در تحقیقی،بیش از ۷۰درصد نوجوانان  گزارش کرده اند که طی چند سال گذشته راجع به وزن خودشان هدف قلدری و بدزبانی قرار گرفته اند.چنین تجربه ای می تواند برای سلامت بدنی و نیز سلامت روانی مضر باشد.
بجای اینکه یک فاکتور انگیزشی برای کاهش وزن باشد،در حقیقت شرمساری از اضافه وزن اثر معکوس دارد.استرس ناشی از آن با کاهش  فعالیت بدنی و مصرف کالری بیشتر ارتباط داشته است.
هدف تبعیض و تمایز وزنی قرار گرفتن می تواند بر متابولیسم نیز اثر بگذارد،به اضافه وزن بیشتر منجر گردد و احتمال چاق شدن را افزایش دهد.این پروسه به نوبت می تواند فاکتورهای خطرناک برای بروز فشار خون بالا،کلسترول زیاد،بیماری قلبی،دیابت نوع۲ و سایر مشکلات سلامت بدنی را تقویت کند.
*چگونه شرمساری بدنی را به مثبت اندیشی در مورد بدن تبدیل کنید
در سال های اخیر،تلاشی برای تغییر اهمیت شرمساری بدنی و ترویج عشق و پذیرش وضع ظاهر و قیافه صورت گرفته است.پایگاههای رسانه های مجازی از هشتک های مثبت اندیشی بدنی برای بدست آوردن دنبال کننده های بیشتر و کمک به رفع و رجوع پیش داوری های مبتنی بر ظاهر که درون ما ریشه دوانده اند استفاده می کنند.
البته،تغییر ایده ال های زیبایی طولانی مدت زمان می طلبد.ما همه این پیام ها را به روش های مختلف بر اساس باورها و نرم های فرهنگی خودمان درونی کرده ایم.مطابق با یک ضرب المثل،"زیبایی در چشمان بیننده است،"و این ضرب المثل در مورد نگرش های ما درباره  اشکال و سایزهای متفاوت بدن نیز صادق است.
*چگونگی ساخت مثبت اندیشی در مورد بدن
مثبت اندیشی در مورد بدن سفری پیوسته به سمت پذیرش خودتان و دیگران است.تغییر باورهای فرهنگی دیرینه و آموختن ترحم و دلسوزی نسبت به خویشتن مستلزم صبر و تمرین است.نمی توانید آنچه را که دیگران می گویند یا انجام می دهند کنترل کنید،اما می توانید تفکر همه یا هیچ را تغییر داده و شروع به دیدن خود بصورت یک شخص کامل کنید.
دنبال کردن  گام های اساسی ذیل می تواند کمک کند تا بر شرمساری بدنی غلبه کرده و نگرش مثبت در خصوص بدن خود بسازید:
ترویج خود شیفتگی
جایگزینی خود گفتگویی منفی
مدیریت زمان استفاده از رسانه های مجازی
آشتی با غذا
نزدیکی و ارتباط با افراد مورد اعتماد  برای راهنمایی و پشتیبانی
*شرمساری بدنی را به مثبت اندیشی بدنی تبدیل کنید
توصیه۱؛ترویج خود شیفتگی
اولین گام ها برای حفاظت  خود در مقابل احساس شرمساری بدنی، توقف آن و ابراز ترحم و دلسوزی  نسبت به خویش است.بخاطر داشته باشید که سلامتی بر قیافه ظاهری اولویت دارد و  باید همیشه دغدغه اصلی تان باشد.
۱)خودتان را از دیگران مخفی یا جدا نکنید.ما همه روزهایی داریم که به بهترین حالت بنظر نمی آییم و برترین احساس را نداریم،اما اجازه ندهید که چنین درک و احساسی عزت نفس و حس ارزشمندی تان را تخریب کند.گامی به عقب بردارید و راجع به دیالوگ انتقادی  درونی که در حال تحمیل بر خود هستید بیندیشید.آیا این معرف شخصیت واقعی شما است؟موقعی که به آینه چشم می دوزید  و از بدن یا صورت خود احساس تنفر می کنید به خودتان"نه"بگوئید.
۲)با خود همانند بهترین دوست تان  با مهربانی و درک متقابل رفتار کنید.مراقبت از خویشتن ،خودپسندی نیست،بلکه برای بهزیستی شخصی ضروری است.
ورزش کنید،غذای سالم بخورید ،از همراهی با کسانی که به شما علاقه مند هستند لذت ببرید و برای تازه سازی ذهن و بدن خود مدت زمانی را در فضای آزاد سپری کنید.
۳)استرس را مدیریت کنید.تجربه احساس شرمساری بدنی می تواند بیش از حد استرس زا باشد.تکنیک های ریلکس سازی مانند ورزش،مدیتیشن و تمرینات تنفس عمیق  همه روش های خوبی برای شکل گیری قابلیت انعطاف و جلوگیری از احساس فشار طاقت فرسای ‌ناشی از تجربه منفی هستند.
۴) قدرت بدن خود را بپذیرید..بدن های ما روزانه برای عملکرد موثر و سالم نگهداشتن ما بطرز مطلوبی کمک می کنند‌.بجای نگرانی راجع به قیافه و  ظاهر خود،شکرگزار"سفینه مقدسی "باشید که در ان سکنی گزیده اید. به نعمت های ساده ای که اغلب بدیهی می پندارید مانند تنفس،پمپاژ خون به قلب و حس های حیرت انگیز خود توجه کنید.مهم ترین کاری که می توانید انجام دهید کوشیدن برای داشتن  بدنی سالم است که جدای از احساسات راجع به وزن  و اشتیاق  کمال گرائی است..
ادامه دارد
 منبع؛ https://www.helpguide.org
ترجمه و تلخیص :غریب واحدی پور