کردند.
آنها کشف کردند که سرعت متابولیک دیر وقت حین "شب" بیولوژیکی آنها پایین ترین و حدود ۱۲ساعت دیرتر در بعد از "ظهر و غروب"بیولوژیکی بالاترین بود.
 مولف برجسته تحقیق از بخش اختلالات خواب و ریتم شبانه روزی  در بریگهام و دانشکده پزشکی هاروارد و بیمارستان زنان می گوید،"حقیقت آن است که انجام پروسه مشابه ای در یک زمانی از روز با صرف کالری خیلی بیشتری در مقایسه با انجام همان پروسه در زمان متفاوت دیگری از روز ما را متحیر کرد."
*سوزاندن پیوسته کالری
انسان ها بی توجه به اینکه چه کاری انجام می دهند کالری می سوزانند، خواه در حال خوابیدن در بستر خواب ،قدم زدن در محله یا دویدن در یک مسابقه ماراتن باشند.
مردم از طریق غذا و نوشیدنی کالری ها را می گیرند و آنها را از طریق تنفس ،هضم غذاها و هر جنب و جوشی که می کنند مصرف می کنند.هر چه بیشتر یک فرد تحرک داشته باشد کالری  بیشتری می سوزاند.
مردم اغلب موقعی که به از دست دادن وزن امید وارند به حساب و کتاب کالری می پردازند زیرا وقتی که فرد کالری بیشتری نسبت به آنچه دریافت می کند می سوزاند کاهش وزن او محتمل خواهد بود.
این برای ما چه معنایی دارد؟
هر کسی سرعت سوخت و ساز ایستائی شخصی خودش را دارد،که پیمانه ای برای سرعت بدن جهت مصرف کالری است.تحقیق آشکار ساخت که این میزان در سراسر روز نوسان دارد.
اگر بدن ما بعد از ظهر تا اوایل غروب کمی بیشتر کالری می سوزاند،امکان دارد ایده خوبی باشد که وعده غذایی نهار را بجای شام بزرگترین وعده غذایی بسازیم.
پژوهشگر اصلی تحقیق می گوید،"نه فقط چیزی که می خوریم ،بلکه موقعی که می خوریم و استراحت می کنیم بر میزان انرژی که مصرف می کنیم و بعنوان چربی ذخیره می کنیم اثر می گذارد.
نظم و قاعده در عاداتی مانند خوردن و خوابیدن برای سلامت کلی خیلی مهم است.
این تیم قصد دارد تحقیق کند که چگونه اشتها و واکنش بدن به غذا بسته به زمان روز متفاوت است.آنها همچنین می خواهند بررسی کنند که چگونه مدت و چگونگی خواب فرد در اعلب موارد بر واکنش بدن نسبت به غذا اثر می گذارد.
(Source: Medical News Today)
ترجمه و تلخیص؛غریب واحدی پور

تولید برق تجدید پذیر ارزان از حرارت خورشید


فرآیند ساخت و ماده جدیدی که  از حرارت خورشید برای برق تجدید پذیر ارزان تر استفاده می کند.
انرژی خورشیدی کمتر از ۲درصد برق ایالات متحده را تشکیل می دهد اما اگر هزینه تولید برق و ذخیره انرژی برای استفاده در روزهای ابری و شب ارزان تر بود بخش بیشتری از انرژی بدین طریق قابل تامین بود‌.
یک تیم با محوریت دانشگاه پردو یک ماده جدید و فرآیند ساختی ابداع کرد که روشی برای استفاده از انرژی خورشیدی بعنوان انرژی حرارتی عرضه می کند که بدان طریق برق با بازده بیشتر تولید می شود.
این ابداع گام مهمی برای استفاده مستقیم از حرارت خورشید برای تولید برق است که از نظر هزینه با سوخت های فسیلی رقابت می کند که اکنون بیش از ۶۰درصد برق ایالات متحده را تامین می کند.
کنیث ساند هگ استاد مهندسی مواد دانشگاه پردو گفت،" ذخیره انرژی خورشیدی بعنوان حرارت می تواند ارزانتر از ذخیره انرژی از طریق باتری ها باشد،بنابراین گام بعدی کاهش هزینه تولید برق از حرارت خورشید با فایده اضافی انتشار گاز گلخانه ای در حد صفر است."
تحقیق که در دانشگاه پردو با همکاری موسسه تکنولوژی جورجیا و آزمایشگاه و دانشگاه معتبر دیگری صورت گرفت در مجله  طبیعت منتشر گردید.
این کار همراستا با جشن گام های عظیم،قدر شناسی از پیشرفت های جهانی دانشگاه پردو برای سیاره و اقتصاد جهانی پایدار بعنوان بخشی از برنامه گرامی داشت صد و پنجاهمین سال تاسیس این دانشگاه است.
این یکی از چهار موضوع جشن فستیوال  سالیانه ایده ها ،طراحی شده جهت نمایش دستاوردهای دانشگاه پردو بعنوان یک مرکز فکری حل مشکلات دنیای واقعی است.
انرژی خورشیدی فقط برق را از طریق پنل های موجود در  مزارع و پشت بام ها تولید نمی کند.گزینه دیگر کارخانه های برق متمرکزی هستند که با انرژی حرارت ناشی از خورشید کار می کنند.
 (Source: Science Daily)
ترجمه و تلخیص؛غریب واحدی پور

کلیه مصنوعی قابل پوشیدن

          
برداشتن گام هایی به سمت ساخت کلیه مصنوعی قابل پوشیدن،
اکنون برای میلیون ها بیمار مبتلا به نارسایی کلیوی امکان پیوند کلیه وجود ندارد.جدای از یک عمل پیوند،تنها آلترناتیو برای بیماران تحمل جلسات دیالیز منظم برای پاک کردن مواد زائد سلولی مضر از بدن آنها است.
اکنون ،دانشمندان انجمن نانوی آمریکا ابداع یک جاذب ادرار جدید را گزارش کرده اند که می تواند پیشرفت به سمت تولید یک کلیه مصنوعی راحت،مناسب و موثر را تسریع کند.
بطور مثال،انجام  دیالیز مستلزم سه مرتبه  مراجعه در هر هفته  به یک مرکز مراقبت بهداشتی است،که در آنجا بیماران برای ساعت ها به یک ماشین متصل می شوند.این کار نه فقط طاقت فرسا است،بلکه نتایج سلامتی درمان هم ضعیف است.مشکل این است که کلیه ها خون را در تمام مدت شبانه روز تصفیه می کنند؛در حالیکه دیالیز موقعی که فقط برای چند نوبت در هفته انجام می شود نمی تواند به همان خوبی کار را انجام دهد.
دانشمندان مشتاق تولید یک کلیه مصنوعی هستند که در تمام اوقات قابل پوشیدن باشد و بطور پیوسته دیالیز را انجام دهد.
اگر چه یکی از مانع ادرار است که باید برای حفظ بالانس نیتروژن بدن دفع شود.
هم اکنون ،دیالیز مشکل ادرار را با استفاده از آنزیمی رفع می کند که مولکول ها را به آمونیاک و مونو اکسید کربن تجزیه می کند،اما حجم مواد لازم برای اجرای این واکنش خیلی زیاد و سنگین است بطوریکه  براحتی قابل پوشیدن بر روی بدن نمی باشد.بنابراین،محققین خواستند که یک روش جدید را بیازمایند.بدین منظور به یک ماده نانوی در حال ظهور بنام MXene  روی آوردند،که ورقه های نانوی کاربید فلز دو بعدی است. MXeneبجای تجزیه مولکول های ادرار می تواند ترکیب را از طریق ساندویچ کردن مولکول های ادرار بین لایه های به نازکی نانو متر نگهدارد.
در درجه حرارت اتاق،ماده می تواند ۹۰درصد ادرار را از مواد دور انداخته شده از ماشین های دیالیز بگیرد.موقعی که در دمای بدن (۹۸.۶فارنهایت)تست می شود،ماده می تواند حتی ادرار بیشتری را درون خودش نگهدارد.بعلاوه، MXeneسلول ها را نمی کشد،بدین معنا که می تواند بطور ایمن در بدن انسان بکار گرفته شود.پژوهشگران نتیجه می گیرند که این  ماده می تواند کمک کند تا مفهوم یک کلیه مصنوعی قابل پوشیدن بصورت راحت به واقعیت مبدل شود.
(Source: Science Daily)
ترجمه و تلخیص؛غریب واحدی پور

مدیران توانمند یا دیکتاتورهای کوچک!!!

       
دوستی به مناسبتی نقل می کرد که سال ها قبل  در جلسه ای بنا به ضرورت نزدیک یکی از مشاوران مدیر عامل سازمان بزرگ محل خدمتم نشسته بودم ،هنگام بحث در خصوص موضوعی مدیر عامل نظریه نامربوطی عنوان فرمودند،لذا بی محابا و صد البته با ادبیاتی محترمانه و معقول به نقد حرف و کلام مدیر عامل در خصوص موضوع پرداختم.ولی از همان هنگام شروع سخن با زبان بدن تند مشاور بویژه ضربات پا از زیر میز مواجه شدم با این توجیه که روی حرف مدیر حرف می زنم!
بعلاوه،پس از آن ماجرا حداقل در جریان جلسات تعیین و تکلیف دو پروژه عظیم و پرهزینه نیز بنا به مقتضیات شغلی چند جلسه ای در حلقه مدیران حاضر گردیدم، با کمال تعجب متوجه شدم که مدیران زیر مجموعه مدیر عامل در هر دو مورد علی رغم نداشتن نظراتی همسو با نظر مدیرشان بخاطر ملاحظاتی از جنس ملاحظات مشاور موصوف سکوت اختیار کردند، پس از پایان هر جلسه نیز چون بسیاری از جلسات دیگر با طیب خاطر اتاق مدیر خود را ترک  کردند،غافل از اینکه با سکوت خود بر عملی ساختن تصمیماتی پر هزینه و بی فایده صحه گذاشته بودند!!
بگذارم و بگذرم که مدیران با ملاحظه چون آقای مشاور حتی در دم و دستگاه مدیران عامل  بعدی قدر دیدند و برصدر نشستند.در حالیکه طی کمتر از دو سال و البته پس از هزینه خیلی زیاد همه دریافتند که در تمام موارد حق با من بود که  به جرم رعایت مصالح سازمان و مملکت چون بیت المال به هزینه سکوت جماعتی برای دوام و بقای منافع شخصی خودشان قربانی شدم!
صد البته،دردمندانه باید اذعان نمود که جریان این دوست نه استثناء بلکه در بسیاری موارد  به قاعده معمولی مبدل شده است.زیرا بوفور مشاهده می شود که دیکتاتورهای کوچک درحالی  قدر دیده و بعنوان مدیران نادر بر صدر می نشینند که بواسطه نادیده گرفتن اندیشه و توان نیروی انسانی،القای روحیه ترس و محافظه کاری در پرسنل  و ترویج سعی و خطا در تصمیم گیری،  خلاقیت و ابتکار را در حوزه مدیریت خود نابود و هزینه گزافی بر کشور اعمال می کنند.ضمن اینکه در فضای رعب و وحشت متاثر از رفتار قلدرمآبانه آنها ،دستاوردهای خردشان به هزینه عموم بزرگنمائی و قصور و اشتباهات بارز نشات گرفته از تصمیمات برتری جویانه شان نیز یا بطور کلی کتمان  و یا هم  از طریق توسل به شگردهای ناصواب بسیارخرد نمایانده می شود!!
لذا،با این اوصاف نباید انتظار داشت که سخن از شایسته سالاری،شفافیت و مبارزه با فساد توسط هرکسی و با هر ادبیاتی توسط ملت جدی گرفته شده و به تقویت سرمایه اجتماعی منتهی گردد!
با آن امید که دلسوزان و متعهدان به منافع ملک و میهن بخاطر منافع زود گذر و کم ارزش در قبال اتلاف منابع مادی و معنوی ملت سکوت اختیارنکرده و آب به آسیاب دیکتاتورهای کوچک نریزند.
غریب واحدی پور
توتم نیوز
۴آبان۹۷

سخنی پند آموز

    راهنمای بیداری روحانی
از افزودن نگرانی سال خود به دغدغه روزانه تان بپرهیزید.رنج بردن از یک نگرانی روزانه کفایت می کند‌.اگر فقط یکسال از عمرتان باقی مانده باشد،بدانید که برای هر روز آن خداوند سهم جدیدی به شما ارزانی می کند،و اگر بیش از یکسال عمر نکنید،چرا نگران موضوعی باشید که مربوط به شما نیست؟هیچ کسی قادر نیست سهم شما را ببرد ،و هیچ کس نمی تواند اغفالتان کرده و سهم تان را برباید.آنچه که برای شما مقدر شده است در زمان مناسب به شما می رسد.
امام علی(ع)شاید هرگز بطور واقعی متوجه قدرت برتر خود نشده باشید،احتمالا" بخاطر اینکه ماهیتی است که هر روز بدون از حتی فکر کردن راجع به آن در کار از آن استفاده می کنید.فقط نمی دانستید که آن را چه بنامید.اما وجود دارد،و دیگران موقعی که جهت حفظ موقعیت لازم باشد  جهت بکار گرفتن قدرت برترتان به شما تکیه می کنند.
 
 
صد البته ,هنگامی جوانی با فاصله جغرافیایی بسیار دور برای خلاصی از وسوسه های درونی تحریک کننده برای خودکشی,دغدغه های خود را با من در میان می گذارد و بسیاری موارد دیگر باز همان حس بسیار ارزشمند تر از پاداش مادی روح وجانم را سیراب می سازد,در حالیکه همواره نیز ندایی از درون مرا مخاطب خود ساخته و می گوید که این همه جز به مدد "بهره غیبی"میسر نبوده و نیست!!
آرامش نمی تواند از ستایش,موقعیت بیرونی یا هر تعریف سنتی از موفقیت حاصل گردد.بلکه از درون فرد سرچشمه گرفته و زاییده صداقت,عشق و راستی است
کودکانی که بحد افراطی یا از طریق بمباران اسباب بازی یا حفاظت  در مقابل ناراحتی هیجانی مورد مراقبت قرار می ِگیرند در نوجوانی با احتمال بیشتری کسل,غمگین و بدگمان و غرغرو می شوندتحقیق بیانگر آن است که شما می توانید مزاج وخلق و خوی خود را به کودکانتان نه ضرورتا" از طریق ژن ها,بلکه از طریق رفتار و سبک کودک پرورانه خود انتقال دهید
روزانه پس از کار جهت شارژ مجدد ذهنی برای روز بعد به زمانی برای جدا شدن از کارنیاز داریم.بنابراین,سعی کنید خط روشنی بین زمان کار و زمان شخصی برای کاستن از نگرانی های مربوط به شغل ایجاد کنید
سعی کن آنقدر کامل باشی
که بزرگترین تنبیه تو برای دیگران،
گرفتن خودت از آنها باشد...!
 
 
 
 پائولو کوئیلو
 
Victor Hugo said,"Short as life is,we make it shorter still by the careless waste of time"
ویکتور هوگو گفت,زندگی کوتاه هست,با این وجود ما بی دقتی در اتلاف وقت آن را کوتاه تر می کنیم
یادداشت اینشتین که متجاوز از 100سال قبل در هتلی در ترکیه بجای انعام به پیش خدمت داد و پیش بینی کرد که روزی ارزش آن بمراتب بیش از ارزش یک انعام معمولی است.جالب است بدانید که اخیرا" 1.3میلیون دلار بفروش رفت:
A calm and humble life will bring more happiness than the pursuit of success and the constant restlessness that comes with it
یک زندگی آرام و محقر شادی بیشتری از تلاش برای موفقیت و بیقراری مستمر تؤام با آن در پی دارد
ENGLISH PROVERB
The way to a man's heart is through his stomach
ضرب المثل انگلیسی
راه قلب یک مرد از شکم او می گذرد
 ....به جای این‌که از هیچ نتیجه‌گیری کنید یا در ذهن خود حدس بزنید چه اتفاقی افتاده، یک لحظه صبر کنید. یک نفس عمیق بکشید و جلوی قضاوتی که از درونتان می‌جوشد را بگیرید. در مورد نتایج سخت‌گیر باشید و در مورد فرد، سهل‌گیر
No matter how old you are,you always want your mother's love and acceptance.I guess I'm hoping one day I'll get it back
Hilary Grossman
مهم نیست که چند سال دارید,همیشه محتاج عشق و پذیرش مادر هستید,حدس می زنم که روزی دوباره آن را بدست خواهم آورد
 
You cannot create experience.You must undergo it.
Albert Camus
تجربه را نمی توانید خلق کنید,باید آن را تحمل کنید
طلایی ترین بخش سخنان روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل
 
سفیران ما،شاعران و عارفان و حکیمان‌مان هستند ما با حافظ جهان  رافتح کرده ایم چه نیازی دیگر،به فتح جدید داریم
 
 
If you want to shine like a sun,first burn like a sun
A.PJ.Abdul Kalam
اگر می خواهید همانند یک خورشید بدرخشید,ابتدا مانند یک خورشید بسوزید
 
There is no greater heaven the heart of a loving mother
Bangambiki Habyarimana
هیچ بهشتی بزرگتر از قلب یک مادر مهربان نیست
 
We must take sides.Neutrality help the oppressor,never the victim.Silence encourages the tormentor ,never the tormented
Elie Wiesel
ماباید جبهه گیری کنیم.بی تفاوتی کمک به ظالم است و هر گز به نفع قربانی نیست.سکوت عذاب دهنده را تشویق می کند و هرگز به نفع عذاب دیده نیست
 
If you tell the truth,you don't have to remember anything
Mark Twain
اگر حقیقت را بگوئید,مجبور نیستید که چیزی را بخاطر آورید
Last week,Masoud Nikdel,an Iranian artist,covered himself in mud and sat motionless on the stairways of Milad Tower for three hours to show his worries about water crisis
نوشته فوق زیر نویس عکس آغشته به شل و گل مسعود نیکدل هنر پیشه کشورمان در صفحه اجتماعی 28سپتامبر 2015روزنامه تهران تایمز است که برای نشان دادن دغدغه های خود برای بحران آب با این وضعیت به مدت3ساعت همانند مجسمه بر روی پلکان برج میلاد و در معرض دید عموم نشست
If you want to shine like a sun,first burn like a sun
A.PJ.Abdul Kalam
اگر می خواهید همانند یک خورشید بدرخشید,ابتدا مانند یک خورشید بسوزید
 There is no greater heaven the heart of a loving mother
Bangambiki Habyarimana
هیچ بهشتی بزرگتر از قلب یک مادر مهربان نیست
We must take sides.Neutrality help the oppressor,never the victim.Silence encourages the tormentor ,never the tormented
Elie Wiesel
ماباید جبهه گیری کنیم.بی تفاوتی کمک به ظالم است و هر گز به نفع قربانی نیست.سکوت عذاب دهنده را تشویق می کند و هرگز به نفع عذاب دیده نیست
If you tell the truth,you don't have to remember anything
Mark Twain
اگر حقیقت را بگوئید,مجبور نیستید که چیزی را بخاطر آورید.
 
Nothing is softer or more flexible than water,yet nothing can resist it
Lao Tzu
هیچ چیزی نرم تر یا قابل انعطاف تر از آب نیست,با این وجود هیچ چیزی نیز قادر به مقاومت در برابر آن نیست
ذهن های بزرگ به ایده ها,ذهن های متوسط به رویدادها و ذهن های ضعیف به دیگران می اندیشند
People tend to forget their duties but remember their rights
Indira Gandhi
مردم تمایل دارند که وظایف خود را فراموش کنند اما حقوق شان را بخاطر آورند.
Wise men speak because they have something to say;Fools because they have to say something
Plato
عاقلان سخن می گویند چون سخنی برای گفتن دارند;نادانان سخن می گویند برای اینکه حرفی زده باشند
 
How wrong is it for a woman to expect the man to build the world she wants,rather than to create it herself
Virginia Woolf
چقدر اشتباه است که زنی بجای اینکه دنیای مطلوبش را خودش خلق کند,از مردی انتظار داشته باشد که آن را  برای او بسازد
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.
Mark Twain
مهربانی زبانی است که کر می شنود و کور می بیند.

A man who stands for nothing will fall for anything
Malcolm X
مردی که هیچ عقیده ای ندارد برای هر چیزی شخصیت خود را تنزل می دهد
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination
Albert Einstein
علامت واقعی هوش دانش نیست,بلکه تخیل است
A developed country is not a place where the poor have cars,It's where the rich use
public transportation
"Gustavo Peter,the mayor of Bogota in Colombia"
کشور توسعه یافته جائی نیست که فقرایش خودرو دارند ,بلکه جائی است که ثروتمندانش از وسیله نقلیه عمومی استفاده می کنند
 كسي كه قدرت را با پول بخرد عدالت را هم به پول ميفروشد 
قدرت باد آورده آثار مخرب تري از ثروت باد آورده دارد . 
 
"شادروان دكتر ناصر كاتوزيان
پدر علم حقوق ایران"
نگاه طعمه ای به مسئولیت که در واقع یک امانت است برای رسیدن به ثروت و امتیازات خاص موجب کوچک و حقیر شمردن فرد می شود.
"رهبرمعظم انقلاب"
Choose a job you love,and you will never have to work a day in your life
 
Confucius
"شغلی را که دوست داری انتخاب کن,در آن صورت در تمام عمر خود حتی یک روز مجبور به کار کردن نیستی"

I don't believe in love at first sight because my mother started loving me before seeing

me

Luffina Lourduraj

"من عاشق شدن در نگاه اول را باور ندارم زیرا مادرم عشق ورزیدن به مرا قبل از دیدنم آغاز کرد."

تنها راه جلوگیری از انتقاد,هیچ کاری انجام ندادن,هیچ چیزی نگفتن و هیچ کسی نبودن است."ارسطو"

بهترین آمادگی برای فردا  حداکثر تلاش و بهترین عملکرد امروز است.

در هوای ابری دیگران رنگین کمان باشید

 زندگی را جدی نگیرید.زیرا از آن زنده بیرون نمی آیید.

25درصد زندگی اتفاقات  و 75درصد  آن عکس العمل به این اتفاقات است.