قسمت دوم و آخر؛اثر گذاری تکنولوژی بر آینده آموزش و پرورش


 با دسترسی به اطلاعات بیشتر برای پیگیری پیشرفت هر کلاس،معلمان به بینش فزاینده ای در خصوص چگونگی کوشش و تلاش دانش آموزان دست می یابند."
نرم افزار تحصیلی ریاضی DreamBox به معلمان امکان می دهد که به سوابق و اطلاعاتی در خصوص چگونگی فرآیند یادگیری و پیشرفت دانش آموزان دست یابند بطوریکه مربیان بتوانند بر حوزه هایی تمرکز کنند که در آنها کلاس هایشان بیشترین کمک را نیاز دارند.
معاون ارشد مدیر یادگیری DreamBox  تیم هادسن می گوید،تکنولوژی برای عملکرد موفقیت آمیز در کلاس  لازم است با معلمان و نیازهایشان در ارتباط باشد.
هادسن به Business Insider گفت،"گوش دادن به معلمان و مدیران برای تعیین روش هایی که تکنولوژی می تواند به آنها در کلاس کمک کند مهم است."
۴-هوش مصنوعی نیز دارای پتانسیل برای ایفای نقشی اساسی است
هوش مصنوعی بطور فزاینده ای در مقیاس عظیمی  مربیگری یک به یک  را امکان پذیر می سازد.
نیروی دریایی ایالات متحده یک سیستم مربیگری بر اساس هوش مصنوعی بنام آموزش و پرورش برجسته را درون یک مدرسه تکنولوژی اطلاعات غیر تخصصی  در بندر پنسیکولا (ایالت فلوریدا - آمریکا)معرفی کرده است.
این پایگاه مشابه یک مربی انسان پیشرفت هر دانش آموز را رصد کرده و ارزیابی ها و امتحانات شخصی را برای او مهیا می کند.
بنا به گزارش نیروی دریایی،دانش آموزانی که با مربی دیجیتال کار کردند گام های بلندی در تحصیلات خود بر داشتند،و بطور پیوسته نمرات آزمون آنها بالاتر از دانش آموزانی بود که از این برنامه استفاده نمی کردند.
پایگاه در خصوص چگونگی احتمال کارکرد مدل های تحصیلی در ۱۵سال بعد یک نظر اجمالی دارد:کامپیوترها بعنوان مربیان اختصاصی در کلاس های درس مملو از سبک های یادگیری متنوع هستند.
دانش آموزان می توانند  در کلاس مسئولیت بیشتری بعهده بگیرند‌.
معلمان با درک فرآیند یادگیری دانش آموز بهتر تجهیز می شوند،کلاس ها از گروههای کوچکی از دانش آموزانی تشکیل می شوند که از نظر مهارت برای کار با همدیگر هماهنگ هستند.
گرین برگ می گوید که این تغییر در متناسب سازی گروههای یادگیری، استقلال دانش آموزان در کلاس درس را تامین می کند.گرین برگ گفت،"یک فشار فزاینده ای بر دانش آموزان برای گرفتن مسئولیت بیشتر و دخالت بیشتر در فرآیند آموختن خودشان وجود دارد."
“خلق عاملیت در کلاس درس انگیزه دانش آموزان را بهبود می دهد."
با تکنولوژی انطباقی که به دانش آموزان در هر سطح مهارتی کمک می کند،دانش آموزان برای خود آموزی بهتر تجهیز می شوند.
موارد ذیل تکنولوژی هایی هستند که اکنون در حال ایجاد تفاوت  در آموزش و پرورش هستند.
در آینده احتمال دارد شاهد کلاس هایی  باشیم که در آنها بین بچه ها و دستگاهها نسبت یک به یک برقرار باشد.برنامه های تکنولوژی که  اکنون در حال ایجاد موج هایی در زمینه آموزش و پرورش هستند بدین شرح می باشند:
تبلت هایی مانند Chromebook گوگل یک دستگاه کلاسی ایده ال هستند زیرا نسبتا" ارزان ،قابل جایگزین،آسان برای مدیریت بوده و تامین کننده دسترسی به یک سری از نرم افزارهای تحصیلی گوگل هستند.
برای ریاضی، همچنانکه دانش آموزان می آموزند برنامه های نرم افزاری DreamBox ، Zearn،و ST Math متناسب با نیاز آنها می باشند.
در حوزه هنرهای زبانی،برنامه هایی مانند No Red Ink ، Achieve 3000و Newsela روش هایی برای درک آسان خواندن و نوشتن به دانش آموزان عرضه می کنند.
نرم افزاری مانند Quizlet که به معلمین امکان می دهد تا کلاس های خود را مدیریت و تست کنند بطور وسیعی در حال استفاده هستند.
 مع الوصف علی رغم فراوانی تکنولوژی در کلاس درس،هنوز نقش آن مشخص نشده باقی مانده است.
گرین برگ گفت،"تکنولوژی راه حل گلوله نقره ای نیست."
"باید صادقانه بگویم که دلیل قطعی در خصوص اینکه به چه طریقی تکنولوژی در حال بهبود آموزش و پرورش است وجود ندارد‌،ولی با احتیاط خوشبین هستیم که تکنولوژی در حال یک اثر گذاری خیلی برجسته ای است."
(Source: Business Insider)
ت

قسمت اول؛اثر گذاری تکنولوژی بر آینده آموزش و پرورش


چگونگی اثر گذاری تکنولوژی بر آینده آموزش و پرورش بشرح ذیل است.
در حالیکه سال ۲۰۱۸رو به پایان است ،همچنانکه معلمان و توسعه دهندگان محصولات بیشتر و بیشتری برای تقویت آموزش و پرورش خلق می کنند تکنولوژی از قبل کلاس ها را در نوردیده است.
تکنولوژی های جدید مانند هوش مصنوعی،یادگیری ماشینی ،و نرم افزار تحصیلی فقط در حال تغییر موضوع برای دانش آموزان نیستند،بلکه در حال ایجاد تغییرات اساسی در نقش معلمان،خلق تغییرات فلسفی در روش های تدریس و تغییر ساختار کلاس درس هستند.
با وجود تعداد خیلی زیادی از مدل های یادگیری جدید ،شیوه های تحصیلی سنتی در دهه بعدی در شرف تکامل خواهند بود.
برای دستیابی به حس بهتری در خصوص جهت گیری آینده آموزش و پرورش ، Business Insiderبه نقش توسعه ای تکنولوژی در زمینه آموزش و پرورش نگاه دقیق تری افکنده و پیشرفت هایی را که امکان دارد در آینده حاصل گردد عنوان کرده است.
۱-تکنولوژی در حال تدارک روشی برای مدل های یادگیری جهت شخصی کردن هر چه فزاینده تر آنها است.
 هر دانش آموزی بطور متفاوت می آموزد،و تکنولوژی به معلمان اجازه می دهد تا از سبک های یادگیری منحصر بفرد بصورت موردی استفاده کنند.
"ما اکنون در حال به چالش طلبیدن مدل نمونه ای هستیم که همه هفت ساله ها را دقیقا" مشابه فرض کرده و الزام می کند که باید در معرض محتوای یکسان قرار گیرند."
برین گرین برگ  مدیر عامل مدارس سیلیکون در مصاحبه ای با Business Insider گفت،"ما در حال شروع به طرح این سوال هستیم که چه محتوایی برای این هفت ساله در مقابل آن یکی هفت ساله درست است."
تکنولوژی هایی مشابه DreamBox،یک نرم افزار آموزشی ریاضی که در تعدادی از کلاس های درس ایالات متحده،برای هر سطح مهارت دانش آموزی انتخاب شده و به دانش آموزان امکان می دهد که در سرعتی بیاموزند که بیشترین تناسب را به نیازهای آنها دارد.
نرم افزارهای  یادگیری تطابقی بسرعت در حال جایگزینی نقش کتاب های درسی در کلاس ها هستند و دانش آموزان  با کمک برنامه های کامپیوتری در حال پرداختن به موضوعاتی متناسب هستند که در رفع نیازهایشان به آنها کمک می کنند. 
۲-همینطور پیش بینی می شود که تکنولوژی  موجب وقوع برخی تغییرات فلسفی  در آموزش و پرورش گردد!
علی رغم اینکه  تکنولوژی بیش از هر زمانی  پرسیدن از گوگل یا حل بی زحمت یک مساله ریاضی را آسانتر کرده است ،ولی معلمان در حال تعیین انواع دانش مورد نیاز دانش آموزان برای موفقیت در یک بازار کار اشباع شده از تکنولوژی هستند.
در حالیکه مدل های تحصیلی گذشته بر کسب مهارت لازم برای دانش آموزان جهت تبدیل آنها به کارکنان ماهر تمرکز می کردند،ولی معلمان امروز بیشتر دغدغه دارند که چگونه آموختن را به دانش آموزان بیاموزند.
گرین برگ گفت،"هدف واقعی آموزش و پرورش توانمند سازی مغز با اطلاعات است."ما در حال درس دادن به دانش آموزان برای آموختن جهت فکر کردن،یاد گرفتن برای آموختن و ارزیابی یک وضعیت بصورت انتقادی است."
۳-حتی با وجود استفاده بیشتر و بیشتر از تکنولوژی در کلاس ها،معلمان همچنان مهم هستند
برین گرین برگ مدیرعامل مدارس سیلیکون می گوید که تکامل تکنولوژی نقش معلمان در کلاس را تضعیف نمی کند، در عوض،آن را تقویت می کند.
گرین برگ گفت،"تکنولوژی مهم است،اما واقعا" فقط وسیله ای برای یک هدف است."سحر و جادوی واقعی بخشیدن آزادی و اجازه به معلمان خوب در خصوص  چگونگی کارکرد مدرسه است."
ادامه دارد
(Source: Business Insider)

قسمت دوم و آخر؛عوامل سه گانه افزایش تعهد کارکنان


استیفان لو و یس،مدیر فنی  ملیکر یک شرکت تمیز کاری کف تجاری دریافته است که موقعی تمیزکاری عمقی یک اولویت نباشد چه اتفاقی می افتد ."هر زمانی که یک کارگر اعلان مریضی می کند،نیروی جنبشی حرکت خود را از دست می دهید ،زیرا تیم تان دیگر در نیرو و توان کامل نیست." .او توضیح می دهد،"حتی اگر کارکنان با مرض جزئی سر کار حاضر شوند،احتمالا" بهره وری کامل ندارند."نیازی به ذکر رنجش خاطری هم نیست که یک کارمند موقعی تحمل می کند که می داند کار خودش اثر منفی بر روی سلامتی او دارد.
  ۲-یک طرح مالکیت سهام کارمند را عرضه کنید
این یک اقدام جسورانه است،اما مستقیم ترین روش برای ایجاد علاقه در کارکنان جهت موفقیت شرکت است.اگر فکر می کنید که ماموریت واقعی شرکت فقط در راستای پر کردن جیب مدیران اجرائی ارشد شرکت است، متعهد و علاقه مند ماندن به سرنوشت شرکت سخت می شود .
راه حل های Pariveda،یک استراتژی فنی و راه حل های مشاوره ای طراحی شده با یک طرح مالکیت سهام کارکنان (ESOP)به منظور فراهم کردن یک سود مالکیتی برای نیروی کار در شرکت است.
توصیف این استراتژی برای تقویت ارتباطات کارمند-کارفرما
بنیان گذاران Pariveda می گویند قصد آنها ایجاد یک نهاد معطوف به هدف بود که بطور عمومی معرفی نگردید ولی قادر است کارکنان را به بالاترین دستاوردهایشان برساند.اگر فرصتی برای برقراری یا مشارکت در یک طرح مالکیت سهام کارکنان (ESOP) دارید،آن را انجام دهید.
حتی اگر امکان واگذاری مالکیت نقش خود یا بخشی از مسئولیت کارفرمایی خود را ندارید،هنوز قادرید مالک مسئولیت های خود بوده و بی توجه به موقعیت خودتان  یک رهبر باشید.این طرز فکر در خصوص  "مالکیت" می تواند تعهد را افزایش دهد.
۳-فرهنگی خلق کنید که تعطیلات را ارزش می شمارد
بنا به گزارش تعادل کار-زندگی Priceline ،در آمریکا، انتظار می رود که۲۰درصد کارگران تمام وقت  بدون استفاده از تمام مرخصی خود سال را به پایان برسانند.
آیا خود یا اعضای تیم تان مرخصی های استفاده نشده ای دارید؟اگر چنین است،احتمالا" بخاطر این است که فرهنگ شرکتی شما یک هفته زمان استراحت کامل را با اکراه می پذیرد یا به این علت است که تیم کاری شما از نظر نیرو خیلی تحلیل رفته است،و از پرسنل کافی برای پر کرن جای خالی فردی برخوردار نیست که یک مرخصی واقعی می گیرد.بنابراین ممکن است دزدکی یک آخر هفته طولانی را چند جایی بروید،با آن امید که جلب توجه نمی کند.
حتی در محیط های کاری "از آن استفاده کنید و گرنه می سوزد."،درب شیشه ای گزارش می دهد که یک کارمند تمام وقت متوسط فقط حدود نصف مرخصی اختصاصی را در یکسال استفاده می کند.
اما مرخصی هابرای تغییر جو بی تعهدی و لاقیدی ضروری هستند زیرا هر ماهی که بدون وقفه ای برای استراحت در کار سپری می کنیداحتمال فرسودگی و خستگی شما را افزایش می دهد.این برای تمام اعضای تیم در تمام درجات سازمانی صادق است.قصور در نگرفتن زمان استراحت یک علامت تعهد نیست.حقیقت کاملا" متضاد است.
الزام کارکنان برای استفاده از زمان مرخصی(با یک رئیسی که می گوید،"برای شما خوب است!"بجای ابرو بالا کشیدن)می تواند در یک اداره دنیای متفاوتی خلق کند که بنظر نمی رسد کسی هرگز آن را بجز برای بازنشستگی ترک کند.
  برخی بنگاههای نوظهور حتی در حال تست پرداخت نامحدود برای مرخصی  (PTO) جهت مقابله با این روند هستند. حتی اگر این گزینه نامحدود را بعنوان یک کارمند یا مدیر اجرائی در اختیار ندارید،باید از مرخصی تقدیمی به خود استفاده کنید.
آمارها نشان می دهد که اکثریتی از بنگاهها در وسط یک بحران تعهد کارکنان هستند.این بحران آنها را از موفقیت در سطوح چند گانه باز می دارد،از جمله در نیرو گرفتن برای  ابتکارات و نوآوری های طولانی مدت دچار قصور هستند و در حفظ دارایی های عالی خود ( به دلیلی "منایع انسانی"سازمان نامیده می شود)ناتوان هستند.اما از طریق سالم نگهداشتن ،اعطای مالکیت و دادن استراحت به کارکنان ،شانس های شما برای رسیدن به وفاداری واقعی بشدت افزایش خواهد یافت.
https://www.forbes.com
ترجمه و تلخیص:غریب واحدی پور

سخنی پند آموز

    راهنمای بیداری روحانی
از افزودن نگرانی سال خود به دغدغه روزانه تان بپرهیزید.رنج بردن از یک نگرانی روزانه کفایت می کند‌.اگر فقط یکسال از عمرتان باقی مانده باشد،بدانید که برای هر روز آن خداوند سهم جدیدی به شما ارزانی می کند،و اگر بیش از یکسال عمر نکنید،چرا نگران موضوعی باشید که مربوط به شما نیست؟هیچ کسی قادر نیست سهم شما را ببرد ،و هیچ کس نمی تواند اغفالتان کرده و سهم تان را برباید.آنچه که برای شما مقدر شده است در زمان مناسب به شما می رسد.
امام علی(ع)شاید هرگز بطور واقعی متوجه قدرت برتر خود نشده باشید،احتمالا" بخاطر اینکه ماهیتی است که هر روز بدون از حتی فکر کردن راجع به آن در کار از آن استفاده می کنید.فقط نمی دانستید که آن را چه بنامید.اما وجود دارد،و دیگران موقعی که جهت حفظ موقعیت لازم باشد  جهت بکار گرفتن قدرت برترتان به شما تکیه می کنند.
 
 
صد البته ,هنگامی جوانی با فاصله جغرافیایی بسیار دور برای خلاصی از وسوسه های درونی تحریک کننده برای خودکشی,دغدغه های خود را با من در میان می گذارد و بسیاری موارد دیگر باز همان حس بسیار ارزشمند تر از پاداش مادی روح وجانم را سیراب می سازد,در حالیکه همواره نیز ندایی از درون مرا مخاطب خود ساخته و می گوید که این همه جز به مدد "بهره غیبی"میسر نبوده و نیست!!
آرامش نمی تواند از ستایش,موقعیت بیرونی یا هر تعریف سنتی از موفقیت حاصل گردد.بلکه از درون فرد سرچشمه گرفته و زاییده صداقت,عشق و راستی است
کودکانی که بحد افراطی یا از طریق بمباران اسباب بازی یا حفاظت  در مقابل ناراحتی هیجانی مورد مراقبت قرار می ِگیرند در نوجوانی با احتمال بیشتری کسل,غمگین و بدگمان و غرغرو می شوندتحقیق بیانگر آن است که شما می توانید مزاج وخلق و خوی خود را به کودکانتان نه ضرورتا" از طریق ژن ها,بلکه از طریق رفتار و سبک کودک پرورانه خود انتقال دهید
روزانه پس از کار جهت شارژ مجدد ذهنی برای روز بعد به زمانی برای جدا شدن از کارنیاز داریم.بنابراین,سعی کنید خط روشنی بین زمان کار و زمان شخصی برای کاستن از نگرانی های مربوط به شغل ایجاد کنید
سعی کن آنقدر کامل باشی
که بزرگترین تنبیه تو برای دیگران،
گرفتن خودت از آنها باشد...!
 
 
 
 پائولو کوئیلو
 
Victor Hugo said,"Short as life is,we make it shorter still by the careless waste of time"
ویکتور هوگو گفت,زندگی کوتاه هست,با این وجود ما بی دقتی در اتلاف وقت آن را کوتاه تر می کنیم
یادداشت اینشتین که متجاوز از 100سال قبل در هتلی در ترکیه بجای انعام به پیش خدمت داد و پیش بینی کرد که روزی ارزش آن بمراتب بیش از ارزش یک انعام معمولی است.جالب است بدانید که اخیرا" 1.3میلیون دلار بفروش رفت:
A calm and humble life will bring more happiness than the pursuit of success and the constant restlessness that comes with it
یک زندگی آرام و محقر شادی بیشتری از تلاش برای موفقیت و بیقراری مستمر تؤام با آن در پی دارد
ENGLISH PROVERB
The way to a man's heart is through his stomach
ضرب المثل انگلیسی
راه قلب یک مرد از شکم او می گذرد
 ....به جای این‌که از هیچ نتیجه‌گیری کنید یا در ذهن خود حدس بزنید چه اتفاقی افتاده، یک لحظه صبر کنید. یک نفس عمیق بکشید و جلوی قضاوتی که از درونتان می‌جوشد را بگیرید. در مورد نتایج سخت‌گیر باشید و در مورد فرد، سهل‌گیر
No matter how old you are,you always want your mother's love and acceptance.I guess I'm hoping one day I'll get it back
Hilary Grossman
مهم نیست که چند سال دارید,همیشه محتاج عشق و پذیرش مادر هستید,حدس می زنم که روزی دوباره آن را بدست خواهم آورد
 
You cannot create experience.You must undergo it.
Albert Camus
تجربه را نمی توانید خلق کنید,باید آن را تحمل کنید
طلایی ترین بخش سخنان روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل
 
سفیران ما،شاعران و عارفان و حکیمان‌مان هستند ما با حافظ جهان  رافتح کرده ایم چه نیازی دیگر،به فتح جدید داریم
 
 
If you want to shine like a sun,first burn like a sun
A.PJ.Abdul Kalam
اگر می خواهید همانند یک خورشید بدرخشید,ابتدا مانند یک خورشید بسوزید
 
There is no greater heaven the heart of a loving mother
Bangambiki Habyarimana
هیچ بهشتی بزرگتر از قلب یک مادر مهربان نیست
 
We must take sides.Neutrality help the oppressor,never the victim.Silence encourages the tormentor ,never the tormented
Elie Wiesel
ماباید جبهه گیری کنیم.بی تفاوتی کمک به ظالم است و هر گز به نفع قربانی نیست.سکوت عذاب دهنده را تشویق می کند و هرگز به نفع عذاب دیده نیست
 
If you tell the truth,you don't have to remember anything
Mark Twain
اگر حقیقت را بگوئید,مجبور نیستید که چیزی را بخاطر آورید
Last week,Masoud Nikdel,an Iranian artist,covered himself in mud and sat motionless on the stairways of Milad Tower for three hours to show his worries about water crisis
نوشته فوق زیر نویس عکس آغشته به شل و گل مسعود نیکدل هنر پیشه کشورمان در صفحه اجتماعی 28سپتامبر 2015روزنامه تهران تایمز است که برای نشان دادن دغدغه های خود برای بحران آب با این وضعیت به مدت3ساعت همانند مجسمه بر روی پلکان برج میلاد و در معرض دید عموم نشست
If you want to shine like a sun,first burn like a sun
A.PJ.Abdul Kalam
اگر می خواهید همانند یک خورشید بدرخشید,ابتدا مانند یک خورشید بسوزید
 There is no greater heaven the heart of a loving mother
Bangambiki Habyarimana
هیچ بهشتی بزرگتر از قلب یک مادر مهربان نیست
We must take sides.Neutrality help the oppressor,never the victim.Silence encourages the tormentor ,never the tormented
Elie Wiesel
ماباید جبهه گیری کنیم.بی تفاوتی کمک به ظالم است و هر گز به نفع قربانی نیست.سکوت عذاب دهنده را تشویق می کند و هرگز به نفع عذاب دیده نیست
If you tell the truth,you don't have to remember anything
Mark Twain
اگر حقیقت را بگوئید,مجبور نیستید که چیزی را بخاطر آورید.
 
Nothing is softer or more flexible than water,yet nothing can resist it
Lao Tzu
هیچ چیزی نرم تر یا قابل انعطاف تر از آب نیست,با این وجود هیچ چیزی نیز قادر به مقاومت در برابر آن نیست
ذهن های بزرگ به ایده ها,ذهن های متوسط به رویدادها و ذهن های ضعیف به دیگران می اندیشند
People tend to forget their duties but remember their rights
Indira Gandhi
مردم تمایل دارند که وظایف خود را فراموش کنند اما حقوق شان را بخاطر آورند.
Wise men speak because they have something to say;Fools because they have to say something
Plato
عاقلان سخن می گویند چون سخنی برای گفتن دارند;نادانان سخن می گویند برای اینکه حرفی زده باشند
 
How wrong is it for a woman to expect the man to build the world she wants,rather than to create it herself
Virginia Woolf
چقدر اشتباه است که زنی بجای اینکه دنیای مطلوبش را خودش خلق کند,از مردی انتظار داشته باشد که آن را  برای او بسازد
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.
Mark Twain
مهربانی زبانی است که کر می شنود و کور می بیند.

A man who stands for nothing will fall for anything
Malcolm X
مردی که هیچ عقیده ای ندارد برای هر چیزی شخصیت خود را تنزل می دهد
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination
Albert Einstein
علامت واقعی هوش دانش نیست,بلکه تخیل است
A developed country is not a place where the poor have cars,It's where the rich use
public transportation
"Gustavo Peter,the mayor of Bogota in Colombia"
کشور توسعه یافته جائی نیست که فقرایش خودرو دارند ,بلکه جائی است که ثروتمندانش از وسیله نقلیه عمومی استفاده می کنند
 كسي كه قدرت را با پول بخرد عدالت را هم به پول ميفروشد 
قدرت باد آورده آثار مخرب تري از ثروت باد آورده دارد . 
 
"شادروان دكتر ناصر كاتوزيان
پدر علم حقوق ایران"
نگاه طعمه ای به مسئولیت که در واقع یک امانت است برای رسیدن به ثروت و امتیازات خاص موجب کوچک و حقیر شمردن فرد می شود.
"رهبرمعظم انقلاب"
Choose a job you love,and you will never have to work a day in your life
 
Confucius
"شغلی را که دوست داری انتخاب کن,در آن صورت در تمام عمر خود حتی یک روز مجبور به کار کردن نیستی"

I don't believe in love at first sight because my mother started loving me before seeing

me

Luffina Lourduraj

"من عاشق شدن در نگاه اول را باور ندارم زیرا مادرم عشق ورزیدن به مرا قبل از دیدنم آغاز کرد."

تنها راه جلوگیری از انتقاد,هیچ کاری انجام ندادن,هیچ چیزی نگفتن و هیچ کسی نبودن است."ارسطو"

بهترین آمادگی برای فردا  حداکثر تلاش و بهترین عملکرد امروز است.

در هوای ابری دیگران رنگین کمان باشید

 زندگی را جدی نگیرید.زیرا از آن زنده بیرون نمی آیید.

25درصد زندگی اتفاقات  و 75درصد  آن عکس العمل به این اتفاقات است.