عدم شفافیت,تهدید مزیت رقابتی اصلاح طلبان

موج خروش انقلاب گونه توده در خرداد76برای کاستن از زاویه حاکمیت با مردم و به عبارتی به روز کردن بخشی از شعارهای ملت در انقلاب بهمن57منجر به شکل گیری اصلاح طلبی یعنی نامی آشنا در سپهر سیاسی دو دهه گذشته کشور گردید.حقیقت این است که برند صداقت و پاک دستی معمار اصلاح طلبی و جمع کثیری از سابقون این نحله فکری موجب امید بستن مردم و به ارمغان آوردن پیروزی های پی در پی چشمگیری برای این رقیب نوظهور اصولگرایی گردید.
مع الوصف,اکنون با نشستن غبار گذر دو دهه عمر بر گفتمان اصلاح طلبی ضرورت به روز کردن آن برای کم کردن زاویه  با خواست ملت بویژه نخبه گان به منظور دوام و بقای این خواستگاه فکری نجات دهنده ضرورتی اجتناب ناپذیر است.در این راستا بیش و پیش از هر عاملی بازنگری رفتار و ساختار گروههای  اصلاح طلب و تغییر آنها جهت تناسب با شرایط زمان و مکان در تحقق این مهم اثرگذارند. 
لذا, بنظر می رسد که در این ارتباط گریز از شفافیت و گاه عملکرد محفلی وابستگان به تشکیلات اصلاح طلبی به دلایل مختلف درحالی به ویروس بنیان کن آن مبدل گردیده است که از جمله اهداف و آرمان های اولیه این تفکر ریشه کنی چنین معضلات زیان باری در سطح خرد و کلان کشوربود! زیرا اکنون در سایه عدم شفافیت و فقدان تشکیلات منسجم در برخی نقاط کشور به کرات دیده یا شنیده می شود که افرادی بخاطر حفظ منافع و فرصت طلبی در نگاه ملی مدعی اصلاح طلبی ولی در حوزه منطقه ای علی رغم شعارهای دهن پرکن, رفتارشان برای پرهیز از پرداخت هزینه اندک تناسبی با اصلاح طلبی ندارد!اگر چه برای حالت عکس هم موارد بیشمارند!
بعلاوه  جماعتی دیگر در غیاب ساز و کار مناسب ,درست یا نادرست توسط عده ای دیگر در معرض اتهام هستند که برند اصلاح طلبی یا اکنون اعتدالی را در مناطقی  عمدتا"  برخوردار ازبافتی عشیره ای و قبیله ای به سهولت صرف هزینه کردن جهت منافع خود ,دوستان,نزدیکان و اقوام و آشنایان می کنند!
 واقعیت این است که در چنین شرایطی بعلت عدم زیرساخت مناسب برای اتخاذ تصمیمی که برآیند تصمیمات نخبه های فکری یک گروه باشد,بعلاوه نداشتن معیار درست و اصولی برای مهره چینی مناسب جهت پیگیری اهداف گروهی,بیم آن می رود که سرمایه فکری به هزینه سلب اعتماد مردم صرف دفاع و حمایت از افراد ناکارآمد  گردد.چه بسا,در آن صورت هم نیروهای توانمند  به سهولت حتی وجه المصالحه معامله های پشت پرده قرار گرفته و به بهایی بسیار ناچیز قربانی  شوند!!
با این وجود, چون امکان دارد منافع عده ای در همین عدم شفافیت بیشتر تأمین  شود از خود اراده ای برای ساماندهی اوضاع نشان نمی دهند.به همین علت نسخه پیچانی که اغلب برای مصرف محلی و متأسفانه کسب منافعی مقطعی و جزئی شفافیت را برای رفع مشکلات  کلان کشور تجویز می کنند ,گاه خود به محفلی ترین شکل ممکن عمل می کنند.در نتیجه مقدمه و پیش نیاز هر نوع بازنگری و اصلاحی باید کالبد شکافی و رفع این مشکل ویرانگر باشدکه اگر چاره جویی نشود متاع اصلاح طلبی در مقایسه با اصولگرایی بتدریج مزیت رقابتی خود را از دست می دهد,کما اینکه متأسفانه از هم اکنون رؤیت طلیعه آن نیز کارخیلی شاقی نیست!
غریب واحدی پور
15آذر96
 

 

وقوع زمین لرزه های عظیم در سال آینده

دانشمندان می گویند که سال2018زمین لرزه های عظیم تری بوقوع خواهد پیوست
دانشمندان ادعا می کنند که در سال 2018در مقایسه با امسال زمین لرزه های عظیم تری وجود خواهد داشت.بنا به نتیجه تحقیق جدید,تعداد زمین لرزه های ویرانگر در ارتباط با سرعت چرخش کندتر زمین است.دانشمندان اخطار داده اند که تعداد زمین لرزه های عظیم در مقایسه با متوسط ممکن است سال آینده شروع به افزایش کنند,که این خبر به مفهوم هشدارهای تازه به مردم جهت آمادگی در مورد حوادث فلاکت بار طبیعی است.
در حالیکه در تکنولوژی پیش بینی زمین لرزه پیشرفت هایی شامل کشف کابل های فیبر نوری بعنوان مشخص کننده احتمالی و سیگنال های ثقلی بعنوان نشانگرهای احتمالی حاصل شده است,اما هنوز شیوه مطمئنی برای اطلاع از هنگام وقوع زمین لرزه وجود ندارد.با یک تحقیق جدید مبنی برپیش بینی زمین لرزه های بیشتر در سال بعد,مردم باید بر دانستن آنکه چه کاری در حین و پس از زمین لرزه ها انجام دهند تکیه کنند.
با تحقیق جدید عرضه شده توسط دانشگاه راجر بلهام کلاریدو و دانشگاه ربکا بندک مانتینو در متینگ سالیانه جامعه زمین شناسی آمریکا ادعا شد که با آغاز سال 2018 تعداد زمین لرزه های عظیم افزایش خواهد یافت.
چون زمین می چرخد,بنا به تحقیق ,موج موجود در زمین لرزه های ویرانگر در ارتباط با سرعت چرخش زمین است.تیم تحقیقات بر این باورند که تغییرات در سرعت چرخش دنیا می تواند منجر به رها شدن مقادیر عظیم انرژی زیر زمینی شود که عامل وقوع زمین لرزه ها است.
بنا به تحقیق,تغییرات چرخش در مقیاس خیلی کم است,همچنانکه اثرات آن شامل تغییر طول روزها تا حد فقط 1میلی ثانیه است.لکن,برای ایجاد زمین لرزه های بیشتر کفایت می کند. هیچ توضیح روشنی در خصوص ارتباط آنها وجود ندارد,اما دانشمندان بر این باورند که با رفتار هسته زمین ارتباطی دارد.
برای تحقیق ,بلهام و بندک از سال1900زمین لرزه های ثبت شده بیش از 7ریشتر را مطالعه کردند.آنها کشف کردند که پنج دوره وجود داشت که طی آن مدت در مقایسه با سایر زمان ها زمین لرزه های عظیم بیشتری وجود داشت.در آن سال ها,در مقایسه با تعداد متوسط حدود 15زمین لرزه عظیم برای سال های دیگر حدود 25تا30زمین لرزه شدید رخ داد.
پژوهشگران کشف کردند که موقعی چرخش زمین حتی بصورت جزئی برای دوره های حدود 5سال کند شده بود,در آن مدت تعداد زمین لرزه های عظیم افزایش یافته است.
*زمین لرزه های آینده
بلهام یادآوری کرد,"زمین در حال عرضه یک هشدار پنج ساله در خصوص زمین لرزه های آینده است."این مهم است زیرا زمین یک دوره کند شدن را بیش از چهار سال قبل شروع کرده است,در نتیجه برداشت این است که سال بعد دوره ای شروع می شود که زلزله های عظیم بیشتر از معمول رخ خواهد داد.
او گفت که فقط شش زلزله عظیم در سال 2017 رخ داده است.باید انتظار داشته باشیم که تعداد در سال بعد,احتمالا" تا20مورد ,قبل از بیشتر شدن در سال های بعد افزایش یابد.
نمی توان موقع وقوع زمین لرزه ها را پیش بینی کرد,اما دانشمندان کشف کردند که اکثریت زمین لرزه های عظیم ناشی از چرخش کندتر زمین نزدیک خط استوا بوقوع پیوسته اند. 
(Source: Tech Times)
ترجمه و تلخیص:غریب واحدی پور
 

درمان ژنتیکی کوری

درمان ژنتیکی کوری امکان دارد بزودی به واقعیت بپیوندد.
بنا به نتیجه یک تحقیق,بیمارانی که شبکیه چشم خود را بواسطه یک بیماری ارثی از دست داده بودند پس از درمان با یک روش ژنتیکی جدید می توانستند برای عبور از یک مسیر پر پیچ و خم بخوبی ببینند.بیماران تحقیق به وضعیتی بنام نابینایی مادرزادی لی بر(LCR)مبتلا بودند که از دوران نوزادی شروع و بکندی پیشرفت می کند,در نهایت موجب کوری کامل می گردد.این اولین درمان ژنتیکی از این نوع هم اکنون تحت بازنگری بوسیله سازمان دارو و غذای ایالات متحده برای تصویب بالقوه در سال جاری است.هم اکنون هیچ روش درمانی برای معالجه بیماری های شبکیه چشم ارثی وجود ندارد.
چشم پزشک اسیفن آر.راسول دکتر پزشکی دانشگاه آیووا یکی از محققین اصلی برای این درمان پیشگام است.
بر اساس اولین اطلاعات تصادفی کنترل شده مرحله3تحقیق از هر 29نفر بیمار مداوا شده 27نفر (93درصد)در قدرت بینایی بهبود معنا دار را بحدی  تجربه کردند که می توانستند از مسیری پرپیچ و خم با نور کم یا متوسط عبور کنند.آنها همچنین در حساسیت نسبت به نور و بینایی جانبی که از مشکلات این بیماران هستند بهبود نشان دادند.
تصویب این روش درمانی زمینه ساز روش های درمانی دیگری هستند که در نهایت می توانند بیش از225جهش ژنتیک شناخته شده در ایجاد کوری را درمان کنند.این روش می تواند همچنین برای درمان رنگدانه ای شدن شبکیه یعنی بیماری ارثی دیگر شبکیه ایجاد شده بواسطه ژن معیوب بکار رود.یا در آینده,احتمالا" ژن درمانی می تواند پروتئین های حیاتی مورد نیاز برای بازگرداندن بینایی در شایع ترین بیماری ها مانند فساد خال دار مربوط به افزایش سن را فراهم کند.
بیماری مادر زادی لی بر(LCR)نادر است,از هر 80000نفر یک نفر مبتلا می شود.می تواند بوسیله 1یا بیش از19ژن متفاوت ایجاد شود.روش درمان شامل نمونه ای ویروس غیر مضر اصلاح شده بصورت ژنتیکی است.ویروس برای حمل یک نمونه ژن سالم به درون شبکیه اصلاح می شود.دکترها بیلیون ها ویروس اصلاح شده را درون هر دو چشم بیمار تزریق می کنند.
(Source: eurekalert.org)
ترجمه و تلخیص:غریب واحدی پور
 

پر لرزش تر و شوک آور تر از زمین لرزه

وقوع زمین لرزه سنگین در غرب کشور با مصیبت زده کردن عده کثیری از هموطنان دل هر ایرانی بلکه هر انسان منصفی را نیز بشدت لرزاند,اما پر لرزش تر و شوک آورتر از زمین لرزه مشاهده استحکام بسیار ضعیف ساختمان های دولت ساخته بود که در مقایسه با ساختمان های شخصی بویژه در شهرستانی دور افتاده بی شک  با هزینه و امکاناتی بمراتب بیشتر ساخته می شوند.آنگونه که تحلیل رفتار متولیان در سایر حوادث طبیعی و غیرطبیعی از این نوع نشان می دهد ابتدا ابراز احساسات شدید و وعده برخورد با عوامل کم کاری یا بدکاری است.یعنی همان اقدامات مسکن گونه ای که  بتدریج با کاهش حساسیت مردم و هزینه بر بودن پیگیری برای دلسوزان ,خدای ناکرده تا اتفاق بعدی به فراموشی سپرده یا گاه در خوشبینانه ترین وضعیت به شکلی فرمالیته ختم به خیر می شوند!
حال آنکه درس اصولی از هر حادثه و اتفاقی بویژه چنین حادثه دلخراش و پرهزینه ای باید شناخت جامع و کامل عوامل مشکل آفرین توسط تمامی نهادهای مسئول و افزایش آگاهی مردم به منظور بروز مطالبات به حق و قانونی با انگیزه جلوگیری از خسارات بسیار پر هزینه بعدی باشد.
صدالبته,شاید نشانه رفتن انگشتان اتهام به سمت دستگاههای نظارتی و مهندسین اقدامی در این ارتباط بود.تا آنجا که جوهر قلم برخی از اصحاب رسانه را نیز گرم کرد تا رنجنامه هایی به مهندسین بنویسند.اما واقعیت این است که بیش و پیش از مهندسین و عوامل نظارتی باید انگشت اتهام به سمت آنانی نشانه رود که در مجلس,دولت و یا هر دستگاه دیگری زمینه ساز رشد مارپله ای برخی افراد را در سلسله مراتب هرم سازمانی فراهم می کنند که گاه در حالی بر کرسی های مدیریت کل سازمانی بزرگ یا بخش هایی از آن تکیه می دهند که فاقد حداقل صلاحیت های لازم مدیریتی و ادراکی می باشند.در نتیجه اغلب  تمام ظرفیت و نبوغ مدیریتی آنها در تشکیل کلکسیونی عمدتا" بله قربان گو از سفارش شده های دلالان پست ها و مقام ها بعنوان تیم کاری و توپ و تشر زدن به آنهاخلاصه می شود.جماعتی که اغلب وام دار فرصت طلبان ذینفوذ خارج از سازمان بوده و اندک تردیدشان در تأمین منافع آنان یا نشانه ای از عدم پیروی از دستورات سلیقه ای مافوقی که به همان دلایل گاه نیز با هیچ معیار,قانون,استاندارد و یا از همه مهمترنظر دلسوزانه مهندسی و کارشناسی بجز کسب رضایت ولی نعمت تطابق ندارد بمنزله سقوط مارپله ای از مراتب هرم سازمانی است!
بنابراین,تا چنین روندی ساری و جاری است با توجیه نمی شود وجدان را آسوده کرد چون علی رغم مستند سازی های اغراق آمیز همچنان شاهد خیانت و اتلاف بی رویه بیت المال به اشکال مختلف در طرح ها و پروژه های متنوع بوده و هستیم حتی اگر در حادثه ای به هزینه جان بی گناهان عواقب آن بر همه عیان نگردد!!
با آن امید که درد را درمانی باشد
غریب واحدی پور
جمعه26آبان96
 

ورود به سایتسخنی پند آموز

 
Victor Hugo said,"Short as life is,we make it shorter still by the careless waste of time"
ویکتور هوگو گفت,زندگی کوتاه هست,با این وجود ما بی دقتی در اتلاف وقت آن را کوتاه تر می کنیم
یادداشت اینشتین که متجاوز از 100سال قبل در هتلی در ترکیه بجای انعام به پیش خدمت داد و پیش بینی کرد که روزی ارزش آن بمراتب بیش از ارزش یک انعام معمولی است.جالب است بدانید که اخیرا" 1.3میلیون دلار بفروش رفت:
A calm and humble life will bring more happiness than the pursuit of success and the constant restlessness that comes with it
یک زندگی آرام و محقر شادی بیشتری از تلاش برای موفقیت و بیقراری مستمر تؤام با آن در پی دارد
ENGLISH PROVERB
The way to a man's heart is through his stomach
ضرب المثل انگلیسی
راه قلب یک مرد از شکم او می گذرد
 ....به جای این‌که از هیچ نتیجه‌گیری کنید یا در ذهن خود حدس بزنید چه اتفاقی افتاده، یک لحظه صبر کنید. یک نفس عمیق بکشید و جلوی قضاوتی که از درونتان می‌جوشد را بگیرید. در مورد نتایج سخت‌گیر باشید و در مورد فرد، سهل‌گیر
No matter how old you are,you always want your mother's love and acceptance.I guess I'm hoping one day I'll get it back
Hilary Grossman
مهم نیست که چند سال دارید,همیشه محتاج عشق و پذیرش مادر هستید,حدس می زنم که روزی دوباره آن را بدست خواهم آورد
 
You cannot create experience.You must undergo it.
Albert Camus
تجربه را نمی توانید خلق کنید,باید آن را تحمل کنید
طلایی ترین بخش سخنان روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل
 
سفیران ما،شاعران و عارفان و حکیمان‌مان هستند ما با حافظ جهان  رافتح کرده ایم چه نیازی دیگر،به فتح جدید داریم
 
 
If you want to shine like a sun,first burn like a sun
A.PJ.Abdul Kalam
اگر می خواهید همانند یک خورشید بدرخشید,ابتدا مانند یک خورشید بسوزید
 
There is no greater heaven the heart of a loving mother
Bangambiki Habyarimana
هیچ بهشتی بزرگتر از قلب یک مادر مهربان نیست
 
We must take sides.Neutrality help the oppressor,never the victim.Silence encourages the tormentor ,never the tormented
Elie Wiesel
ماباید جبهه گیری کنیم.بی تفاوتی کمک به ظالم است و هر گز به نفع قربانی نیست.سکوت عذاب دهنده را تشویق می کند و هرگز به نفع عذاب دیده نیست
 
If you tell the truth,you don't have to remember anything
Mark Twain
اگر حقیقت را بگوئید,مجبور نیستید که چیزی را بخاطر آورید
Last week,Masoud Nikdel,an Iranian artist,covered himself in mud and sat motionless on the stairways of Milad Tower for three hours to show his worries about water crisis
نوشته فوق زیر نویس عکس آغشته به شل و گل مسعود نیکدل هنر پیشه کشورمان در صفحه اجتماعی 28سپتامبر 2015روزنامه تهران تایمز است که برای نشان دادن دغدغه های خود برای بحران آب با این وضعیت به مدت3ساعت همانند مجسمه بر روی پلکان برج میلاد و در معرض دید عموم نشست
If you want to shine like a sun,first burn like a sun
A.PJ.Abdul Kalam
اگر می خواهید همانند یک خورشید بدرخشید,ابتدا مانند یک خورشید بسوزید
 There is no greater heaven the heart of a loving mother
Bangambiki Habyarimana
هیچ بهشتی بزرگتر از قلب یک مادر مهربان نیست
We must take sides.Neutrality help the oppressor,never the victim.Silence encourages the tormentor ,never the tormented
Elie Wiesel
ماباید جبهه گیری کنیم.بی تفاوتی کمک به ظالم است و هر گز به نفع قربانی نیست.سکوت عذاب دهنده را تشویق می کند و هرگز به نفع عذاب دیده نیست
If you tell the truth,you don't have to remember anything
Mark Twain
اگر حقیقت را بگوئید,مجبور نیستید که چیزی را بخاطر آورید.
 
Nothing is softer or more flexible than water,yet nothing can resist it
Lao Tzu
هیچ چیزی نرم تر یا قابل انعطاف تر از آب نیست,با این وجود هیچ چیزی نیز قادر به مقاومت در برابر آن نیست
ذهن های بزرگ به ایده ها,ذهن های متوسط به رویدادها و ذهن های ضعیف به دیگران می اندیشند
People tend to forget their duties but remember their rights
Indira Gandhi
مردم تمایل دارند که وظایف خود را فراموش کنند اما حقوق شان را بخاطر آورند.
Wise men speak because they have something to say;Fools because they have to say something
Plato
عاقلان سخن می گویند چون سخنی برای گفتن دارند;نادانان سخن می گویند برای اینکه حرفی زده باشند
 
How wrong is it for a woman to expect the man to build the world she wants,rather than to create it herself
Virginia Woolf
چقدر اشتباه است که زنی بجای اینکه دنیای مطلوبش را خودش خلق کند,از مردی انتظار داشته باشد که آن را  برای او بسازد
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.
Mark Twain
مهربانی زبانی است که کر می شنود و کور می بیند.

A man who stands for nothing will fall for anything
Malcolm X
مردی که هیچ عقیده ای ندارد برای هر چیزی شخصیت خود را تنزل می دهد
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination
Albert Einstein
علامت واقعی هوش دانش نیست,بلکه تخیل است
A developed country is not a place where the poor have cars,It's where the rich use
public transportation
"Gustavo Peter,the mayor of Bogota in Colombia"
کشور توسعه یافته جائی نیست که فقرایش خودرو دارند ,بلکه جائی است که ثروتمندانش از وسیله نقلیه عمومی استفاده می کنند
 كسي كه قدرت را با پول بخرد عدالت را هم به پول ميفروشد 
قدرت باد آورده آثار مخرب تري از ثروت باد آورده دارد . 
 
"شادروان دكتر ناصر كاتوزيان
پدر علم حقوق ایران"
نگاه طعمه ای به مسئولیت که در واقع یک امانت است برای رسیدن به ثروت و امتیازات خاص موجب کوچک و حقیر شمردن فرد می شود.
"رهبرمعظم انقلاب"
Choose a job you love,and you will never have to work a day in your life
 
Confucius
"شغلی را که دوست داری انتخاب کن,در آن صورت در تمام عمر خود حتی یک روز مجبور به کار کردن نیستی"

I don't believe in love at first sight because my mother started loving me before seeing

me

Luffina Lourduraj

"من عاشق شدن در نگاه اول را باور ندارم زیرا مادرم عشق ورزیدن به مرا قبل از دیدنم آغاز کرد."

تنها راه جلوگیری از انتقاد,هیچ کاری انجام ندادن,هیچ چیزی نگفتن و هیچ کسی نبودن است."ارسطو"

بهترین آمادگی برای فردا  حداکثر تلاش و بهترین عملکرد امروز است.

در هوای ابری دیگران رنگین کمان باشید

 زندگی را جدی نگیرید.زیرا از آن زنده بیرون نمی آیید.

25درصد زندگی اتفاقات  و 75درصد  آن عکس العمل به این اتفاقات است.