قسمت دوم و آخر:تستوسترون چیست؟

میزان زیاد غیر نرمال تستوسترون می تواند یک نتیجه اختلال در غده فوق کلیوی یا حتی سرطان بیضه ها باشد.میزان زیاد ممکن است همچنین در شرایط جدیت کم رخ دهد.پریاختگی فوق کلیوی مادرزادی که می تواند بر مردان و زنان تأثیر بگذارد موردی نادر است,اما علت طبیعی تولید تستوسترون  اضافی است.دکتر ممکن است در صورت بیش از اندازه بودن تستوسترون سایر آزمایشات را هم توصیه کند.
*روش درمانی جایگزین کردن تستوسترون
کاهش تولید تستوسترون یک وضعیت معروف به hypogonadism است که همیشه نیازمند درمان نیست.نتیجه پایین بودن آزمایش تستوسترون باید محرکی برای بررسی سالم بودن پروستات و تولید سلول قرمز خون باشد.مشکلات پزشکی جدی گاهی اوقات با کاهش میزان تستوسترون تقارن دارند,و باید در صورت لزوم تشخیص و درمان شوند.فرد در صورتی امکان دارد نیازمند روش درمانی جایگزینی تستوسترون باشد که تستوسترون پایین بر وضعیت سلامتی و کیفیت زندگی او تأثیر گذاشته باشد.می توان تستوسترون مصنوعی را از طریق زبان,بوسیله تزریقات,یا با ژل ها یا گذاشتن مشمع هایی بر روی پوست به فرد مورد نظر داد.روش جایگزینی امکان دارد نتایج مطلوبی مانند بزرگتر شدن جرم ماهیچه و قویتر شدن میل جنسی منتهی شود.لکن برخی اثرات جانبی هم دارد.نگهداشتن مایع و پوست چرب عمومیت دارند.بیضه ها ممکن است چروک شوند,و تولید اسپرم می تواند بطور قابل ملاحظه ای کاهش یابد.برخی مطالعات دریافته اند که  خطر سرطان پروستات با درمان جایگزینی تستو سترون افزایش نمی یابد,اما استفاده از آن  بعنوان یک موضوع تحقیق در حال پیشرفت ادامه دارد.تحقیق شواهد جزئی مبنی بر تغییرات روانشناسی ناسالم یا غیر نرمال در مردانی ارائه می دهدکه برای درمان پایین بودن تستوسترون نسبت به دریافت آن بصورت کنترل شده و تحت نظارت اقدام کرده اند.لکن,در استفاده خودسرانه از تستوسترون مصنوعی خطرات بدنی و ذهنی وجود دارد.هرکسی که به استعمال بد تستوسترون مصنوعی همچنین معروف به استروئید آنابولیک بپردازد ممکن است دوره های رفتاری تند و پرخاشگرانه را توأم با اثرات جانبی بدنی تجربه کند.بدن سازان,قهرمانان یا هر کسی که در جستجوی ساخت جرم ماهیچه یا فواید دیگر ناشی از تستوسترون مصنوعی است باید از این خطرات آگاه باشند.
*برداشت کلی
تستوسترون عمدتا" در ارتباط با توانائی جنسی مردان است.آن همچنین بر سلامت ذهنی,جرم ماهیچه و استخوان,ذخیره چربی و تولید سلول قرمز خون اثر می گذارد.میزان بالا یا پایین بودن غیرنرمال آن می تواند بر سلامت ذهنی و بدنی مرد تأثیر بگذارد.دکتر می تواند میزان تستوسترون فرد را با یک آزمایش خون ساده چک کند.درمان تسترون مردانی که دارای میزان کم تستوسترون هستند امکان پذیر است.اگر شما تستو سترون پایین دارید از دکتر در خصوص مفید بودن این نوع درمان بپرسید.
(Source: healthline.com)
ترجمه و تلخیص:غریب واحدی پور
 

قسمت اول:تستوسترون چیست؟

تستوسترون هورمونی است که در انسان ها و همینطور سایر حیوانات یافت می شود.اساسا" بیضه ها در مردان تستوسترون درست می کنند.تخمدان های زنان نیز تستوسترون می سازند اگرچه به مقدار خیلی کمی است.تولیدتستوسترون بطور قابل ملاحظه ای در حین بلوغ افزایش می یابد,و بعد از سی سالگی یا بیشتر شروع به کاهش می کند.
تستوسترون اکثر اوقات در ارتباط با توانائی جنسی است و نقشی حیاتی در تولید اسپرم بازی می کند.اما همچنین بر جرم ماهیچه و استخوان,روشی که مردان چربی در بدن ذخیره می کنند و حتی تولید سلول قرمز خون تأثیر می گذارد.میزان تستوسترون یک مرد همچنین می تواند بر خلق و خوی او اثر بگذارد.
*سطوح تستوسترون پایین
میزان تستوسترون پایین در مردان می تواند علائم گوناگونی در پی داشته باشد که از جمله موارد ذیل هستند:
انرژی کم
اضافه وزن
خیالات افسردگی
بدخلقی (دمدمی بودن)
عزت نفس پایین
موی بدن کم
استخوان های نازک تر
در حالیکه تستوسترون بطور طبیعی همچنانکه یک مرد پیرتر می شود کاهش می یابد,سایر فاکتورها می تواند موجب افت میزان هورمون شود.صدمه به بیضه ها و روش های درمانی سرطان مانند شیمی درمانی یا پرتو درمانی می تواند بطور شدیدی بر تولید تستوسترون تأثیر بگذارد.بیماری های مزمن و استرس نیز می تواند تولید تستو سترون را کاهش دهد.برخی از این بیماری ها عبارتند از:
بیماری ایدز
بیماری کلیه
اعتیاد به الکل
ناخوشی کبد(جگر)
*آزمایش تستوسترون
یک تست خون ساده می تواند میزان تستوسترون را تعیین کند.یک رنج وسیعی از میزان مطلوب یا نرمال تستوسترون موجود در جریان خون وجود دارد.مطابق با اطلاعات کلینیک ما یو رنج نرمال تستوسترون برای مردان بزرگسال بین 250تا1100و برای زنان  بزرگسال بین 8تا 60نانوگرم بر دسی لیتر است.اگر در خصوص پایین بودن تستوسترون(low T) خود نگران هستید از دکتر تقاضا کنید که آن را تست کند.
پایین بودن نامعمول میزان تستوسترون می تواند نشانه ای از مشکلات غده هیپوفیز باشد.غده هیپوفیز سیگنال هورمونی برای تولید بیشتر تستوسترون به بیضه ها ارسال می کند.نتیجه پایین تستlow Tمی تواند نشان دهنده کارکرد نادرست غده هیپوفیز باشد.یک نوجوان کم سن وسالی که میزان تستوسترون پایینی دارد بسادگی تأخیر در بلوغ را تجریه می کند.
میزان تستوسترون نسبتا" افزایش یافته در مردان اغلب منجر به بروز چندین علائم قابل ملاجظه  می گردد.پسران با میزان تستوسترون بالاتر امکان دارددوران بلوغ را زودتر آغاز کنند.زنان با تستو سترون بیش از حد ویژگی های مردانه ای از خود بروز می دهند.
ادامه دارد
(Source: healthline.com)
ترجمه و تلخیص:غریب واحدی پور
 

درمان سنتی دستان خشک و زمخت

دست ها بهترین یاریگران ما در زندگی روزانه هستند.لکن,عده زیادی از این اجزای سودمند بدن غفلت می کنند.
مراقبت نادرست از دست و آنها را در معرض هوای خشک و موادشیمیایی,رطوبت کم,آب و هوای سرد قرار دادن منجر می شود که دست های خیلی پرکار زمخت شوند.
لایه خارجی پوست عمومی ترین علت ترک و خشکی پوست است.در حالیکه پوست دست ها صدمه می بیند,فرد در معرض اشعه ماوراء بنفش و پیری قرار می گیرد.
چه کسی دوست ندارد که دستانی صاف و ابریشمی داشته باشد؟برخی روش های درمانی پیشنهادی طب سنتی که به حفاظت و تسکین دست ها کمک می کند بشرح ذیل هستند:
1-روغن های اساسی ارزشمند هستند!
روغن زیتون,روغن بادام شیرین و روغن بنفشه درمان های گیاهی عالی برای پوست خشک هستند.روغن اساسی را بر روی دست بمالید و از آن بجای کرم دست استفاده کنید.
روغن ها لایه خارجی پوست را نم دار و سوزش دستان را رفع می کنند و برای تمام سنین مناسب هستند.
2-ماسک روغن بادام شیرین و عسل
2تا3قاشق عسل را با 3تا قاشق روغن بادام شیرین مخلوط کنید.بگذارید مخلوط بر روی اجاق گرم شود,سپس کمی بابونه به آن اضافه کنید.ماسک آماده است!
3-ماسک خرمالو
بعنوان یک میوه پاییزی,خرمالو برای تسکین پوستی که سوزش داردسودمند است.
تفاله های خرمالو را با یک قاشق روغن زیتون ترکیب و بر روی پوست خشک بگذارید.سپس آن را با آب سرد بشویید.
برگرفته از صفحه زندگی تهران تایمز 16نوامبر2017
ترجمه و تلخیص:غریب واحدی پور
 

قسمت دوم و آخر:درمان های خانگی چروک های دور چشم

3-روغن نارگیل
روغن نارگیل اثرات زیادی برای رفع چروک ها و جلوگیری از شکل گیری آنها دارد.ماساژ روغن نارگیل بر روی ناحیه چروک دار پوست زیر چشم کمک خواهد کرد.پس از یک هفته استفاده از روغن نارگیل,نتایج آن را خواهید دید.روزانه استفاده از روغن نارگیل را برای جلوگیری از برگشت مجدد چروک های زیر چشم در آینده ادامه دهید.
4-آوکادوها
آوکادوها برای پوست عالی هستند.چروک های زیر پوست چشم را بطور خیلی مؤثری کاهش می دهند .مقداری آوکادوی نرم شده را بردارید و آن را دور چشمانتان بمالید.چون روغن طبیعی آوکادو به جریان روغن طبیعی پوست کمک می کند,پوست بنظر جذاب تر و جوانتر می آید.
5-خیار
امکان دارد از خیار برای رفع چروک های زیر چشم خود استفاده کنید.این یکی از اثربخش ترین درمان های طبیعی خانگی نه فقط برای چروک های زیر چشم بلکه برای خطوط ریز دور چشم است.تکه های خیار را بر روی چشم ها بگذارید.قاچ های خیار چروک ها,خطوط ریز و پف چشم را کاهش می دهند بطوریکه پس از آن چشم احساس تجدید انرژی می کند.
6-آب لیمو
همچنین می توانید از آب لیمو برای کاهش چروک دور چشم ها استفاده کنید.یک گوی کتانی را با آب لیمو آغشته کرده و دو مرتبه صبح و شب پیرامون چشم ها بمالید.مطمئن شوید که درون چشمانتان نفوذ نمی کند.پس از چند هفته ای,شاهد کاهش قابل ملاحظه ای در میزان چروک ها خواهید بود. 
7-روغن کرچک
استفاده از روغن کرچک یکی از قدیمی ترین شیوه های درمان شناخته شده رفع چروک ها می باشد.کمک می کند که چروک های زیر چشم بهبود یابند.چند قطره ای روغن کرچک بر روی ناحیه زیر چشم شب قبل از تمیز کردن صورت بمالید و ماساژ دهید.این کار پوست را صاف و نرم و قابل انعطاف می سازد و علائم پیری را کاهش می دهد.باید این درمان را یک تا دو مرتبه در هفته پس از آنکه چروک ها کاهش یافتند برای جلوگیری از رشد مجدد ادامه دهید.
این ها فقط تعدادی روش های درمان سودمند هستند که به رفع چروک های زیر چشم کمک می کنند.می توانید روش های طبیعی درمان خانگی رفع چروک فوق الذکر را بکار گرفته و شاهد استمرار به تحلیل رفتن چروک ها و خط های زیر چشم خود باشید.
(Source: herbalremedies.knoji.com)
ترجمه و تلخیص:غریب واحدی پور
 

ورود به سایتسخنی پند آموز

 
Victor Hugo said,"Short as life is,we make it shorter still by the careless waste of time"
ویکتور هوگو گفت,زندگی کوتاه هست,با این وجود ما بی دقتی در اتلاف وقت آن را کوتاه تر می کنیم
یادداشت اینشتین که متجاوز از 100سال قبل در هتلی در ترکیه بجای انعام به پیش خدمت داد و پیش بینی کرد که روزی ارزش آن بمراتب بیش از ارزش یک انعام معمولی است.جالب است بدانید که اخیرا" 1.3میلیون دلار بفروش رفت:
A calm and humble life will bring more happiness than the pursuit of success and the constant restlessness that comes with it
یک زندگی آرام و محقر شادی بیشتری از تلاش برای موفقیت و بیقراری مستمر تؤام با آن در پی دارد
ENGLISH PROVERB
The way to a man's heart is through his stomach
ضرب المثل انگلیسی
راه قلب یک مرد از شکم او می گذرد
 ....به جای این‌که از هیچ نتیجه‌گیری کنید یا در ذهن خود حدس بزنید چه اتفاقی افتاده، یک لحظه صبر کنید. یک نفس عمیق بکشید و جلوی قضاوتی که از درونتان می‌جوشد را بگیرید. در مورد نتایج سخت‌گیر باشید و در مورد فرد، سهل‌گیر
No matter how old you are,you always want your mother's love and acceptance.I guess I'm hoping one day I'll get it back
Hilary Grossman
مهم نیست که چند سال دارید,همیشه محتاج عشق و پذیرش مادر هستید,حدس می زنم که روزی دوباره آن را بدست خواهم آورد
 
You cannot create experience.You must undergo it.
Albert Camus
تجربه را نمی توانید خلق کنید,باید آن را تحمل کنید
طلایی ترین بخش سخنان روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل
 
سفیران ما،شاعران و عارفان و حکیمان‌مان هستند ما با حافظ جهان  رافتح کرده ایم چه نیازی دیگر،به فتح جدید داریم
 
 
If you want to shine like a sun,first burn like a sun
A.PJ.Abdul Kalam
اگر می خواهید همانند یک خورشید بدرخشید,ابتدا مانند یک خورشید بسوزید
 
There is no greater heaven the heart of a loving mother
Bangambiki Habyarimana
هیچ بهشتی بزرگتر از قلب یک مادر مهربان نیست
 
We must take sides.Neutrality help the oppressor,never the victim.Silence encourages the tormentor ,never the tormented
Elie Wiesel
ماباید جبهه گیری کنیم.بی تفاوتی کمک به ظالم است و هر گز به نفع قربانی نیست.سکوت عذاب دهنده را تشویق می کند و هرگز به نفع عذاب دیده نیست
 
If you tell the truth,you don't have to remember anything
Mark Twain
اگر حقیقت را بگوئید,مجبور نیستید که چیزی را بخاطر آورید
Last week,Masoud Nikdel,an Iranian artist,covered himself in mud and sat motionless on the stairways of Milad Tower for three hours to show his worries about water crisis
نوشته فوق زیر نویس عکس آغشته به شل و گل مسعود نیکدل هنر پیشه کشورمان در صفحه اجتماعی 28سپتامبر 2015روزنامه تهران تایمز است که برای نشان دادن دغدغه های خود برای بحران آب با این وضعیت به مدت3ساعت همانند مجسمه بر روی پلکان برج میلاد و در معرض دید عموم نشست
If you want to shine like a sun,first burn like a sun
A.PJ.Abdul Kalam
اگر می خواهید همانند یک خورشید بدرخشید,ابتدا مانند یک خورشید بسوزید
 There is no greater heaven the heart of a loving mother
Bangambiki Habyarimana
هیچ بهشتی بزرگتر از قلب یک مادر مهربان نیست
We must take sides.Neutrality help the oppressor,never the victim.Silence encourages the tormentor ,never the tormented
Elie Wiesel
ماباید جبهه گیری کنیم.بی تفاوتی کمک به ظالم است و هر گز به نفع قربانی نیست.سکوت عذاب دهنده را تشویق می کند و هرگز به نفع عذاب دیده نیست
If you tell the truth,you don't have to remember anything
Mark Twain
اگر حقیقت را بگوئید,مجبور نیستید که چیزی را بخاطر آورید.
 
Nothing is softer or more flexible than water,yet nothing can resist it
Lao Tzu
هیچ چیزی نرم تر یا قابل انعطاف تر از آب نیست,با این وجود هیچ چیزی نیز قادر به مقاومت در برابر آن نیست
ذهن های بزرگ به ایده ها,ذهن های متوسط به رویدادها و ذهن های ضعیف به دیگران می اندیشند
People tend to forget their duties but remember their rights
Indira Gandhi
مردم تمایل دارند که وظایف خود را فراموش کنند اما حقوق شان را بخاطر آورند.
Wise men speak because they have something to say;Fools because they have to say something
Plato
عاقلان سخن می گویند چون سخنی برای گفتن دارند;نادانان سخن می گویند برای اینکه حرفی زده باشند
 
How wrong is it for a woman to expect the man to build the world she wants,rather than to create it herself
Virginia Woolf
چقدر اشتباه است که زنی بجای اینکه دنیای مطلوبش را خودش خلق کند,از مردی انتظار داشته باشد که آن را  برای او بسازد
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.
Mark Twain
مهربانی زبانی است که کر می شنود و کور می بیند.

A man who stands for nothing will fall for anything
Malcolm X
مردی که هیچ عقیده ای ندارد برای هر چیزی شخصیت خود را تنزل می دهد
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination
Albert Einstein
علامت واقعی هوش دانش نیست,بلکه تخیل است
A developed country is not a place where the poor have cars,It's where the rich use
public transportation
"Gustavo Peter,the mayor of Bogota in Colombia"
کشور توسعه یافته جائی نیست که فقرایش خودرو دارند ,بلکه جائی است که ثروتمندانش از وسیله نقلیه عمومی استفاده می کنند
 كسي كه قدرت را با پول بخرد عدالت را هم به پول ميفروشد 
قدرت باد آورده آثار مخرب تري از ثروت باد آورده دارد . 
 
"شادروان دكتر ناصر كاتوزيان
پدر علم حقوق ایران"
نگاه طعمه ای به مسئولیت که در واقع یک امانت است برای رسیدن به ثروت و امتیازات خاص موجب کوچک و حقیر شمردن فرد می شود.
"رهبرمعظم انقلاب"
Choose a job you love,and you will never have to work a day in your life
 
Confucius
"شغلی را که دوست داری انتخاب کن,در آن صورت در تمام عمر خود حتی یک روز مجبور به کار کردن نیستی"

I don't believe in love at first sight because my mother started loving me before seeing

me

Luffina Lourduraj

"من عاشق شدن در نگاه اول را باور ندارم زیرا مادرم عشق ورزیدن به مرا قبل از دیدنم آغاز کرد."

تنها راه جلوگیری از انتقاد,هیچ کاری انجام ندادن,هیچ چیزی نگفتن و هیچ کسی نبودن است."ارسطو"

بهترین آمادگی برای فردا  حداکثر تلاش و بهترین عملکرد امروز است.

در هوای ابری دیگران رنگین کمان باشید

 زندگی را جدی نگیرید.زیرا از آن زنده بیرون نمی آیید.

25درصد زندگی اتفاقات  و 75درصد  آن عکس العمل به این اتفاقات است.