آیا دوش های آب گرم موجب ریزش مو می شوند؟

علاوه بر ورزش سنگین,پوشیدن کلاها و وضعیت خواب که موجب ریزش مو می شوند,می توانید دوش های آب گرم را هم عامل ریزش مو دانسته و به لیست افسانه های طاسی و ریزش مو بیفزایید.آب گرم به تنهایی نمی تواند موجب ریزش مو گردد.از سوی دیگر,آب جوش بخاطر خسارتی که می تواند به پوست سر وارد و بالتبع موحب ضعیف شدن فولیکول های مو و شل شدن مو ها گردد می تواند موجب ریزش مو گردد.لکن,نباید نگران باشید,چون اکثر مردم موی خود را با آبی نمی شویند که تاحدی داغ باشد که به پوست سر زیان برساند.شستشوی مو با آب گرم پوست سر را تمیز و چربی های سر را بطور مؤثرتری نسبت به آب سرد می زداید و هیچ تأثیری بر میزان رشد یا الگوهای رشد موی فرد ندارد.لکن شستشوی مو با آب خیلی گرم می تواند مو و پوست سر را خشک و مو را شکننده و بیشتر مستعد شکستن کند.موقعی که مو با آب خیلی گرم شسته شود,همچنین چربی بیشتری از پوست برداشته شده که امکان دارد به تولید بیش از اندازه چربی منجرشود که این امر می تواند موجب خسارت به ریشه مو و افتادن بیشتر موها گردد.شستن خیلی زیاد مو موجب خشک و مجعد شدن مو بواسطه برداشتن چربی های طبیعی می گردد.بنابراین,بسته به نوع مو مهم است که مدت زمان شستن مشخص گردد.کسانی که دارای موی چرب ضخیم تری هستند ممکن است لازم باشد موی خود را بیشتر از افراد دارای موی نازک و خشک بشویند.بعلاوه,افراد با موی چرب برای خلاص شدن از شر چربی پوست سرممکن است بخواهند در مقایسه با افراد دارای موی خشک و نرمال با آب گرم تری سر خودشان را بشویند.
برای حفاظت از مو,سعی کنید بجای آب داغ با آب ولرم بشوئید و با آب خنک تر آبکشی کنید تا رطوبت درون مو حفظ و مانع شکنندگی آن گردد.باید از برس زدن و شانه کردن موی مرطوب اجتناب کرد چون می تواند موجب رشته شدن موها و گسیختگی و شکستگی آنها گردد;سعی کنید که موها را قبل از دوش گرفتن از هم جدا کنید و پس از شستن به آرامی با فشار حوله خشک کنید.
(Source: bosley.com)
ترجمه و تلخیص:غریب واحدی پور
 

قسمت دوم و آخر:چگونه سیگار را ترک کنیم

مهم نیست که چه روشی انتخاب می کنید,بخش مهمی از ترک کردن ساخت یک طرح ترک است که برای شما مؤثر باشد.تاریخی را برای ترک برگزینید که زمانی را برای آماده شدن بدون از دست دادن انگیزه داشته باشید.به خانواده و دوستان بگوئید که در حال ترک هستید.از تمام سیگارها و زیرسیگاری خود در خانه,محیط کار و ماشین خلاص شوید.عوامل محرک جهت رفتن به سمت سیگار را مشخص و در خصوص چگونگی کنترل آنها تصمیم بگیرید.
*چگونگی ماندن در مسیر
روزهایی وجود دارند که می خواهید تسلیم هوس های خود شوید.آن کار را انجام ندهید.ترک کردن بهترین کاری است که تاکنون برای خود انجام داده اید,پس باید به طرح و نقشه خود ادامه دهید.
مراحل زیر را برای ماندن در مسیر رسیدن به یک زندگی عاری از دود دنبال کنید:
محرک های خود را بشناسید و در گام اول از آنها اجتناب کنید.محرک های خود و چگونگی مدیریت هر موقعیت را بنویسید .بویژه در سه ماه اول از موقعیت هایی اجتناب کنید که بطور نرمال شما را برای سیگار کشیدن وسوسه می کنند.طی این مدت با احتمال بیشتری دوباره شروع به سیگار کشیدن می کنید.
می دانید که چند روز اول سخت ترین ایام می باشند.احتمالا" بویژه اگر به تنهایی در حال ترک هستید احساس زود رنجی,افسردگی,کم تحرکی و خستگی می کنید.یک گروه حامی ترک سیگار در دسترس داشته باشید.می تواند یک دوست خوب و یا خط تلفنی باشد که بتوانید با آن ارتباط برقرار کنید.
بمحض عبور از آن روزهای اول,شروع به احساس نرمال بودن بیشتری می کنید(هر چند هنوز هوس سیگار خواهید کرد)تسلیم هوس های خود نشوید.هر زمانی که در پی یک هوس بدنبال سیگار نمی روید,شانس های ترک شما افزایش خواهد یافت.عادات خود را تغییر دهید;دلبستگی لذت بردن دهانی را با چیز دیگری مانند خوردن ساقه های هویج یا تخمه های آفتاب گردان جایگزین کنید.به سرگرمی جدیدی با دوستان غیر سیگاری خود مشغول شوید.کاری را انجام دهید که مشغول باشید و استرس را کاهش دهد(البته نویسنده قدم زدن با سگ را ذکر کرده است).این کار احتمال موفقیت را بیشتر خواهد کرد.
خودتان را تشویق کنید;آنچه که در حال انجام آن هستید ساده نیست.موقعی موفقیت مهمی کسب می کنید,با چیزی که می پسندیدو از آن لذت می برید خود را تشویق کنید.
موقعی که دیگر سیگار نمی کشید,قادرید دیدگاهتان  نسبت به خود را تغییر دهد.مادامیکه قصد ترک سیگار را دارید,ممکن است از احساس غم و حرمان ترک آن متعجب شوید.چنین احساسی نرمال است.فقط اجازه ندهید که این احساس شما را به سمت سیگار بکشاند.
(Source: helpguide.org)
ترجمه و تلخیص:غریب واحدی پور
 

قسمت اول:چگونه سیگار را ترک کنیم

همینکه آماده برای ترک عادت هستید.عالی است!چنین تعهدی نصف مبارزه است.آسان نخواهد بود.اما انتخاب بهترین روش ترک اولین گام خوب برای ادامه مسیر است.
*داشتن طرح و نقشه
همچنانکه احتمالا" می دانید,روش های خیلی مختلفی برای ترک سیگار وجود دارد.برخی بهتر از سایرین کار می کنند.بهترین طرح ,طرحی است که بتوانید آن را ادامه دهید.بررسی کنید که کدام یک از طرح های ذیل امکان دارد برای شما مؤثر باشد:
1-تحمل درد و رنج ترک بدون از کمک خارجی:حدود 90درصد از کسانی که سعی می کنند سیگار را ترک کنند آن را بدون از هیچ حمایت خارجی مانند مددکاری,دارو و یا درمان انجام می دهند.اگر چه اکثر افراد سعی می کنند که بدین طریق ترک کنند,اما این موفقیت آمیزترین یا اثربخش ترین روش نیست.فقط بین 4و 7درصد قادرند با این روش به تنهایی ترک کنند.
 2-رفتار درمانی
این روش شامل کار کردن با یک مشاور برای یافتن روش هایی برای سیگار نکشیدن است.باضافه,محرک های خود را تعیین می کنید(همانند تمایلات یا موقعیت هایی که فرد را وادار به استعمال سیگار می کند)و برای عبور از هوس ها طرح ریزی می کنید.
 3-روش درمانی جایگزین سازی نیکوتین:آدامس نیکوتین,مشمع ها,استنشاق کننده ها,قرص لوزی شکل داروهای جایگزین نیکوتین هستند.آنها به فرد بدون از استعمال تنباکو نیکوتین می دهند.یک فرد ممکن است با روش جایگزین سازی نیکوتین با احتمال بیشتری ترک کند,اما بهترین کارکرد را در ترکیب با رفتار درمانی و حمایت های زیاد از طرف دوستان و خانواده دارد.و بخاطر داشته باشید که هدف خاتمه دادن  اعتیاد به نیکوتین و نه بطور ساده ترک استفاده از تنباکو است.
4-تجویز دارو:بی پروپیان(زایبن) و ورنه کلین(چن تکس)داروهای تجویزی هستند که می توانند در خصوص رفع هوس ها و درد و حرمان پس از ترک به بیمار کمک کنند.
5-درمان های ترکیبی:استفاده از روش های درمان ترکیبی امکان دارد شانس ترک فرد را افزایش دهد.برای مثال,استفاده هم زمان از مشمع و آدامس نیکوتین بهتر از مشمع به تنهایی است.سایر روش های درمانی سودمند شامل رفتار در مانی و جایگزین سازی نیکوتین;تجویز دارو  توأم با مشمع جایگزین نیکوتین و مشمع و اسپری نیکوتین هستند.سازمان دارو و غذا استفاده از دو نوع درمان جایگزین نیکوتین را بصورت هم زمان تصویب نکرده است,بنابراین مطمئن شوید که برای اطلاع از مناسب بودن این روش برای خود با دکتر گفتگو کنید.
ادامه دارد
(Source: helpguide.org)
ترجمه و تلخیص:غریب واحدی پور
 

قسمت دوم و آخر:علائم ,تشخیص و درمان افسردگی

*درمان
اگر پزشک برای علائم فرد علت فیزیکی را غیر محتمل بداند,امکان دارد شروع به درمان کرده و یا فرد را به متخصص حرفه ای سلامت روان ارجاع دهد.این متخصص بهترین دوره درمان را مشخص می کند.امکان دارد شامل داروها(همانند ضد افسردگی),یک نوع درمان بنام روان درمانی یا هردو باشد.
آیا با افسردگی علائم هشدار دهنده خودکشی وجود دارد؟
افسردگی دارای ریسک بالای خودکشی است.نیات یا خیالات در مورد خودکشی جدی هستند.علائم هشدار شامل:
یک تغییر ناگهانی از غم به آرامش,یا خوشحال بنظر رسیدن
افسردگی بالینی(غم عمیق,از دست دادن علاقه,اشکال در خواب و خوراک)که بدتر می شود.
انجام ریسک هایی که می تواند منجر به مرگ شود,همانند رانندگی با عبور ازچراغ قرمز
داشتن اظهار نظرهایی در خصوص نومیدی,درماندگی یا بی ارزش بودن
سازماندهی کردن امور,مانند به انجام رساندن کارهای نیمه تمام یا تغییر یک خواسته
گفتن جملاتی مانند"اگر اینجا نبودم بهتر بود"یا "من اینجا را ترک می کنم"
گفتگو راجع به خودکشی
دیدار دوستان نزدیک و افراد محبوب خود یا فراخواندن آنها
اگر خودتان یا هرکس دیگری را می شناسید که دارای هر یک از علائم هشدار دهنده فوق هستید,بلادرنگ با خط تلفن ویژه خودکشی محلی یا یک متخصص حرفه ای سلامت روان تماس ویا به مرکز اضطراری بروید.
آیا دستگاه تشنج برقی(ECT)علائم افسردگی را درمان می کند؟
درمان با تشنج برقی یا ECTیک گزینه درمان برای کسانی است که علائم آنها با دارو بهتر نمی شود یا افسردگی شدید دارند و درمان فوری نیاز است.
چه موقع به کمک نیاز است؟
اگر علائم افسردگی در ارتباط با روابط,کار,یا خانواده ایجاد مشکل کرده و هیچ راه حل روشنی وجود ندارد,باید با یک متخصص حرفه ای مشورت کرد.
گفتگو با یک دکتر یا مشاور سلامت روان می تواند از بدتر شدن وضعیت جلوگیری کند,بویژه اگر علائم برای هر مدت زمانی ثابت مانده باشند.
اگر خودتان یا هر کسی که می شناسید دارای خیالات یا احساسات خودکشی است,بلادرنگ در جستجوی کمک باشید.
درک این نکته مهم است که احساس افسردگی به معنای افسرده بودن نیست.افسردگی مستلزم نه فقط  تغییرات در خلق و خو,بلکه همچنین تغییرات در خواب,انرژی,اشتها,تمرکز و انگیرش است.اگر فردی چنین علائم فیزیکی داشته باشد و اکثر اوقات روزها یا هفته ها احساس افسردگی کند ویزیت دکتر لازم است.
(Source: webmd.com)
ترجمه و تلخیص:غریب واحدی پور
 

ورود به سایتسخنی پند آموز

 ....به جای این‌که از هیچ نتیجه‌گیری کنید یا در ذهن خود حدس بزنید چه اتفاقی افتاده، یک لحظه صبر کنید. یک نفس عمیق بکشید و جلوی قضاوتی که از درونتان می‌جوشد را بگیرید. در مورد نتایج سخت‌گیر باشید و در مورد فرد، سهل‌گیر
No matter how old you are,you always want your mother's love and acceptance.I guess I'm hoping one day I'll get it back
Hilary Grossman
مهم نیست که چند سال دارید,همیشه محتاج عشق و پذیرش مادر هستید,حدس می زنم که روزی دوباره آن را بدست خواهم آورد
 
You cannot create experience.You must undergo it.
Albert Camus
تجربه را نمی توانید خلق کنید,باید آن را تحمل کنید
طلایی ترین بخش سخنان روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل
 
سفیران ما،شاعران و عارفان و حکیمان‌مان هستند ما با حافظ جهان  رافتح کرده ایم چه نیازی دیگر،به فتح جدید داریم
 
 
If you want to shine like a sun,first burn like a sun
A.PJ.Abdul Kalam
اگر می خواهید همانند یک خورشید بدرخشید,ابتدا مانند یک خورشید بسوزید
 
There is no greater heaven the heart of a loving mother
Bangambiki Habyarimana
هیچ بهشتی بزرگتر از قلب یک مادر مهربان نیست
 
We must take sides.Neutrality help the oppressor,never the victim.Silence encourages the tormentor ,never the tormented
Elie Wiesel
ماباید جبهه گیری کنیم.بی تفاوتی کمک به ظالم است و هر گز به نفع قربانی نیست.سکوت عذاب دهنده را تشویق می کند و هرگز به نفع عذاب دیده نیست
 
If you tell the truth,you don't have to remember anything
Mark Twain
اگر حقیقت را بگوئید,مجبور نیستید که چیزی را بخاطر آورید
Last week,Masoud Nikdel,an Iranian artist,covered himself in mud and sat motionless on the stairways of Milad Tower for three hours to show his worries about water crisis
نوشته فوق زیر نویس عکس آغشته به شل و گل مسعود نیکدل هنر پیشه کشورمان در صفحه اجتماعی 28سپتامبر 2015روزنامه تهران تایمز است که برای نشان دادن دغدغه های خود برای بحران آب با این وضعیت به مدت3ساعت همانند مجسمه بر روی پلکان برج میلاد و در معرض دید عموم نشست
If you want to shine like a sun,first burn like a sun
A.PJ.Abdul Kalam
اگر می خواهید همانند یک خورشید بدرخشید,ابتدا مانند یک خورشید بسوزید
 There is no greater heaven the heart of a loving mother
Bangambiki Habyarimana
هیچ بهشتی بزرگتر از قلب یک مادر مهربان نیست
We must take sides.Neutrality help the oppressor,never the victim.Silence encourages the tormentor ,never the tormented
Elie Wiesel
ماباید جبهه گیری کنیم.بی تفاوتی کمک به ظالم است و هر گز به نفع قربانی نیست.سکوت عذاب دهنده را تشویق می کند و هرگز به نفع عذاب دیده نیست
If you tell the truth,you don't have to remember anything
Mark Twain
اگر حقیقت را بگوئید,مجبور نیستید که چیزی را بخاطر آورید.
 
Nothing is softer or more flexible than water,yet nothing can resist it
Lao Tzu
هیچ چیزی نرم تر یا قابل انعطاف تر از آب نیست,با این وجود هیچ چیزی نیز قادر به مقاومت در برابر آن نیست
ذهن های بزرگ به ایده ها,ذهن های متوسط به رویدادها و ذهن های ضعیف به دیگران می اندیشند
People tend to forget their duties but remember their rights
Indira Gandhi
مردم تمایل دارند که وظایف خود را فراموش کنند اما حقوق شان را بخاطر آورند.
Wise men speak because they have something to say;Fools because they have to say something
Plato
عاقلان سخن می گویند چون سخنی برای گفتن دارند;نادانان سخن می گویند برای اینکه حرفی زده باشند
 
How wrong is it for a woman to expect the man to build the world she wants,rather than to create it herself
Virginia Woolf
چقدر اشتباه است که زنی بجای اینکه دنیای مطلوبش را خودش خلق کند,از مردی انتظار داشته باشد که آن را  برای او بسازد
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.
Mark Twain
مهربانی زبانی است که کر می شنود و کور می بیند.

A man who stands for nothing will fall for anything
Malcolm X
مردی که هیچ عقیده ای ندارد برای هر چیزی شخصیت خود را تنزل می دهد
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination
Albert Einstein
علامت واقعی هوش دانش نیست,بلکه تخیل است
A developed country is not a place where the poor have cars,It's where the rich use
public transportation
"Gustavo Peter,the mayor of Bogota in Colombia"
کشور توسعه یافته جائی نیست که فقرایش خودرو دارند ,بلکه جائی است که ثروتمندانش از وسیله نقلیه عمومی استفاده می کنند
 كسي كه قدرت را با پول بخرد عدالت را هم به پول ميفروشد 
قدرت باد آورده آثار مخرب تري از ثروت باد آورده دارد . 
 
"شادروان دكتر ناصر كاتوزيان
پدر علم حقوق ایران"
نگاه طعمه ای به مسئولیت که در واقع یک امانت است برای رسیدن به ثروت و امتیازات خاص موجب کوچک و حقیر شمردن فرد می شود.
"رهبرمعظم انقلاب"
Choose a job you love,and you will never have to work a day in your life
 
Confucius
"شغلی را که دوست داری انتخاب کن,در آن صورت در تمام عمر خود حتی یک روز مجبور به کار کردن نیستی"

I don't believe in love at first sight because my mother started loving me before seeing

me

Luffina Lourduraj

"من عاشق شدن در نگاه اول را باور ندارم زیرا مادرم عشق ورزیدن به مرا قبل از دیدنم آغاز کرد."

تنها راه جلوگیری از انتقاد,هیچ کاری انجام ندادن,هیچ چیزی نگفتن و هیچ کسی نبودن است."ارسطو"

بهترین آمادگی برای فردا  حداکثر تلاش و بهترین عملکرد امروز است.

در هوای ابری دیگران رنگین کمان باشید

 زندگی را جدی نگیرید.زیرا از آن زنده بیرون نمی آیید.

25درصد زندگی اتفاقات  و 75درصد  آن عکس العمل به این اتفاقات است.